رم - چهل و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك 'بولونيا'، امروز دوشنبه با حضور دست اندركاران ادبيات كودك 70 كشور جهان در ايتاليا افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه كه نویسندگان، تصویرگران، مترجمان، كتابداران، ناشران، توزیع‌كنندگان و فروشندگان كتاب‌های كودكان از سراسر جهان بزرگترین گردهمایی سالانه دست‌اندركاران ادبیات كودك دنیا را شكل داده اند،

موسسه نمایشگاه های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با 350 عنوان كتاب در حوزه كودك از 30 ناشر ایرانی حضوری چشمگیر دارد.

در این نمایشگاه بین المللی، كانون فرهنگی كودك و نوجوان، انتشارات شباویز و امیركبیر و همچنین 10 تصویرگر ایرانی حوزه كودك نیز حضور پررنگ دارند.

'قربانعلی پورمرجان' رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با ایرنا، گفت كه این نمایشگاه چهار روزه، با برگزاری برنامه‌ها و برپایی گروه‌های كاری مختلف، فرصتی را برای كارشناسان فراهم می‌كند تا به خرید و فروش حق نشر آثار بپردازند، فرصت‌های شغلی و ارتباطات تازه پیدا كنند و با ادبیات كودك در دیگر كشورها آشنا شوند.

پورمرجان ، گفت كه نمایشگاه تصویرگران كتاب كودك بولونیا، یكی از بخش‌های مهم نمایشگاه است و از ایران 10 تصویرگر همراه با تصویرگران بسیاری از كشورهای مختلف، آثار خود را به نمایش گذاشته اند و از فرصت بسیار خوب برای شناخته شدن و دریافت سفارش‌های كاری پیش روی خود بهره مند می شوند.

به گفته وی ، انتشارات شباویز، برنده جایزه افق‌های نوین نمایشگاه بولونیا شده است و خانم خلعتبری قرار است شامگاه اولین روز برگزاری نمایشگاه این جایزه را دریافت كند.

جایزه افق‌های نوین نمایشگاه كتاب كودك بولونیا كه یكی از 4 بخش اصلی این جشنواره است، در دو بخش كتاب و ناشر برگزیده اهدا می‌شود.

این جایزه به ناشری كه فعالیت‌های نویسنده و تصویرگر كتاب را به درستی مدیریت كرده و نیز كتابی كه در تصویرگری كتاب كودك دارای خلاقیت باشد، تعلق می‌گیرد.

نمایشگاه تصویرگران كتاب كودك بولونیا، از سال 1967 تاكنون هر سال برپا شده است.

اروپام **1596

سرخط اخبار جهان