آران و بيدگل- اين روزها آران و بيدگل شاهد گشايش اولين نمايشگاه عكس هنرمندي از اين خطه كويري است كه اعتبار نگاه را در جوار رمل هاي كوير با خطوط معتبرش جست و جو مي كند.

به گزارش ایرنا، مجید فرزادمهر آرانی متولد اردیبهشت 1355در آران وبیدگل است و عكاسی در ژانر طبیعت ، معماری و مردم شناسی را به صورت تجربی فرا گرفته است.

عكاسی و نویسندگی 9 كتاب نفیس و بین المللی در حیطه ایرانشناسی ، عضویت رسمی در انجمن عكاسان میراث فرهنگی ایران، راه یابی به اولین جشنواره بین المللی عكس WNPS آمریكا، دریافت تندیس ' مردمك ' در حوزه مردم نگاری از جشنواره Nordstrom استرالیا، برگزیده جشنواره ' تجلی عاشورا در هنر عكس ' جهاد دانشگاهی ایران از جمله سوابق این هنرمند كویری خطه ایران زمین است.

كتاب های ' كاشان مهد تمدن سیلك ' ، ' كردستان سرزمین كهن ' ، ' كرمان سرزمین تاریخ و طبیعت ' ، ' نیاسر كهن باغشهر ایران ' ، ' فیروزه كویر ' ، ' مروارید كركس ایران ' و ' كاشان شكوه هزاره ها ' از جمله آثار این هنرمند آران و بیدگلی در حوزه عكاسی است.

پرداختن به هنرمندی كه نگاهش از جنس آفتاب است و تبلور این باور ریشه در سایه های سنگین رمل های كویری وطن و زادگاهش یعنی آران و بیدگل دارد به تامل بر خطوط پر از رمز و راز دریاچه نمك تشابه دارد.

مجید فرزادمهر آرانی بارها در سرآغاز كتاب هایش به كویر زادگی خویش بالیده و این حس تعلق نشان از حس درونی اصلت مداری وی است.

وی در سرآغاز كتاب ' كاشان مهد تمدن سیلك ' در مورد خود نوشته است: درفصل تبسم شكوفه های زرد كویر لبخند اشك آلودم به گیتی اغاز شد...شاهد زمستان های زیادی بودم اما خسته و دلمرده نشدم، در وادی ناشناخته ها ره به راه كشیدم...در جوار رمل های كویر با خطوط معتبرش به دنبال اعتبار نگاه گشتم... .

فرزادمهر آرانی هنر عكاسی را به مثابه ظرفی تهی می داند كه از هر منظر می توان آن را مشاهده كرد و به اعتقاد وی این تهی بودن نه به منزله هیچ بودن بلكه به معنای تامل برانگیز بودن هنر عكاسی است.

وی معتقد است: عكاس با دوربینش به شكار تمدن، معماری و مردمی می رود كه هویت ساز هستند و در وهله اول این عكاس است كه باید سازندگی در روح و روان خویش را به منصه ظهور كشاند تا بالندگی در عرصه تمدن را عیان كند.

'محمد علی اینانلو' مستند ساز، محقق و پژوهشگر عرصه ایرانشناسی در خصوص آثار فرزادمهر آرانی می گوید: از دریچه حدود دوربینش عناصر فرهنگ، هنر و شعور معنایی عینی یافته كه امروز كمتر شاهد چنین نگاهی در اثری دیگر هستیم.

'محمد اسلامی راد' فارغ التحصیل عكاسی از نیویورك و بازنشسته رادیو، تلویزیون ملی امریكا در تحلیل اثر 'كردستان سرزمین كهن' فرزادمهر نوشته است: 'روی ارتباط حسی با موضوع تاكید فراوان شده و عنصر ارتباط در تصاویر مد نظر ایشان است. عكاس نگاه به زندگی را ارج می نهد و دچار بحران تفكر مدرنیسم نشده، اگر چه گاهی انسان و فضا را مغلوب مدرنیته می داند. او به دنبال قاب كردن واژه های فرهنگ غنی ایران، فكر كردن و دیدن را به خوبی مدیریت كرده است'.

دكتر 'فرید سالمی' دارنده مقام دوم جهانی عكاسی مستند اجتماعی در یادداشتی بر كتاب 'كاشان شكوه هزاره ها' می نویسد: 'عكاسی آرانی با نگاه یك معمار برجسته، فهم عناصر معماری در كویر را برای مخاطب آسان كرده استو رنگ، سایه روشن و تضاد را هوشمندانه به تصویر كشیده است'.

مجید فرزادمهر آرانی عكس را آینه تمام نمای فرهنگ و هنر ایران زمین می داند و می گوید: عكس در تمامی اعصار تاریخ به عنوان سندی معتبر آیندگان را نسبت به تاریخ و پیشینه این سرزمین غنی و پر اوازه آگاه خواهد كرد.

به گفته وی: عكس در دنیای امروز ماندگاری در تمام عرصه ها را به ارمغان می اورد و ما با حمایت موثر و آموزش در این عرصه باید نگاه به این هنر را تقویت و ارج نهیم تا در عرصه مستند سازی فرهنگ و هنر ایران زمین شاهد رشد و شكوفایی باشیم.

وی تاكید كرد: عكس نگاه انسان در جامعه را معنا و مفهوم می بخشد و با گسترش این فرهنگ به انسان هایی با دیگاه غنی شده خواهیم رسید.

فرزادمهر آرانی در خصوص مشكلات و چالش های عكاسی در كشور می گوید: متاسفانه هنر عكاسی در شهرهای كوچك و حاشیه ای ایران به دلایل مختلف اعم از نبود اساتید با تجربه، فقدان نگرش صحیح و اساسی به این هنر و فقدان امكانات از رشد برخوردار نیست.

وی ادامه می دهد: این مسایل سبب شده است عكاسان حرفه ای عمدتا از مراكز استان ها به كشور معرفی شوند و این در حالی است كه استعداد های بالقوه فراوانی در شهرهای كوچك و كم نام و نشان ایران وجود دارد.

وی خاطر نشان می كند: در چنین فضایی با خلا های موجود عمدتا یا كسی به سمت این هنر گرایش پیدا نمی كند و یا اینكه در حین كار سرخورده شده و در عمل دست از هنر عكاسی می شوید.

فرزادمهر آرانی تاكید می كند: برای حل این مساله فراهم شدن زیر ساخت های مورد نیاز توسط متولیان و مراكز فرهنگی ضروری است تا شاهد بالندگی این هنر تاریخ ساز در كشور باشیم.

این روزها 60 قطعه از آثار نمونه عكاسی این هنرمند با موضوع جاذبه های گردشگری كشور و كویر در نمایشگاه عكس 'ایران وطن من' در گالری 'شهریار' مدرسه شهروند شهرداری آران و بیدگل به نمایش در آمده است.

این نمایشگاه تا پایان اردیبهشت سال 91 برای بازدید عموم دایر خواهد بود.

1724/8132

سرخط اخبار استان‌ها