تاشكند - 'ويوين استرن'عضو مجلس اعيان انگلستان و معاون رييس گروه پارلماني 'انگلستان و ازبكستان'در سفر چهار روزه خود به تاشكند با مسئولان اين كشور ديدار و بر ضرورت گسترش مناسبات ميان دو كشور در زمينه هاي حقوق بشر تاكيد كرد.

به گزارش ایرنا، بخش مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبكستان روز دوشنبه نوشت: عضو مجلس اعیان انگلیس در این مدت با مقامات وزارتخانه های دادگستری و كشور، رئیسان كمیته های مختلف مجلس سنا، نماینده مجلس عالی در امور حقوق بشر و انستیتوی نظرسنجی قوانین جاری وابسته به ریاست جمهوری دیدار و مذاكره كرده است.

هیات انگلیسی همچنین از مركز ملی حقوق بشر، انستیتوی غیروابسته در نظرسنجی جامعه مدنی بازدید و در میزگرد 'گفت وگوی منطقه ای' سازماندهی شده توسط سازمان غیردولتی شركت كرده است.

در بیشتر این دیدارها گسترش همكاریهای دو جانبه در زمینه حقوق بشر ناشی از اجرای نظریه تعمیق بیش از پیش اصلاحات دموكراتیك و شكل گیری جامعه مدنی كه از سوی 'اسلام كریم اف' رییس جمهوری ازبكستان در ماه نوامبر سال 2010 میلادی مطرح شده بود نیز مورد بررسی قرار گرفت.

براساس گزارش وزارت امور خارجه، در سال 2009 میلادی در پارلمان انگلیس گروه پارلمانی 'انگلستان و ازبكستان' به ریاست 'جون ویویرلی' و در سال 2010 میلادی در مجلس عالی ازبكستان گروه همكاری با انگلستان تاسیس شده كه در ماه سپتامبر سال 2010 میلادی یادداشت تفاهمی بین این گروه ها به امضا رسیده و مبادله هیات شده است.

اسلام كریم اف كه از سال 1990 رهبری ازبكستان را برعهده گرفته از جمله دولت های مورد انتقاد غرب در بخش حقوق بشر است.

در گذشته واشنگتن در مسائل حقوق بشر با تاشكند اختلاف نظرهای جدی داشته است.

در پی حوادث خونین اندیجان در سال 2005 آمریكا و اتحادیه اروپا خواستار بازرسی بین‌المللی این قضیه شده، اما دولت ازبكستان این درخواست را رد كرد. به دنبال آن روابط آمریكا و اتحادیه اروپا با ازبكستان تیره شده بود.

به گفته مقامات دولت ازبكستان در جریان این حوادث 189 نفر كشته شده‌اند اما سازمانهای بین‌المللی و حقوق بشر تعداد كشته شدگان را در این حوادث حدود 700 نفر اعلام كرده ‌اند.

كریم اف، رئیس جمهوری ازبكستان حوادث اندیجان را “عصیان اسلامی” خوانده و گروههای تروریست بین‌المللی، كشورهای غربی و روزنامه نگاران را عامل بروز این حوادث اعلام كرده بود.

هم اكنون آمریكا مجبور شده برای حل قضیه افغانستان روابط خود را با كشورهای آسیای مركزی از جمله ازبكستان بهبود بخشد به طوری كه كنگره آمریكا حتی تحریم های تسلیحاتی علیه ازبكستان را لغو كرده است. این تصمیم آمریكا انتقادات سازمان و گروههای دفاع حقوق بشر در خارج و داخل ازبكستان را در پی داشته است.

طبق اعلام انجمن حقوق بشر آسیای مركزی هم اكنون در زندانهای ازبكستان 38 نفر از مدافعان حقوق بشر، نویسندگان و روزنامه نگاران نگهداری می‌شوند.

انگلستان یكی از بزرگترین شركای بازرگانی ازبكستان است كه حجم مبادلات تجاری دو كشور در سال 2011 میلادی افزون بر177 میلیون و 700 هزار دلار شد.

هم اكنون 419 شركت انگلیسی به صورت مستقل و مشترك با ازبك ها در این كشور فعالیت می كنند.

براساس گزارش وزارت امور خارجه، انگلستان استقلال ازبكستان را در 31 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در 18 فوریه سال 1992 میلادی میان این دو كشور روابط سیاسی برقرار شد.

آساق**ش.ع**1558

سرخط اخبار جهان