۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۷:۳۲
کد خبر: 80046271
T T
۰ نفر

كاشان- نوروز فصل مهماني است و ايراني‌ها هم مهمان را رحمت و خوش يمني مي‌دانند اما خوانده‌اش؛ مهمان ناخوانده هميشه باعث شادماني صاحب‌خانه نمي‌شود، بلگه گاهي باعث رنجش خاطر اوست.

به گزارش ایرنا، ' نمایشگاه بهاره ' مثل مهمان ناخوانده روزهای اسفندماه ساكنین خیابان كارگر كاشان؛

ساكنان این خیابان كه بیشتر از قشر متوسط به پایین جامعه هستند قبل از رسیدن نوروز هر سال میزبان مهمان های ناخوانده و به دنبال آن ترافیك سنگینی می شوند كه به خاطر برپایی نمایشگاه بهاره حتی اعتراض بازدیدكنندگان را نیز به همراه دارد.

دبیر یكی از دبیرستان ‌های كاشان در جریان بازدید از این نمایشگاه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: مكان و جانمایی نمایشگاه بهاره اصلا مناسب نیست.

' حاج اصغر فتاحی' افزود: با توجه به وجود مكان های مناسب دیگر در این شهر بهتر است نمایشگاه در جایی برپا شود كه همسایه ها، غرفه داران و مردم دچار مشكل و اذیت آزاری نشوند.

یك جوان 34 ساله مشكاتی كه به همراه خانواده ‌اش پیاده به طرف نمایشگاه می‌رفتند، نیز گفت: انتخاب خیابان كارگر از طرف دستگاه مربوطه به عنوان محل برپایی این نمایشگاه نامناسب بوده است.

'مهدی سلمانی' تصریح كرد: به دلیل ترافیك سنگین و نبودن محل پارك برای وسیله نقلیه مجبور شدم آن را بسیار دورتر از نمایشگاه پارك كنم.

مسافران فقط چند ساعت مهمان خیابان كارگرند و مشاهده چند ساعته ترافیك، شیرینی خرید نوروز را به كامشان تلخ می كند.

این در حالی است كه ساكنان و كسبه خیابان كارگر مجبورند تا 24 اسفند، هر روز میزبان این مهمان ناخوانده باشند.

یكی از ساكنان كوچه بهار خیابان كارگر در پاسخ سوال خبرنگار ایرنا كه آیا از ایجاد نمایشگاه بهاره راضی هستید یا نه، گفت: اصل موضوع برپای نمایشگاه های بسیار امر پسندیده است ولی مزاحمت ها و ترافیك حاصله موجب اذیت و آزار ساكنان شده است.

' حاج حسینی ' افزود: عرض این خیابان برای حجم زیاد ماشین ها كافی نیست و برخی از موتور سواران و رانندگان بدون هیچ ملاحظه ای وسایل نقلیه خود را مقابل منازل و معابر رها كرده می روند.

وی تاكید كرد:‌ ترافیك سنگین و سر و صدای ماشین‌ها و درگیرهای حاصل از بی ملاحظاتی برای بیماران و برخی از كارگران شب كار كارخانه ها قابل تحمل نیست.

سرتا سر این خیابان مغازه ‌هایی مانند قطعه ‌فروشی، مكانیكی، آژانس، آهنگری و نجاری است كه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با خودرو و وسایل نقلیه سر و كار دارند.

یك كارمند دفتر بیمه نیز گفت: علاوه بر چند برابر شدن بار ترافیكی در این خیابان، زیاد بودن بار مصرفی برق نمایشگاه موجب قطع شدن برق این منطقه می شود.

هنوز اعتراض این كارمند تمام نشده بود كه همكارانش تدابیر مدیران دستگاههای اجرایی یكی از شهرستانها مجاور را به رخ برخی مدیران كاشان كشید.

نمایشگاهی كه مهمان ناخوانده آنان است و با هماهنگی بیش از دوازده اداره و نهاد پا به خیابان كارگر گذاشته است.

البته آنان كه نمایشگاه را در این خیابان مستقر می كنند سعی كرده اند با مشخص كردن پاركینگ هزینه مهمان را برای ساكنان خیابان كارگر را كاهش دهند ولی مردم این منطقه كم‌ظرفیت بودن، خاكی و هزینه‌ بر بودن پاركینك را علت عدم تمایل رانندگان به استفاده از پاركینگ دانسته و حتی عده‌ای از كسبه، عبور و مرور خودروها در پاركینگ پیش‌بینی شده را باعث ایجاد گرد و غبار دانستند.

خیابان كارگر از 15 اسفندماه هر سال مجبور می شود این مهمان ناخوانده را در خود جای دهد.

این خیابان به علت نوع مشاغل موجود در آن، قرار گرفتن در مسیر اصلی شهرستان آران و بیدگل، شهرك ‌های صنعتی و جمعیت زیادی كه در خود جای داده در روزهای عادی هم گاهی دچار ترافیك است.

سووال مطرح این است كه چرا برخی از مدیران دستگاههای اجرایی چنین مكانی را برای این نمایشگاه برگزیده‌اند؟

چه كسی باید پاسخگوی اعتراض مردمی باشد كه بیشترشان قشر متوسط به پایین جامعه‌اند.

آیا آنان توان میزبانی این مهمان ناخوانده را دارند؟

تلاش خبرنگار ایرنا برای تماس با فرماندار شهرستان كاشان در این خصوص بی نتیجه ماند.

گزارش از: محمد علی خرمی

1724/7429

سرخط اخبار استان‌ها