تهران- همزمان با برگزاري مراسم رژه روز 29 فروردين ماه سالروز ارتش جمهوري اسلامي ايران، تجهيزات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) به نمايش گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی ایرنا از محل برگزاری مراسم روز 29فروردین ماه روز ارتش، در جوار حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، سامانه رادری' نبو' كه یك رادار متحرك كشف و مراقبت هوایی با برد متوسط و قابلیت بالای كشف اشیای پرنده با سطح مقطع راداری پایین و سرعت كم است، به نمایش گذاشت.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) وظیفه دیده بانی از آسمان میهن اسلامی ایران را برعهده دارد و كاركنان این قرارگاه با ایجاد شبكه یكپارچه پدافند هوایی این وظیفه مقدس را به طور شبانه روزی بر عهده دارند.

سامانه راداری ' كاستا' یكی از پیشرفته ترین سامانه های راداری با فناوری روز دنیا در خصوص پوشش نقاط كور و قابلیت كشف و مراقبت هرگونه اشیای پرنده با سطح مقطع كم'، سامانه راداری ' مطلع الفجر كه كاملا بومی و ملی با برد بالا و مجهز به فناوری روز دنیا است و به دست توانمند دانشمندان جوان ایرانی طراحی و ساخته شده در این مراسم به نمایش گذاشته شد.

'رادار ملی' از جمله تجهیزاتی كه توسط كارشناسان توانمند قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و با همگاری دانشگاه و صنایع طراحی و ساخته شده ازجمله سامانه های راداری ثابت و دوربرد است كه قابلیت كشف اهداف با فاصله و ارتفاع بالا را دارد.

سامانه موشكی 'اس 200' برای انهدام اهداف پرنده و موشك های هدایت شونده آشیانه یاب از مسافتهای طولانی و در ارتفاع بالا'،'سامانه موشكی هدایت شونده برد متوسط پیشرفته ' هاگ' كه به منظور مقابله با اهداف پرنده در ارتفاع پایین و متوسط و همچنین مقابله با موشكهای بالستیك با قابلیت بالا سازماندهی شده' و ' سامانه موشكی ' شاهین برای مقابله با اهداف پایین و متوسط كه به دست توانمند متخصصین و صنایع داخلی طراحی و تولید شده ' است در این مراسم به نمایش گذاشته شد.

'سامانه موشكی 'راپیر' از دیگر تجهیزاتی است كه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در مراسم رژه امروز به نمایش گذاشته است .

این سامانه موشكی به ارتفاع كم پدافند زمین به هوا به منظور دفاع از پالایشگاه ها و ایستگاه های رادار و نقاط حساس در هر گونه شرایط آب و هوایی مورد بهره برداری قرار می گیرد'و 'سامانه بهینه شده موشكی 'اف.ام.80' برای مقابله با تهدیدات هوایی ارتفاع پایین در یگانهای حساس مستقر و مورد بهره برداری قرار می گیرد'.

'سامانه الكترو اوپتیك اورلیكن(صافات یك) ' یكی از سامانه های پدافندی ارتفاع كم كه با بهره گیری از دوربین های IR توسط متخصصان داخلی بهینه شده و برای مقابله با اهداف هوایی ارتفاع كم بكار برده می شود ازجمله تجهیزاتی به نمایش گذاشته شده از سوی این قرارگاه در مراسم رژه روز ارتش است.

انواع خودروهای كاملا بومی 'ارتباطی دید مستقیم' ،' خودرو ارتباطی سیار(تویوتا هایلوكس)، ' خودروی ارتباطی تاكتیكی فیبر نوری' ، سامانه ارتباطی سیار (مانیتورینگ)، ' سامانه تروپو ارتباطی'، 'شیلتر ارتباطی سامانه مرصاد كه قادر به تامین ارتباط چندلایه به صورت كاملا امن بین مجموعه های راداری و موشكی از هر نقطه از كشور است' و ' سامانه های 'رفع آلودگی درخش 7' و ' 1000DSM' و 'هواپیمای بدون سرنشین VSTT' از دیگر تجهیزات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) است كه در این مراسم به نمایش درآمدند.

سیام**1478