سود 200 ميليارد توماني توزيع كنندگان غيرمجاز محصولات فرهنگي

تهران - رييس اتحاديه ويديو رسانه گفت: سالانه بيش از 500 نسخه فيلم خارجي با تيراژ بين 200 تا 300 ميليون نسخه در كشور توزيع مي شود كه سود حاصل از آن مبلغي در حدود 200 ميليارد تومان است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، 'جواد نوروزی' روز شنبه در نخستین همایش حمایت و صیانت از تولیدات هنری افزود: بیش از 20 موسسه ویدیو رسانه در كشور فعالیت می كنند كه سالانه به عرضه 110 فیلم ایرانی و 400 فیلم خارجی در زمینه نمایش خانگی اقدام می كنند.

وی ادامه داد: تیراژ این فیلم های عرضه شده بین 40 تا 50 میلیون نسخه است، اما توزیع كنندگان غیرمجاز چند برابر این تعداد محصولات فرهنگی را در كشور توزیع می كنند.

نوروزی بر لزوم تعریف ساز وكار جدی برای این بخش تاكید كرد و گفت: از سال 1385 كه پخش های مدرن تر مثل توزیع در سوپرماركت ها جایگزین پخش سنتی شد، بتدریج بخش نمایش خانگی با مشكلاتی چون عرضه كالاهای بدون ممیز و غیركنترل شده روبرو شد.

وی خاطر نشان كرد: عرضه محصولات غیرمجاز و بی كیفیت، باعث بی اعتمادی خریداران و در مواردی زیان مالی توزیع كنندگان شد تا آنكه ستاد ساماندهی پخش، بمنظور رفع این مشكلات تشكیل شد.

رییس اتحادیه ویدیو رسانه، هدف از تشكیل این ستاد را دسترسی آسان مخاطب ایرانی به كالاهای مناسب و مجاز در نزدیك ترین محل سكونتشان دانست و گفت: شناسایی تمامی متصدیان فروش، و صدور روزانه 200 كارت برای ویزیتورهای محصولات فرهنگی، از جمله اقدامات انجام شده توسط این ستاد است.

نوروزی عنوان كرد: هماهنگی با اتحادیه های صوتی وتصویری، اتحادیه سوپرماركت ها و وزارت بازرگانی، از دیگر فعالیت های این ستاد بود، ضمن آنكه برچسبی برای فروشگاه های عرضه كننده مجاز محصولات فرهنگی طراحی شد كه بر روی شیشه این مراكز نصب شد و به این ترتیب مردم همانطور كه به سالم بودن مواد غذایی توجه می كنند، تولیدات فرهنگی را نیز از مجاری قانونی خریداری كنند.

نخستین همایش حمایت و صیانت از محصولات هنری صبح شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن مولانای مركز همایش های صدا وسیما برگزار شد.

فراهنگ ** 9173 ** 9132 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ