تهران- مديركل دفتر همكاريهاي سمعي و بصري و نمايش خانگي وزارت ارشاد از افزايش 20 تا 30 درصدي قيمت فيلم هاي توزيع شده در شبكه نمايش خانگي در سال جاري خبر داد.

'سعید رجبی فروتن' روز شنبه در گفت گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: با گذشت یك ماه از سال جدید شبكه نمایش خانگی با عرضه تعداد قابل توجهی از عناوین ایرانی و خارجی بار دیگر توانمندی خود را برای تامین اوقات فراغت بخش زیادی از مخاطبان به نمایش گذاشته است .

به گفته وی، پیشتر، ماه های نخست سال شبكه ویدیویی با ركود و رخوت محسوسی روبه رو بود و موسسات ویدیو رسانه بیشتر به دنبال تامین فیلم و برنامه ریزی برای سال پیش رو بودند.

مدیركل دفتر همكاریهای سمعی و بصری و نمایش خانگی وزارت ارشاد یادآور شد: در سالیان اخیر با تاكید بر اجرای مقررات و شناخت دقیق تر موسسات ویدیو رسانه از واقعیات حاكم بر بازار و پرهیز آنها از رقابت های منفی وهمگرایی صنفی، خوشبختانه شاهد وضعیت متعادلی در بازار هستیم و عناوین زیادی از سینمای ایران در نوبت پخش از این شبكه قرار دارند.**توزیع هرهفته یك عنوان فیلم سینمایی در شبكه نمایش خانگی

فروتن تاكید كرد: از این پس هر هفته حداقل یك عنوان فیلم سینمایی ایرانی در بازار توزیع می شود.

وی توضیح داد: در دو هفته نخست كاری امسال علاوه بر عرضه قسمت های تازه ای از سریال های ایرانی، 24 و لاست - همراه با ضمیمه نشانه شناختی آنها- فیلم های سینمایی سوت پایان، پیتزا مخلوط، پرتقال خونی به شبكه عرضه شد.طی هفته گذشته نیز فیلم های شرط ازدواج و به من نگاه كن، سیسیلی ها و عاشقی با اعمال شاقه در دسترس مخاطبان قرار گرفت .

مدیركل دفتر همكاریهای سمعی و بصری و نمایش خانگی وزارت ارشاد تاكید كرد: با تمهیدات نظارتی، بهبود نسبی در كیفیت فیلم های ویدیویی مشاهده می شود و بسیاری از این آثار از شبكه های مختلف سیما پخش شدند.

فروتن اظهار امیدواری كرد با برگزاری جشنواره بین المللی فیلم های ویدیویی در اواخر خرداد سالجاری بستر مناسبی برای رقابت پذیری و كیفیت بخشی به اینگونه تولیدات فراهم شود و نمونه های استاندارد تلویزیونی و ویدیویی ساخته شده مورد تشویق قرار گیرند.**قهوه تلخ و قلب یخی ادامه می یابند

مدیركل نمایش خانگی در ادامه در باره وضعیت سریال های شبكه نمایش خانگی گفت: پروانه ساخت ادامه مجموعه های قهوه تلخ و قلب یخی از سوی اداره كل ارزشیابی و نظارت صادر شده و احتمالا در روزهای آینده با ساخت سریال تازه ای به كارگردانی یكی از كارگردانان مطرح سینما از سوی همان مرجع موافقت خواهد شد.

فروتن به وضعیت نظارت بر مراكز عرضه و ساماندهی شركت های پخش اشاره و از اقدامات مثبت ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه تقدیر كرد.

وی ادامه داد: با هماهنگی خوب صورت گرفته بین ستاد و اتحادیه های صنفی فروش محصولات صوتی و تصویری، سوپر ماركت ها و فروشندگان نرم افزار، عاملیت فروش محصولات نمایش خانگی توسط آنها به رسمیت شناخته و مقرر شد ضوابط مصوب اتحادیه صنفی موسسات ویدیو رسانه در زمینه ساماندهی پخش مورد توجه آنها قرار گیرد.**ادامه قاچاق فیلم در شبكه های ماهواره ای

مدیركل دفتر همكاریهای سمعی و بصری و نمایش خانگی وزارت ارشاد ادامه كرد: به رغم تمام این تلاش ها كماكان در فضای مجازی و ماهواره آثار شبكه براحتی مورد دستبرد قرار گرفته و از جمله موانع جدی برای توسعه سرمایه گذاری در شبكه نمایش خانگی به حساب می آید.

فروتن تاكید كرد: نمایش نسخه دوبله فارسی اغلب انیمیشن های شبكه ویدیویی كشورمان از شبكه ماهواره ای پرشین تون و نیز پخش قهوه تلخ از یك شبكه فارسی زبان در هفته های گذشته نشان داد، سرمایه گذاری تهیه كنندگان مجموعه قهوه تلخ برای ثبت جهانی اثر بازدارنده از سرقت آن نبوده و ظاهرا مادام كه ایران به كپی رایت جهانی نپیوسته است، این حكایت دردناك ادامه دارد.**قیمت فیلم ها در شبكه نمایش خانگی افزایش می یابد

به گزارش ایرنا، مدیر كل نمایش خانگی همچنین از احتمال افزایش قیمت فیلم های شبكه به دلیل جهش قیمت مواد اولیه، نرخ تورم و ازدیاد هزینه های تمام شده خبر داد و پیش بینی كرد حداقل در تهران و برای فیلم های ایرانی افزایش 20 تا 30 درصدی رخ دهد.

وی درباره بهره گیری ازفن آوری های روز در صنعت ویدیو گفت:اكنون دو استودیوی خصوصی مجهز به اسكنر هستند و قادرند با اسكن فیلم نسخه ای به مراتب بهتر از تله سینما به تهیه كنندگان ارایه دهند تا درنهایت كالایی استاندارد در اختیار موسسات ویدیو رسانه قرار گیرد.

به گفته فروتن،تهیه كنندگان تن به هزینه اسكن فیلم نمی دهند، مراكز حمایتی نظیر فارابی یا سینما شهر باید یارانه ها و كمك های بلاعوضی را همانند 'میكس ساراند' صدای فیلم ها و یا ضبط دیجیتال صدا را برای صرفه جویی در هزینه ها به صاحبان آثار ارایه دهند.

وی اظهار امیدواری كرد با استقرار خطوط تكثیر صنعتی دی وی دی، استفاده از این فرمت گسترش یافته و به ارایه كیفیت بهتر محصولات منجر شود.

مدیركل نمایش خانگی در پاسخ به این پرسش كه دلیل برگزاری مراسم رونمایی از فیلم های ایرانی شبكه چیست؟ گفت: موسسات با تهیه كنندگان به توافق رسیده اند كه به منظور ایجاد فضای مثبت تبلیغاتی و رسانه ای با حضور عوامل اصلی فیلم ها و سریال های شبكه، به برگزاری آیین افتتاحیه یا رونمایی مبادرت ورزند و معرفی شایسته فیلم ها هنگام عرضه آنها در شبكه نمایش خانگی به یك فرهنگ و هنجار رسمی بدل شود و اطلاع رسانی فقط محدود به ایام اكران عمومی فیلم ها نشود.

وی رونمایی از پخش ویدیویی فیلم های ورود آقایان ممنوع، سوت پایان و سریال های ساخت ایران در ماه های گذشته را ابتكار مشترك تهیه كنندگان و موسسات ویدیو رسانه عنوان كرد.

فراهنگ**1983**

سرخط اخبار فرهنگ