بلگراد- سخنگوي دولت صربستان و سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، بر افزايش همكاري هاي بانكداري و تجارت بين دو كشور تاكيد كردند.

به گزارش ایرنا، 'میلیویه میخایلوویچ' و 'رامین مهمانپرست' روز پنجشنبه در بلگراد دیدار و افزایش سطح همكاری های صربستان و ایران در زمینه های تجارت و اقتصاد و امضای توافقنامه برای همكاری های بانكداری بین دو كشور را مهم و در باره اجرایی كردن ان تبادل نظر كردند.

میخایلوویچ در این دیدار كه در ساختمان دولت صربستان برگزار شد با تاكید بر روابط خوب بلگراد و تهران، روابط و همكاری خوب دو دولت را راهی برای گسترش روابط بین دو كشور دانست.

وی با اشاره به وضعیت كنونی سیاسی صربستان كه در آستانه انتخابات عمومی قرار دارد، گفت: بلگراد، موضع تهران در رابطه با كوزوو را به خصوص در محافل بین المللی بسیار خوب ارزیابی و مورد تحسین قرار داده است.

آلبانیایی تباران كوزوو در سال 2008 میلادی بطور یكجانبه از صربستان اعلام استقلال كردند.

بلگراد، كوزوو را استان جنوبی خود می داند و اعلام یكجانبه استقلال آن را قبول ندارد.

سخنگوی دولت صربستان در ادامه به بحران اقتصادی جهانی كه اروپا را فرا گرفته اشاره كرد و گفت كه به رغم مشكلات اقتصادی ،بلگراد توانسته است تا حدودی بر روی پای خود بایستد.

وی با بیان اینكه صربستان مانند ایران در تحریم اقتصادی قرار دارد گفت كه تحریم ها اگر چه بر شرایط اقتصادی كشورها تاثیر منفی دارد اما نمی تواند در اراده ملت ها خللی ایجاد كند.

'رامین مهمانپرست' سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب صربستان و ایران در عرصه های مختلف به ارتقا روابط دو كشور به ویژه در زمینه همكاری های اقتصادی تاكید كرد.

وی در این دیدار كه سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد نیز حضور داشت، با بیان اینكه كشورها با وجود مشكلات فراوان با مذاكره شرایط همكاری های تجاری و اقتصادی را فراهم می كند، گفت : بلگراد و تهران هیچ مشكلی ندارند و برای افزایش سطح همكاری های اقتصادی نیز بسیار راغب هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان برای بالا بردن سطح همكاری های دو كشور در زمینه های تجاری و اقتصادی، امضای توافقنامه ای برای همكاری های بانكداری بین دو كشور را مهم دانست و همچنین برقراری پرواز مستقیم بین تهران و بلگراد را از جمله اقدام های اساسی در این راستا توصیف كرد.

مهمانپرست همچنین موقعیت جمهوری اسلامی ایران را از جمله به لحاظ امور ارتباطی، حمل و نقل و داشتن منابع عظیم انرژی طبیعی در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را بسیار با اهمیت خواند و گفت كه صربستان نیز در منطقه بالكان از چنین شرایطی برخوردار است.

وی همچنین به همكاری های اقتصادی و تجاری ایران و صربستان در زمان یوگسلاوی سابق اشاره كرد و گفت كه برای احیای این همكاری ها به تلاش و دیدار هیات های دو كشور جهت بررسی امكانات طرفین نیاز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان به چهاردهمین دور كمیسیون مشترك اقتصادی صربستان و ایران كه در تهران برگزار خواهد شد، اشاره كرد و چنین نشستی را موقعیت بسیار خوب برای ارتقا همكاری های سرمایه گذاران، صنایع داران و بازرگانان دو كشور توصیف كرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه كشورمان روز چهارشنبه وارد بلگراد شد و با رییس كمیسیون مشترك اقتصادی صربستان و ایران دیدار كرد.

وی در طی اقامت خود در بلگراد با رییس بخش دیپلماسی عمومی، قائم مقام وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ صربستان نیز دیدار و گفت و گو خواهد داشت.

مهمانپرست كه سفر خود را به كشوهای بالكان از بوسنی و هرزگوین شروع كرده است، پس از صربستان به كرواسی سفر خواهد كرد.

اروپام**2061**1596

سرخط اخبار جهان