سهم 500 ميليون يورويي انرژي هاي نو از صندوق توسعه ملي

تهران- معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: رئيس جمهوري با اختصاص 500 ميليون يورو از محل صندوق توسعه ملي به توسعه انرژي هاي نو موافقت كرده است كه به شكل وام در اختيار توليد كنندگان كوچك قرار گيرد.

'محمد بهزاد' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: همچنین بر اساس بودجه پیشنهادی قرار است به ازای هر بشكه از درآمدهای نفتی یك سنت به توسعه انرژی های نو اختصاص داده شود كه سالانه 500 میلیارد تومان صرف توسعه و خرید انر‍ژی های نو خواهد شد.

وی با اشاره به همكاری های وزارت نیرو با وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: همچنین مقرر شده است از طریق وام های ارزی و ریالی از توسعه انرژی های نو حمایت شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: درحال حاضر قیمت خرید برق بادی درزمان پیك 130 تومان به ازای هر كیلووات ساعت و 90 تومان در ساعات غیرپیك است كه قیمت خوبی است.

بهزاد خاطرنشان كرد: در جلسه ای كه اخیرا با وزیر صنعت معدن و تجارت برگزار شد مقرر شد هم از سی.اچ.پی هم دی.جی هم از انرژی های نو حمایت شود.

** مشكلی از بابت تامین سوخت نیروگاه‌ها نداریم

معاون وزیر نیرو اظهار داشت:ذخیره سوخت نیروگاه‌ها برای تابستان نسبتا خوب است و در زمان اوج مصرف مشكل خاصی از این بابت وجود ندارد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انر‍ژی گفت:ذخیره سوخت گازوئیل 37 درصد ظرفیت و ذخیره مازوت 67 درصد است ضمن اینكه روزانه در حدود 120 تا 130 میلیون متر مكعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل می شود.** امسال ظرفیت پیل سوختی نیروگاه طالقان به 10 كیلووات ساعت می رسد

بهزاد همچنین با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌های پیل سوختی گفت: نیروگاه پنج كیلوواتی در سه فاز با كمك جهاد دانشگاهی اصفهان در طالقان آماده شده و به زودی 10 و متعاقب آن 25 كیلووات در سه فاز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: سوخت نیروگاه‌های پیل سوختی در واقع ‌آب است كه به هیدروژن و اكسیژن تجزیه شده و هیدروژن آن به عنوان سوخت نیروگاه مورد نیاز قرارمی گیرد.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق وانرژی در سال جاری ظرفیت این نیروگاه به 10 كیلووات خواهد رسید.

اقتصام**2021**1319

سرخط اخبار اقتصاد