۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 80137575
۰ نفر
مانور يگان حفاظت ميراث فرهنگي در كرمان برگزار شد

مانور يگان حفاظت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان روز پنجشنبه 28 ارديبهشت ماه، همزمان با روز جهاني موزه ها از محل اداره كل ميراث فرهنگي كرمان تا گلزار شهدا برگزار شد.

مدیر روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان كرد: این مانور با هدف نمایش بخشی از تجهیزات و امكانات یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام شد.

'محمدمهدی افضلی'، اظهار داشت: در این مانور انواع خودروها و تجهیزات حفاظتی و مراقبتی در رابطه با حفاظت از محوطه های باستانی و آثار تاریخی در خیابان های شهر كرمان در معرض دید عموم قرار گرفت.

وی با اشاره به این كه بخشی از توان یگان حفاظت میراث فرهنگی در این مانور حضور دارد، ادامه داد: با توجه به وجود گسترده امكانات خودرویی و موتوری یگان حفاظت میراث فرهنگی، نزدیك به 20 موتوركراس و 10 دستگاه خودرو در كنار 70 نیروی یگان حفاظت حضور داشتند.

افضلی، گفت: در زمان حاضر بیش از 240 نیروی یگان حفاظت در قالب 44 پایگاه حفاظت میراث فرهنگی به حفاظت آثار تاریخی و محوطه های باستانی می پردازند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دولت نهم و دهم با بهره گیری از توان نیروهای آموزش دیده و افزایش تجهیزات حفاظتی و رادیویی، حفاری های غیرمجاز و تجاوز به حریم آثار تاریخی و فرهنگی به كمترین حد ممكن رسیده است.

مدیر روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان، با اشاره به این كه استان كرمان 11 درصد از مساحت كل كشور را داراست، افزود: با همكاری مثبت نیروهای انتظامی و امنیتی در پهناورترین استان كشور، عملیات حفاظت و مراقبت از آثار تاریخی به شكل مطلوبی در دست انجام است.

افضلی، گفت: اكنون حدود 650 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی كشور در كنار صدها اثر شناخته شده دیگر در استان كرمان وجود دارد.

وی تصریح كرد: در این مانور سعی شد با عبور از اماكن تاریخی و گردشگری مانند باغ موزه هرندی، مسجد جامع كرمان، گنبد جبلیه و بافت قدیم شهر كرمان قدرت و تجهیزات یگان حفاظت در راستای پاسداری و حفاظت از این آثار به نمایش گذاشته شود.ك/3

7433/8154/2624

سرخط اخبار استان‌ها