تهران- كميته مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش جديد خود اعلام كرد كه شكنجه در زندان هاي افغانستان بيش از گذشته رواج يافته و افراد بازداشت شده توسط نيروهاي آمريكايي قبل از انتقال به بازداشتگاه هاي افغان ها، شكنجه مي شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این كمیته با ابراز نگرانی جدی از سیاست های آمریكا در انتقال بازداشت شدگان اعلام كرد كه افراد بازداشت شده در تعدادی از پاسگاه های پلیس و 9 زندانی كه تحت كنترل مدیریت امنیت ملی افغانستان (NDS) اداره می شوند، شكنجه شده اند.

این كمیته با اعلام این كه گزارش تازه خود را بر اساس نظارت های انجام شده و با استناد بر مصاحبه با بیش از 100 نفر از افرادی كه از فوریه 2011 تا ژانویه 2012 بازداشت شده اند، تهیه كرده است، افزود: استفاده از روش هایی از قبیل كتك زدن، آویزان كردن از سقف به صورت معلق، تجاوز یا تهدید به آن امری متداول در این زندان ها برای گرفتن اعتراف از بازداشت شدگان است.

این گزارش تاكید دارد كه شواهد معتبری وجود دارد كه نشان می دهد افراد بازداشت شده توسط نیروهای بین المللی حاضر در افغانستان قبل از تحویل به مقامات افغان، شكنجه می شوند.

این گزارش از وجود 10 مدرك در رابطه با شكنجه بازداشت شدگان توسط نیروهای آمریكایی حكایت دارد كه قبل از انتقال به زندان های تحت مدیریت افغانستان مورد بدرفتاری و شكنجه قرار گرفته اند.

كمیته حقوق بشر افغانستان در گزارش خود بر ضرورت بكار بستن اقدامات موثری از سوی دولت افغانستان و شركای بین المللی آن برای پایان دادن به بدرفتاری و شكنجه در

بازداشتگاه های این كشور تاكید كرده است.

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی در اكتبر ( مهر) گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان را به شكنجه نظام مند افراد بازداشت شده، از جمله كودكان در بازداشتگاه های این كشور متهم كرد.

درپی انتشار گزارش هایی درباره رفتارهای نیروهای امریكایی در قبال زندانیان در افغانستان سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ( ناتو) كه تحت امر آمریكا در افغانستان بسر می برند، مدعی شد كه انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه های مربوطه را متوقف كرده اند.

نیروهای خارجی به سركردگی آمریكا قرار است تا پایان سال 2014 خاك افغانستان را ترك كنند.

آمریكا به عنوان بخشی از روند انتقال مسوولیت امنیتی افغانستان به نیروهای بومی این كشور، در اوایل ماه جاری توافقنامه ای را با مقام های افغانستان امضا كرد كه به موجب آن، مسوولیت امنیتی پایگاه هوایی جنجال برانگیز بگرام در مدت شش ماه به افغان ها واگذار خواهد شد.

مترجمام**9158**5981

سرخط اخبار جهان