مسكو – نماينده رييس جمهوري روسيه در امور خاورميانه و معاون وزير امور خارجه اين كشور اعلام كرد: مسكو به ماموريت 'كوفي عنان' نماينده دبير كل سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه براي حل مسايل اين كشور اميدوار است.

به گزارش ایرنا، 'میخاییل بوگدانف' روز دوشنبه در گفت و گو با رادیوی دولتی 'صدای روسیه' خاطرنشان كرد: روسیه از ماموریت عنان در مساله سوریه حمایت می كند و خواهان ادامه ماموریت وی است.

وی با بیان اینكه طرف اصلی مناقشه در سوریه دولت بشار اسد و حفظ تماس ها با دولت شرط لازم برای برقراری فعالیت های سازنده است، افزود: عنان از جانب اتحادیه عرب برای همكاری با دولت سوریه و كمك به آغاز مذاكرات میان دولت و مخالفان آن از اختیارات كافی برخوردار است.

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه خاطرنشان كرد: در حال حاضر بسیاری از شركای غربی و عربی برای ارائه درخواست ها یا توصیه های خود به دمشق به ما مراجعه می كنند.

بوگدانف گفت: ما نیز این وظیفه را انجام می دهیم اما می خواهیم كه فقط ما به این امور نپردازیم و افراد مسوول در جامعه جهانی هم در این زمینه مشاركت كنند.

وی هدف اصلی در مساله سوریه را عادی سازی اوضاع این كشور با آغاز اصلاحات سیاسی و سازش ملی عنوان كرد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: در باره دولت سوریه هم باید بگویم كه تنها مردم این كشور می توانند در باره حكومت و كشورشان تصمیم بگیرند و ابراز عقیده شركای خارجی در این زمینه كمكی نمی كند.

وی افزود: بیان خواسته هایی همچون كناره گیری بشار اسد در ارتباط با تحولات سوریه غیر سازنده است و این گونه اظهار نظرها پیام دروغین مبنی بر اینكه نیازی به گفت و گو با دولت وجود ندارد و همانند مساله لیبی باید به كمك غرب و ناتو امید بست، به مخالفان دولت سوریه می دهد.

یوگدانف خاطرنشان كرد: روسیه چنین سناریویی را غیرقابل قبول می داند و تحقق آن را دارای عواقب سنگین برای مردم سوریه و این كشور و كل منطقه خاورمیانه می داند.

وی گفت: ما بر این باوریم كه عواقب اجرای سناریویی شبیه لیبی در سوریه بسیار سنگین خواهد بود و مردم سوریه و نیز كل منطقه از ان آسیب خواهند دید و این موضع روشن ما در زمینه مداخله نظامی خارجی است.

بوگدانف گفت: بحران سوریه را باید از راه های سیاسی و بر اساس سازش ملی گسترده در این كشور حل كرد.

اروپام/2242**518

سرخط اخبار جهان