۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 80114213
۰ نفر
سايه سياست بر ورزش / يورو 2012 تحت تاثير فشار سياسي

تهران – اوكراين درحالي خودرا براي ميزباني جام ملت هاي اروپا (يورو2012)آماده مي كند كه اين كشور تحت فشارهاي سياسي دولت هاي اين قاره و حتي احتمال تحريم رقابت ها قرار دارد.

به گزارش روزشنبه ایرنا، در حالی كه حدود یك ماه تا آغاز مهمترین رقابت های فوتبال ملی در قاره سبز باقی مانده است، هفته گذشته تصاویری از یولیا تیموشنكو از مخالفان دولت اوكراین با زخم هایی در بدنش منتشر شد.

تیموشنكومدعی بودكه دوهفته قبل در زندان سه مرد او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند. ادعایی كه دولت اوكراین آن را رد كرد . وی با همین ادعا دست به اعتصاب غذا زد تا فشارهای سیاسی دوستان اروپایی اش بر دولت اوكراین شدت گیرد.

تیموشنكو اكتبر (آبان) سال گذشته به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت به هفت سال زندان محكوم شد. او متهم است كه با امضای یك قرارداد گازی با روسیه میلیون‌ها دلار به اوكراین زیان زده است.

البته این نخستین بارنیست كه سایه سیاست بر ورزش سنگینی می كند،اماتهدید اروپایی ها به تحریم جام ملت های اروپاكه باید ازهشتم ژوئن تا اول ژوئیه (19 خرداد تا 11 تیر) در اوكراین و لهستان برگزار شود موجی از نگرانی در جامعه فوتبال به وجود آورد.

** طرح موضوع تحریم

بحث تحریم این رقابت ها نخستین بار روز26 آوریل (7 اردیبهشت) زمانی مطرح شد كه هانس پتر فریدریش وزیر كشور آلمان كه مسئولیت امور ورزش این كشور را نیز بر عهده دارد، از شرایط زندانی بودن تیموشنكو انتقاد كردوگفت:'من با این موضوع مشكل دارم كه به عنوان وزیر ورزش در خلال مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا بر سر جای خود بنشینم و بدانم كه چند كیلومتر دورتر بر خلاف قواعد مشترك دنیای متمدن با كسی برخورد می‌شود.'

رسانه‌های آلمان این موضع‌گیری را به عنوان تحریم غیرمستقیم مسابقات فوتبال تلقی كردند.

در همین روز دفتر ویویان ردینگ كمیسر قضایی اتحادیه اروپا اعلام كرد كه وی حضور خود در نخستین بازی فوتبال در اوكراین را لغو كرده است.

دلیل این موضوع در نامه‌ای به میشل پلاتینی رییس اتحادیه فوتبال اروپا 'نقض حقوق‌بشر و رفتار غیرانسانی با تیموشنكو' خوانده شد.

روز29 آوریل (10 اردیبهشت) پایگاه اینترنتی اشپیگل خبر داد كه اگر تیموشنكو تا آغاز زمان برگزاری جام ملت‌های اروپا از زندان آزاد نشود، آنگلا مركل صدراعظم آلمان به وزرای كابینه خود توصیه خواهد كرد كه از حضور در این مسابقات خودداری كنند.

روز سوم می (14 اردیبهشت) سخنگوی كمیسیون اتحادیه اروپا در بروكسل اعلام كرد كه 27 كشور عضو این اتحادیه از شركت در جام ملت‌های اروپا خودداری می كنند.هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در كیف نیز در صفحه فیس بوك خود بیانیه‌ای منتشر كرد كه در آن آمده بود:'باروسو رییس كمیسیون اتحادیه اروپا قصد ندارد به اوكراین برود و در مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا 2012 شركت كند.'

البته یك سخنگوی اتحادیه اروپا گفت كه این عدم شركت به معنای تحریم نیست و تنها علامت نارضایتی اروپا از سیاست این كشور و رفتار با تیموشنكو است. اما هرمان وان رومپوی رییس شورای اتحادیه اروپا صریحا از كلمه 'بایكوت' مسابقات استفاده كرد.

هلند، انگلیس واتریش هم ازكشورهایی بودند كه تهدید كردند، در صورت ادامه 'سوء رفتار' با تیموشنكو جام ملت ها را تحریم می كنند.

یوری روزنتال وزیر امور خارجه هلند هم كه تیم ملی كشورش باید مسابقات مرحله گروهی خود را در شهر خاركف اوكراین برگزار كند، گفت كه اگر رفتار با تیموشنكو بهتر نشود دولت هلند این مسابقات را تحریم خواهد كرد.

ویلیام هیگ وزیرامورخارجه انگلیس نیزگفت كه دولت متبوعش موضوع تحریم را بررسی می كند و ممكن است وزیران انگلیس دراعتراض به رفتار با تیموشنكو جام ملت ها را تحریم كنند.

بالا رفتن احتمال تحریم مسابقات كار را به جایی رساند كه حتی خبرهایی درباره احتمال تغییر مكان برگزاری جام ملت ها مطرح شد و رسانه ها آلمان را گزینه اصلی این تغییر اعلام كردند.

** انتقادات از طرح موضوع تحریم

لسهتان كه به طور مشترك با اوكراین میزبانی جام ملت های 2012 را بر عهده دارد از مطرح شدن موضوع تحریم این رقابت ها توسط كشورهای اروپایی انتقاد كرد. البته سران این كشور هم در مورد این مسئله موضع یكسانی ندارند.

سپ بلاتر رییس فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) هم با انتقاد شدید از مطرح شدن تحریم این رقابت ها تاكیدكرد كه سیاستمداران باید به ارزش‌های ورزشی پایبند باشند و قبل از آن كه در باره بایكوت حرف بزنند به عواقب آن فكر كنند.

بلاتر همچنین با هرگونه جابجایی در محل مسابقات مخالفت كرد وگفت:«جام ملت‌های اروپا باید در همان جایی كه مقرر شده برگزار شود. فوتبال باید ملت‌ها را به هم نزدیك كند نه دور.

** امید به لغو تحریم

امروز(5 می، 16 اردیبهشت) خبرگزاری ها خبری منتشر كردند كه باعث افزایش امیدواری ها به لغو موضوع تحریم و برگزاری بدون مشكل جام ملت ها شد.

دولت اوكراین اعلام كرد كه تیموشنكو موافقت كرده است، برای درمان به یك درمانگاه محلی منتقل شود، اتفاقی كه تحقق آن می تواند فشار اروپایی هم بر این كشور را كاهش دهد.

اماسوال نهایی این است، آیااهدافی را كه از ورزش به عنوان عامل صلح و دوستی دنبال می شود، بدست امده است و یا اینكه به عاملی برای فشار دولت های بزرگ بر دیگر كشورها جهت رسیدن به سیاست های خود تبدیل شده است.!

2024/1590

سرخط اخبار ورزش