۲۴ فروردین ۱۳۹۱،‏ ۱۵:۰۵
کد خبر: 80075118
۰ نفر

اروميه - استاندار آذربايجان غربي در ادامه سفرهاي داخل استاني و در شصت و چهارمين سفر خود ، روز گذشته در راس هياتي از معاونين، مديران كل و رييسان سازمان هاي استان وارد شهرستان سردشت شد كه حاصل اين سفر 24 مصوبه مهم براي توسعه روستاهاي اين شهرستان بود.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، شهرستان سرسبز و پوشیده از جنگل سردشت در حالی از مقام عالی استان استقبال كرد كه بعد از یك دوره خشكی در بهار سال نو، باران رحمت الهی نیز بر این شهر باریدن گرفته بود.

وحید جلال زاده ، در این سفر پس از بهره برداری از طرح های عمرانی و شركت در آیین های كلنگ زنی تعدادی از طرح های عمرانی در جلسه شورای اداری سردشت حضور یافته و ضمن تشریح برنامه های توسعه و سرمایه گذاری این شهرستان، از اقشار مردم سردشت به خاطر ایثار و مقاومت در هشت سال دفاع مقدس و دوران شرارت گروهك های ضد انقلاب در منطقه تجلیل كرد.

وی اظهار كرد: برای پاسداشت ایثار و مقاومت مردم این شهرستان و دفاع آنان از مرزهای مقدس ایران اسلامی، دولت نهم و دهم، آنچه در توان دارد برای خدمت به مردم به كار بسته و همچنان بر ارائه خدمات مطلوب به شهروندان به خصوص مرزنشینان غیور شبانه روز تلاش خواهد كرد.

تصویب 24 طرح عمران روستایی هدیه ای از سوی دولت خدمتگذار برای مردم شهرستان سردشت در سال جدید بود كه با بهره برداری از این طرح ها، خدمات زیربنایی در شش روستای این شهرستان به حد مطلوب ارتقاء خواهد یافت.

برای اجرای این طرح ها كه شامل، تكمیل دهیاری ' نالاس' ، احداث دیوار ساحلی برای پیشگیری از سیل، احداث و تكمیل كتابخانه های روستایی، آسفالت راههای روستایی ، تامین آب آشامیدنی، بازسازی شبكه های آب فرسوده، اجرای طرح های هادی، طرح های ورزشی و فضا های آموزشی، بهسازی و نوسازی مساجد و چند طرح عمرانی دیگر می باشد، افزون بر هفت هزار و 800 میلیون ریال هزینه می شود.

استاندار آذربایجان غربی در این سفر همچنین، 650 میلیون ریال به بخش میرآباد و 750 میلیون ریال به بخش ربط از توابع سردشت جهت توسعه زیر ساخت های اقتصادی و فرهنگی این بخش ها اختصاص داد.

جلال زاده در ادامه این سفر كلنگ احداث، پنج مجتمع بزرگ آبرسانی با پوشش 54 روستا را بر زمین زد كه با بهره برداری از این طرح ها آب آشامیدنی و سالم و بهداشتی 21 هزار نفر از جمعیت روستایی سزدشت را تامین خواهد كرد.

اعتبار اجرایی این طرح ها 70 میلیارد ریال برآورد می شود كه با اجرا و تكمیل آنها شاخص برخورداری اهالی روستاهای سردشت از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی از 71 درصد زمان حاضر به 82 درصد افزایش خواهد یافت.

استاندار‌ آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری شهرستان سردشت با اشاره به توجه ویژه دولت برای توسعه مناطق محروم و دور افتاده گفت: دولت برای توسعه شهرستان سردشت با همكاری بخش خصوصی بیش از 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری می كند.

جلال زاده با تقدیر از ایستادگی و مقاومت مردم سردشت در دفاع از آرمان های مقدس انقلاب اسلامی افزود: مردم قهرمان سردشت در دفاع از انقلاب اسلامی و مبارزه با ضد انقلاب، سنگر اول نظام اسلامی بوده اند و برای پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی همیشه و در همه حال مقاوم و سربلند ایستاده اند.

وی تعداد طرح های در دست اجرای شهرستان سردشت را در زمان حاضر 128 طرح و پروژه اعلام كرد و گفت: احداث سد برق آبی بر روی رودخانه زاب، ساخت سد مخزنی ورگیل ، دانشگاه پیام نور ، تصفیه خانه آب آشامیدنی ، سالن اجتماعات ، استخر سرپوشیده جانبازان ، طرح های آبیاری تحت فشار ، مسكن مهر ، تكمیل و تجهیز بازارچه مرزی و دهها طرح عمرانی دیگر می باشد كه با بهره برداری از این طرح ها چهره شهرستان سردشت به یك منطقه در حال توسعه تغییر خواهد یافت.

استاندار آذربایجان غربی با عنوان اینكه رهبر معظم انقلاب همواره، امید به آینده و رفاه عمومی را مد نظر دارند، اضافه كرد: برای رسیدن به این امر مهم بهبود مدیریت و بهره برداری از طرح های عمرانی نقش موثری خواهد داشت.

جلال زاده گفت: در اجرای بسیاری از طرح ها مشكل اصلی كمبود اعتبارات نیست بلكه با مدیریت زمان و مدیریت منابع، می توان طرح های عمرانی را در مدت زمان كوتاهی به بهره برداری رساند.

وی با اشاره به رشد 25 درصدی اعتبارات در اجرای طرح های عمرانی امسال آذربایجان غربی گفت: افزایش این میزان اعتبار نشان از توجه ویژه مسوولان ارشد استان برای جذب اعتبارات و سرمایه گذاری در استان است.

استاندار آذربایجان غربی پس از بازدید از شهرستان سردشت و دیدار و گفت و گو با مردم ، مسوولین و روحانیون معظم اهل سنت، در شصت و پنجمین سفر شهرستانی وارد شهرستان پیرانشهر شد و از پایانه مرزی تمرچین در مقابل ' حاج عمران ' عراق و عملیات اجرایی سد مخزنی ' جلدیان ' بازدید كرد.

وحید جلال زاده در بازدید از پایانه مرزی تمرچین با تاكید بر اتمام هرچه سریعتر طرح های ساماندهی و توسعه این پایانه گفت: مرز تمرچین برای آذربایجان غربی یك فرصت استثنایی است و با توجه به روند رو به افزایش ترانزیت و تردد كالا و مسافر از این مرز، ضرورت رسیدگی به مسائل آن بیش از پیش احساس می شود.

وی اضافه كرد: پایانه مرزی تمرچین ویترین ورودی ایران اسلامی است، ساخت و ساز و توسعه این مرز ، موجب جلب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و تسهیل امور مسافرین و رانندگان و روند ترانزیت كالا می شود.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه افزود: همكاری تنگاتنگ دستگاه های مرتبط صادرات و واردات، بازرگانی و حمل و نقل در این منطقه، موجب خواهد شد، صادرات كالا و مسافر از این پایانه افزایش یابد كه تحقق آن، علاوه بر درآمد زایی، موجب اشتغال پایدار در منطقه خواهد شد.

فاز نخست ساخت و تكمیل و تجهیز پایانه مرزی تمرچین در شهریور ماه سال گذشته با 90 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسیده كه در زمان حاضر به یكی از مرزهای زمینی فعال در آذربایجان غربی و كشور تبدیل شده است.

استاندار آذربایجان غربی در این سفر همچنین از روند احداث سد مخزنی جلدیان بازدید و برای اتمام هر چه سریعتر این طرح دستوراتی را صادر كرد.

سد جلدیان كه با هدف تامین آب زراعی و شرب شهری و روستایی و كنترل آبهای سطحی و به هنگام احداث می شود در حال حاضر ، 86 درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه برای ساخت آن تا كنون افزون بر 37 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

بر اساس برآوردهای انجام شده برای تكمیل این طرح به 20 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.

شهرستان های سردشت و پیرانشهر در جنوب غربی استان آذربایجان غربی واقع شده كه سال های پس از پایان جنگ تحمیلی در مسیر توسعه پایدار و نوسازی قرار گرفته اند.

این دو شهرستان كه در سال های گذشته جزو مناطق امنیتی محسوب می شدند در سال های اخیر به شهرهای تجاری و بازرگانی و تولیدی تبدیل شده و هم اكنون صد ها شركت داخلی و خارجی در این شهرستان ها به كار تجارت، عمران و آبادانی و تولیدی اشتغال دارند.

583/245