براي ما ايرني ها عيد نوروز با ابعاد فرهنگي گسترده خود و آداب و رسوم متنوع مربوط به آن از بهترين جاذبه هاي جهانگردي به شمار مي آيد كه مي تواند گردشگران زيادي را از نقاط مختلف جهان به سوي خود جلب كند.

برگزاری جشن های نوروزی كه از ویژگی های این سرزمین است در هر منطقه ای از كشور دارای ابعاد متنوعی است كه یكی از زیباترین جلوه های آن سفر و گردشگری است. آنچه كه تحت عنوان مراسم و جشن های نوروزی در گوشه و كنار این سرزمین پهناور برگزار می شود، می تواند به عنوان جاذبه های فرهنگی به مسافرین و گردشگران داخلی و توریست های خارجی معرفی و عرضه گردد.

شهرستان تفرش با داشتن مفاخر و دانشمندان، مناظر طبیعی، چشم اندازهای زیبا و آثار تاریخی فراوان و به عنوان نگین گردشگری استان مركزی آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است. آرامگاه پروفسور حسابی، امامزاده احمد كوهین و مناره مسجد جامع شش ناو و تكیه تاریخی زاغرم مهم‌ترین جاذبه های تاریخی و دیدنی این شهرستان‌ را تشكیل‌ می‌دهند.

امامزاده محمد(جد مقام معظم رهبری) و محل دفن محمد بن حسن افطس بن علی اصغر بن امام زین العابدین (ع) یكی از مهمترین جاذبه های گردشگری مذهبی شهرستان تفرش است كه بسیاری از مسافران نوروزی را به سمت خود جلب می كنند، این دسته از مسافرین، زیارت بارگاه پیشوایان مذهبی و اولیاء خدا را به هنگام تحویل سال زمینه ساز تكامل روحی و معنوی خود دانسته و به این وسیله از خدای خود هدایت به سوی رستگاری را می طلبند.

این بنای تاریخی در مركز شهر تفرش واقع شده و دارای گنبدی دوپوش است كه نمای پوسته بیرونی از كاشی های رنگی و خطوط نوشته ای تشكیل یافته و زیر سقف گنبدخانه دارای مقرنس كاری و تزئینات نقاشی می باشد.

سقف ایوان ورودی گنبدخانه نیز دارای مقرنس كاری است كه تزئینات كاشی با رنگهای مختلف آن را تزئین داده است .

این آرامگاه، چهار ایوان دارد كه جز ایوان شمالی بقیه دارای جدار سفیدكاری با سقف رومـی پوش اند.

مسجد جامع ششناو در دوران سلجوقیان (قرن ششم هجری) احداث گردیده و جزء آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

علت انتخاب نام 'ششناو' وجود قناتی است كه از زیر مسجد جریان دارد و در قدیم جهت تقسیم آب به محلهای مختلف، توسط شش عدد ناو سر ریز می شده و جریان پیدا می كرده است .

تكیه تاریخی زاغرم تفرش با بیش از 260 سال قدمت یكی از قدیمی ترین مكانهای مذهبی كشور است كه بعد از تكیه نوروزخان در تهران و 12 سال قبل از تكیه دولت تهران، در محله زاغرم این شهرستان ساخته شد.

با توجه به كتیبه سنگی موجود در سر در كتابخانه تكیه و محاسبه حروف ابجد، زمان واقعی ساخت این بنا به 260 سال قبل یعنی دوره زندیه می رسد.

با توجه به كتیبه سنگی دیگری كه بر سر در تكیه نصب شده در سال 1274 قمری برابر با 1236 هجری شمسی و دوران سلطنت ناصر الدین شاه قاجار قسمتهایی به این تكیه افزوده شده است .

در هر یك از دو ضلع بزرگ تكیه زاغرم، در طبقه اول شش حجره با طاق ضربی وجود دارد كه در یك ضلع كوچك این بنا تالار تكیه و در ضلع كوچك دیگر این بنا حجره بزرگی مشابه تالار احداث شده كه مخصوص حضور اعیان، بزرگان محل، سادات و مهمانان شهر بوده كه از دیگر نقاط كشور برای حضور در مراسم عزاداری ماه محرم به منطقه تفرش وارد می شدند.

آرامگاه دكتر محمود حسابی نابغه بزرگ جهان علم و اندیشه ایران و جهان در شهر تفرش نیز در ایام نوروز آماده بازدید علاقه مندان این اندیشمند بزرگ و فرهیخته و چهره ماندگار كشور و جهان است.

آب انبار بلور تفرش نیز كه سال 1378 در فهرست‌ آثار ملی ایران به ثبت رسیده به عنوان یادگار به جا مانده از دوران قاجاریه است كه به همت میرزاحسین وزیر ملقب به بلور از افراد خیر تفرش در محله زاغرم شهرستان‌ تفرش‌ احداث شده است .

این بنا به تازگی به بازارچه و موزه صنایع دستی شهرستان تفرش تبدیل شده است.

تفرش كه در مركز استان مركزی قرار گرفته ، از شمال و شمال باختری به شهرستان ساوه، از خاور به شهرستان قم، از جنوب به شهرستان آشتیان و از باختر به شهرستان اراك محدود می‌شود.

این شهرستان از لحاظ كشاورزی غنی و دارای آب وهوای بسیار مطلوبی است.

686/7110

سرخط اخبار استان‌ها