آثار تاريخي گواه بر هويت و پيشينه پرافتخار ايرانيان است

اراك- معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي گفت: بناها و آثار تاريخي گواه بر هويت و پيشينه پرافتخار ايرانيان است كه بايد با برنامه ريزي دقيق از تخريب و نابودي آنها جلوگيري كرد.

سید 'محسن رحمتی' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وجود آثار تاریخی در گوشه و كنار این سرزمین كهن، از افتخارات ایرانیان و گویای پیشینه پرافتخار این مرز و بوم است و باید با آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم در حفظ و نگهداری این گنجینه های هویتی تلاش شود.

وی ادامه داد: موضوع وندالیسم یا تخریب‌گری در حوزه میراث فرهنگی، بحثی دیرینه می باشد كه همواره آثار تاریخی در عصرهای مختلف را با آسیب هایی از جمله حفاری های غیر مجاز، شعار نویسی، دخل و تصرف در سازه ها توسط افرادی آگاه از ارزش معنوی این بناها مورد تهدید و تخریب‌ قرار داده است.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی اضافه كرد: برخی از افراد بدون توجه به هویت تاریخی و باستانی ایرانیان و در تناقضی آشكار با این روحیه، آثار تاریخی را تخته‌سیاه یادگاری‌نویسی خود می‌پندارند و با وجود اشراف آنها بر این پدیده نادرست، همچنان شاهد آن هستیم.

رحمتی اشاره كرد: وندالیسم در ابعاد مختلف و به اشكال شهری، طبیعی، فرهنگی و حتی معنوی وجود دارد اما واقعیت این است كه میراث تاریخی دوباره خلق نخواهند شد بنابراین حفظ و نگهداری از آن‌ها حداقل‌ وظیفه نسل امروز است.

وی عنوان كرد: وندالیسم میراث فرهنگی شامل سرقت و تخریب می باشد كه به ‌طور چشمگیری محوطه‌های باستانی را تهدید می‌كند بطوری كه افراد سودجود با حفاری های غیر مجاز در محوطه ها و تپه های تاریخی غافل از اینكه به این آثار ارزشمند آسیب جدی وارد می شود در پی گنج یابی هستند.ك/3

7109/507

سرخط اخبار استان‌ها