۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 80125220
T T
۰ نفر
مقالات دانشنامه جهان اسلام در قالب كتاب ارايه مي‌شود

تهران- جانشين مدير مسوول بنياد دائره المعارف اسلامي در نمايشگاه كتاب گفت: مدخل هاي بلند دانشنامه جهان اسلام به صورت كتاب هاي مجزا منتشر مي شود كه در يك سال گذشته 10 كتاب جديد منتشر شده است.

'مهدی ناظم زاده' روز جمعه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: كتاب های 'حوزه علمیه'، 'جنگ های صلیبی'، 'درباره یهود'،'تاویل'،'نهضت ترجمه' و'تاریخ پزشكی در ایران و تمدن اسلامی' در دو جلد، از كتاب هایی بوده كه طی یك سال گذشته منتشر شده است.

وی از كتاب های 'خط و نظام نوشتاری در جهان اسلام'، زبان ها و گویش های خراسان' ، 'حزب در ایران' و 'جستارهای ایران شناسی' به عنوان كتاب های جدیدی یاد كرد كه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی كتاب ارائه شده است.

ناظم زاده توضیح داد:تاكنون 40 عنوان از مدخل های بلند دانشنامه جهان اسلام به صورت كتاب به چاپ رسیده و 70 عنوان نیز در حال حاضر آماده می باشد.

جانشین مدیر مسوول بنیاد دائره المعارف اسلامی درباره تاریخچه انتشار دانشنامه جهان اسلام گفت: بنیاد دائره المعارف اسلامی از اوایل دهه 60 آغاز به كار كرد و از سال 62 مراحل آماده سازی مقدمات برای تهیه دانشنامه صورت گرفت اما مراحل اولیه انتشار دانشنامه جهان اسلام از سال 70 شروع شد كه نخستین جلد از این مجموعه در سال 74 به چاپ رسید.

ناظم زاده ازكتاب های 'تفسیر قرآن،تاریخچه، اصول، روش ها'، 'بازار در تمدن اسلامی' ، 'حدیث و حدیث پژوهی'، 'جهان اسلام'، 'تجارت در جهان اسلام' و توسعه سیاسی و اقتصادی در جهان اسلام' به عنوان كتاب هایی یاد كرد كه در سال های گذشته منتشر شده است.

وی با بیان اینكه تاكنون 16 جلد از دانشنامه جهان اسلام تا حرف 'دال' به چاپ رسیده، افزود:با توجه به مدخل های پیش بینی شده، این دانشنامه حداقل در 45 جلد منتشر خواهد شد.

ناظم زاده استقبال مردم از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی كتاب را خوب توصیف كرد و گفت: علاقمندان به كتاب های بنیاد دائره المعارف اسلامی را بیشتر محققان، اساتید دانشگاه ها و حوزه های علمیه و همچنین طلاب و پژوهشگران تشكیل می دهند و مردم عادی كمتر به این غرفه مراجعه می كنند.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی كتاب تا 23 اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) برپاست.

فراهنگ**1003**

سرخط اخبار فرهنگ