تهران، گروه ميزگردها - پيروز مجتهدزاده استاد جغرافيايي سياسي دانشگاه تربيت مدرس گفت: قرارداد 1971 و بازگشت قانوني جزاير سه گانه يك قرارداد بين المللي ثبت شده است. نخستين ايراد كه به امارات در طرح ادعا نسبت به اين جزاير وارد است همين است كه بايد به اين قرارداد پايبند باشد.

پیروز مجتهد زاده به عنوان كارشناس میهمان در جمع مدیران، سردبیران و خبرنگاران ایرنا حضور یافت و به مناسبت روز ملی خلیج فارس (دهم اردیبهشت)، موضوع سیاست خارجی ایران و جزایر ایرانی خلیج فارس سخن گفت و به پرسش ها نیز پاسخ داد.

مجتهد زاده كارشناس و محقق روابط بین الملل ایران، استاد جغرافیایی سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل، دكترای در گرایش جغـرافیای سیاسی و ژئـوپولیتیك در دانشگاه لنـدن و دكترای جغرافیای سیاسی خلیج فارس در دانشگاه آكسفورد است.

كارشناس میهمان ایرنا با توضیح مناسبت نامگذاری روز ملی خلیج فارس آغاز كرد و گفت:

'من سال ها در یك گروه اینترنتی بین المللی به نام خلیج فارس روی خط (persian gulf online) بودم كه یكی از اعضای این گروه پیشنهاد داد تا در مسیر دفاع از نام خلیج فارس روزی در تقویم ملی ما به این نام اسم گذاری شود این موضوع به دولت ابلاغ شد، من بهترین زمان را 9 آذر برابر 30 نوامبر دانستم كه زمان بازپس گیری جزایر ایرانی خلیج فارس از انگلیس بدون كمك گرفتن از هیچ نیروی خارجی بود.'

به گفته ی مجتهد زاده، اما دولت روز 10 اردیبهشت را پذیرفت كه نقل شده روز اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس است و مجلس به آن رای داد. من ضمن سرفرود آوردن در برابر این قانون همچنان تلاش برای تغییر روز ملی خلیج فارس از 10 اردیبهشت به روز 9 آذر ادامه می دهم.

وی توضیح داد: اخراج پرتغالی ها اگرچه جزو افتخارات ملی ماست، اما این عمل به كمك نیروی بحریه انگلیس تحقق یافت و به همین بهانه انگلیسی ها جای پرتغالی ها را گرفته و استعمار وحشتناك تری را در منطقه ایجاد كردند؛ اما روز 9 آذر برای پس گرفتن به كسی بدهكار نیستیم. انگلیس و آمریكا ابرقدرت های آن زمان نیز این را در سازمان ملل تایید كردند.**قرارداد 1971 یك قرارداد بین المللی ثبت شده است

استاد جغرافیایی سیاسی دانشگاه تربیت مدرس افزود: قرارداد 1971 و بازگشت قانونی جزایر سه گانه یك قرارداد بین المللی ثبت شده است. نخستین ایراد كه به امارات در طرح ادعا نسبت به این جزایر وارد است همین است كه باید به این قرارداد پایبند باشد.

در نوامبر 1971 چهار كشور تندرو عربی عراق به ریاست صدام، لیبی به ریاست قذافی و الجزایر و یمن به سازمان ملل علیه ایران شكایت كردند و كویت نیز در بررسی این شكایت شركت كرد و بعد امارات كه تشكیل شد نیز موافق شد، در آن جلسه نماینده دایم آمریكا و نماینده دایمی انگلیس قویا قرارداد 1971 را تایید كردند و این جوابی است به اظهارات اخیر اوباما و تحریكات وی علیه ایران در جزایر سه گانه.

مجتهد زاده افزود: یكی از معاونان 'تونی بلر' به نام 'فچر' تعدادی از خبرنگاران عرب را جمع كرد تا علیه ایران با موضوع جزایر سه گانه تحركاتی در رسانه ها ایجاد كنند تا در نتیجه فعالیت آنها دولت انگلیس حق ایران بر جزایر را زیر سوال ببرد؛ اما من در نامه ای به وی نوشتم كه دولت شما قانونا و رسما تحت قراردادی جزایر اشغال شده ایرانی را به ما برگرداند و وی در پاسخ به این سند رسما عذر خواهی كرد.*سفر احمدی نژاد به ابوموسی را تایید می كنم

این كارشناس مسائل سیاسی خلیج فارس گفت: من از سفر دكتر احمدی نژاد به ابوموسی دفاع كردم و در مصاحبه با بی.بی.سی. نیز از سفر او حمایت كردم. این سفر مناسب بود.

محقق مسائل سیاسی خلیج فارس در ادامه نشست در ایرنا افزود: رییس جمهوری باید دست به چنین كارهایی بزند (سفر به جزیره ابوموسی) تا به داخل و خارج و اوباما بگوید كه اینجا ملك طلق ایران است.

مجتهد زاده اضافه كرد: در مقاله ای كه بزودی منتشر می شود خطاب به اوباما نیز گفته ام كه هروقت شما حاضر شدید برسر حاكمیت نیویورك با ما مذاكره كنید ما نیز برسر جزایر ایرانی با شما مذاكره خواهیم كرد.

وی تاكید كرد حاكمیت سرزمینی موضوعی نیست كه بشود بر سر آن ضعف نشان داد و كوتاه آمد.

مجتهدزاده با انتقاد از سیاست های دولت موقت در منطقه خلیج فارس گفت:‌ نخستین اقدام دولت موقت خلع سلاح نظامی بود. در حالی كه موقعیت بی همتای ایران در خلیج فارس در پناه ارتش وسیع و كم نظیر آن به دست آمده بود.

دولت موقت همچنین تولید نفت ایران از شش میلیون بشكه در روز را به سه میلیون كاهش داد و این سه میلیون مجانی به رقبا در اوپك رسید و توان مالی دفاعی ایران نیز (در آن زمان) بشدت كاهش یافت.

وی دولت موقت را به بی درایتی در جلوگیری از تشكیل شورای همكاری خلیج فارس از سوی اعراب متهم كرد و ادامه داد: این شورا از سوی ایران پیش از انقلاب مورد اعتراض شدید قرار گرفته بود. چرا كه این تشكیلات در اصل متعلق به عربستان سعودی بود. اما دولت پس از انقلاب در سال اول جنگ خواستار عضویت در این شورا كه علیه منافع ایران شكل گرفته بود، شد.** غنی سازی یك بهانه است

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: برخی افراد داخلی حتی دانشگاهی، اسراییل را مظلوم می دانند و پیرو همین اشتباه است كه تصور می كنند اگر ایران غنی سازی را تعلیق كند دست از شعار حمله علیه ایران بر می دارد. در صورتی كه چنین نیست و شاهدیم حتی در چند روز گذشته كه ایران درگیر مذاكرات با 5+1 بوده است نیز صحبت از حمله نظامی علیه ایران داشته است. زیرا اسراییل سود خود را در این می بیند كه ایران تسلیم شود و حتی بیشتر از این می خواهد كه ایران كوبیده شود. زیرا می خواهد اتمی بودن خود در خاورمیانه را در انحصار داشته باشد.كارشناس جغرافیای سیاسی خلیج فارس در ارتباط با تغییر لحن مقام های امارات متحده عربی در بیان ادعا نسبت به جزایر سه گانه از تند به ملایم و افول از موضع نخست گفت: 'سخنان تند و موضع گیری نخست مربوط به شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات است كه یك شخصیت ضد ایرانی تمام عیار است. از جمله این شخصیت ها 'العطیه' دبیركل شورای همكاری خلیج فارس است كه یك بار در كنفرانس سران كشورهای اسلامی در تهران بدون اجازه در حالی كه ولی فقیه رهبر معظم انقلاب رییس كنفرانس و رییس جمهوری ایران حضور داشتند، میكروفون را برداشت و سخن از خلیج عربی و شعار از اشغال جزایر سه گانه از سوی ایران كرد.

وی افزود: اگر یك مقام رسمی در پایتخت كشوری دیگر چنین رفتاری كند معمولا 'عنصر نامطلوب' خوانده می شود.

مجتهد زاده افزود: در هیات حاكمه امارات، حاكم شارجه مطلقا مخالف این تحریكات علیه ایران است. او می داند كه جزایر متعلق به ایران است. در 1992 كه شورای عالی شیوخ امارات تشكیل شد برای بررسی ادعای امارات نسبت به جزیره ابوموسی، طبق قانون باید از سوی شیخ شارجه به حاكم امارات تفویض اختیار شود - زیرا این شیخ شارجه بوده كه قرارداد با ایران را امضا كرده است- اما شیخ شارجه به حاكم امارات نه تنها تفویض اختیار نكرد، بلكه جلسه را ترك كرد.

وی افزود: من در نامه ای كه به دبیركل سازمان ملل متحد نوشتم به موارد غیر قانونی در درخواست امارات نسبت به جزایر ایرانی اشاره كرده ام. امارات حق اعلام این بحث ها را ندارد؛ زیر شیخ شارجه هنوز به آنها تفویض اختیار نكرده است. ضمنا حاكم امارات باید ریاست كشور امارات را هر پنج سال به شیخ یكی از امارت ها واگذار كند اما 32 سال است شیخ ابوظبی این سمت را غصب كرده است و در مرگ رییس امارات باید نایب رییس جای او بنشیند كه در مرگ رییس سابق امارات شیخ دوبی نایب رییس بود، اما این پست را به ولیعهد دادند. نتیجه این كه حكومت آل نهیان در امارات غاصب هستند و بحث های آنها در باره جزایر ایرانی اصلا ماخذ حقوقی ندارد.

وی افزود: علت ملایم شدن بیانیه امارات پس از بیانات تند وزیر خارجه این كشور، همین ناحق بودن پایگاه خود حاكمان امارات است. شورای شیوخ امارات ملایم تر و عاقلانه تر رفتار می كنند. ضمنا احتمالا از سوی اتحادیه اروپا و آمریكا نیز به آنها اشاره شده است كه اكنون در آستانه مذاكرات هسته ای وقت تندروی علیه ایران نیست.**قرارداد 29 نوامبر 1971 یك سند جامع در پاسخ به ادعاهای بی اساس امارات است

مجتهد زاده گفت: قرارداد 29 نوامبر1971 یك سند جامع در پاسخ به ادعاهای بی اساس امارات است. این تفاهم نامه در نوامبر 1971 در الجزیره و شامل هفت سند به امضا رسید.

وی در شرح این تفاهم نامه اظهار داشت: سند اول، نامه شیخ شارجه است كه به وزارت خارجه بریتانیا مبنی بر اعلام آمادگی برای كنار آمدن با ایران در باره جزایر سه گانه.

نامه دوم از سوی بریتانیا به ایران در اعلام همین اظهارات شیخ شارجه است و نامه سوم از سوی وزارت خارجه ایران به بریتانیا مبنی برجواب مثبت به مذاكر ه است.

وی ادامه داد: سند چهارم، خود قرارداد است و صفحه پنجم یك نقشه رسمی ابوموسی است و صفحه ششم نامه ایران به بریتانیا است كه مبنی بر دریافت این اسناد و تایید آن است و نامه هفتم نامه وزارت خارجه ایران است.

وی توضیح داد: متن قرارداد كه ورق چهارم این مجموعه اسناد است در شش ماده تنظیم شده است: نخست این كه نیروهای ایران در قسمت های تعیین شده روی نقشه رسمی در جزیره ابوموسی مستقر خواهند شد و پرچم ایران برفراز قرارگاه نظامی ایران برافراشته خواهد شد.

این كارشناس در ادامه توضیح قرارداد 1971 اظهار داشت: در برگ هفتم، اخطار دولت ایران ضمیمه قرارداد شده كه بر اساس آن هرگاه ایران احساس كند در جزیره ابوموسی فعل و انفعلاتی صورت گیرد كه علیه منافع ایران باشد، ایران حق دارد سراسر جزیره را تصرف كند؛ این به این معنی است كه امنیت جزیره در اختیار ایران است. بنابراین وزیر خارجه ابوظبی یا امارات كه سخن می گوید در بی اعتنایی مطلق به قراردادهای بین المللی است. براساس همین مقررات است كه رییس جمهوری اسلامی ایران می تواند هر زمان از هر جزیره ایرانی در خلیج فارس دیدن كند؛ همانطور كه شیخ شارجه - نه شیخ امارات- می تواند از محدوده روستای ابوموسی دیدن كند.از مجتهد زاده سوال شد: چه اهدافی پشت طرح این ادعاهای امارات هست؟ آیا رد پایی از اسراییل هم در این مقوله دیده می شود؟

مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد گفت: ‌این بهانه تراشی ها در ادعا نسبت به جزایر ایرانی از سال 1992 آغاز شد. اماراتی ها جلسه ای شامل تعدادی دانشگاهی در پارلمان بریتانیا تشكیل دادند تا جزایر ایرانی را اشغال شده عنوان كنند؛ محل نشست در وست مینیسترهال نشان می داد كه قصد از این جلسه سیاسی است. من در دوران مطالعاتم 27 نقشه رسمی در كتابخانه های بریتانیا به دست آورده بودم كه در این نشست ارایه كردم و با آن اثبات كردم كه حق ایران بر این جزایر قطعی است. این یك توطئه از سوی انگلیس و عرب بود كه می خواستند نخستین گام را علیه حق حاكمیت ایران بر این جزایر بردارند.

مجتهدزاده در مورد حضور اسراییل در فتنه امارات علیه ایران در بحث جزایر سه گانه گفت: اسراییل در این مباحث همیشه حضور داشته است. شیخ قطر دو بار نخست وزیران اسراییل را به خلیج فارس دعوت كرد. هیچ كدام از سران در دنیای عرب چنین رفتاری نكرده اند. همین سندی است مبنی بر این كه اسراییل در فتنه امارات علیه ایران دست دارد. حتی در بحث سوریه نیز اسراییل دخالت دارد تا ایران را تضعیف كند. تركیه و عربستان نیز در این قضیه دخالت دارند.

وی گفت: هر وقت امكان نزدیك شدن ایران به امارات یا عربستان پیش آمد، اسراییل آن را به هم زد؛ این نشان می دهد كه فتنه اسراییل علیه ایران، همیشگی است.**وی درمورد این كه ایران در مقابل درخواست امارات مبنی بر ارجاع اختلاف برسر جزایر ایرانی خلیج فارس به دیوان بین المللی دادگستری لاهه چه عكس العملی باید داشته باشد، گفت: پاسخ حقوقی به این خواست امارات كه از سال 1992 شروع كرده اند این است كه ما دعوایی برای طرح در دادگاه بین المللی نداریم؛ در دادگاه بین المللی هردو طرف باید با هم وارد شوند و دعوای یك طرفه در دادگاه بین المللی مطرح نمی شود. ما هرگز حاضر نیستیم بر سر حاكمیت بخشی از خاك ایران با یك دولت خارجی به دادگاهی مراجعه كنیم .

مجتهد زاده افزود: ضمنا با اسناد موجود كه قرارداد نوامبر 1971 محكم ترین آنهاست دیگر نیازی به دادگاه نیست. همچنین در پاسخ به اظهارات اوباما كه گفته بود بهتر است طرفین ایران و امارات برسر جزیره ابوموسی با هم با مذاكره كنار بیایند، پاسخ می دهم كه هروقت شما به عنوان رییس جمهوری آمریكا حاضر شدید برسر حاكمیت نیویورك با ما مذاكره كنید، ما نیز برسر حاكمیت ابوموسی با امارات مذاكره می كنیم.مجتهد زاده در خصوص مطالعات خود در خصوص مسائل مربوط به خلیج فارس گفت:‌ سال دوم دوره لیسانس بودم كه نخستین مطالعه ام را در باره خلیج فارس كردم. انگیزه من اخبار مربوط به رفتن انگلیس از خلیج فارس و دست بوسی های شیوخ در ایران بود كه به مطالعه موضوع پرداختم و نتیجه این مطالعات در كتابی به چاپ رسید.

وی افزود: زمانی صدام حسین دانشگاهیان عرب را جمع می كرد تا اثبات كنند این خلیج عربی است، دولت آن زمان از دانشگاهیان خواست پاسخی تهیه كنند و من نیز كه سرباز وظیفه بودم در این اقدام شركت كردم و طی شش ماه مطلبی در سال 1351 تهیه كردم كه مورد توجه قرار گرفت و به اصطلاح آن زمان 'به شرف عرض' رساندند كه او نیز در حاشیه كتاب من نوشت این جوان را تشویق كنید.

برای این تشویق خواستار سفر به منطقه جنگی ظفار شدم. با تشریفات ارتش مرا به عمان بردند و دولت عمان نیز استقبال و احترام كرد كه مصدقی ها گفتند این (مجتهد زاده) جاسوس ساواك است. اما من همواره مستقل بوده ام چه در داخل و چه در خارج.

گزارمیز 1823**9187**1776**1542**

سرخط اخبار سیاست