۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۶:۵۹
کد خبر: 80046238
T T
۰ نفر

حاجي آباد- مدير جهاد كشاورزي حاجي آباد گفت:عمليات گرده افشاني درسطح چهار هزار و 700 هكتار از نخيلات اين شهرستان آغاز شد.

مهندس ناظم عباس زاده دوشنبه در گفت وگوبا ایرنا افزود: در حاجی آباد درختان خرما از نیمه دوم اسفند ماه شروع به گل دهی كرده وهمزمان عملیات گرده افشانی شروع وتا نیمه اردیبهشت ماه ادامه دارد.

وی ادامه داد: گرده مورد نیاز جهت گرده افشانی از باغات شهرستان حاجی آباد تهیه وعملیات گرده افشانی به صورت دستی توسط افرادی كه (مغ رو) نامیده می شوند صورت می پذیرد.

مدیرجهاد كشاورزی حاجی آباد یاد آور شد: این شهرستان یكی ازمناطق مهم تولید خرما در كشورمحسوب می شود كه سالانه بیش از 20 هزار تن خرما مرغوب تولید می شود.

عباس زاده اضافه كرد: خرمای پیارم حاجی آباد شهرت جهانی دارد كه به كشورهای آسیای میانه ، اروپا ، استرالیا، آمریكا و كشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

وی افزود: شهرستان حاجی آباد از لحاظ مرغوبیت خرما مقام اول استان را دارا می باشد كه در این رابطه به رقم های پیارم، خاسویی ، مضافتی و شاهانی اشاره كرد.

بر پایه همین گزارش همه ساله در فصل بهار با شكوفا شدن خوشه های نخل خرما در حاجی آباد كار گرده افشانی از نخل نر به نخل ماده توسط نخل كاران به روش سنتی برای پربار شدن محصول خرما آغاز می شود.

بیژن لشكری كه كار گرده افشانی انجام می دهد به خبرنگار ما گفت:عملیات گرده افشانی كه نام محلی آن ( هوار دادن) است ابتدا چند شاخه از خوشه یا گل نر جدا كرده و در میان خوشه درخت ماده گذاشته و با تكه برگ همان درخت نخل كه پیش نامیده می شود دور خوشه را می بندند.

وی افزود: این روش را درآگاهی پیچ می گویند و روش دیگر آن سرپا كردن است كه بعد از گذاشتن خوشه های نر میان شكوفه های ماده آن را خم كرده و با دو رشته از غلاف همان خوشه می بندند كه به این روش حاجی آبادی می گویند.

امیرشاهرخ رفیعی یكی دیگر از نخلداران حاجی آباد می گوید: گرده افشانی نقش بسیار مهمی در كمیت و كیفیت محصول خرما دارد و چنانچه این عمل انجام نشود درختان خرما محصولی بدون كیفیت و بی مزه كه به اصطلاح محلی به این محصول خرما ( منگ) كه خرمایی بدون هسته است تولید می شود.

شهرستان حاجی آباد در 158 كیلومتری شمال بندرعباس با سطح زیر كشت چهار هزار و 700 هكتار و برداشت سالانه بیش از 20 هزار تن خرما از قطب های مهم تولید خرما و به لحاظ مرغوبیت خرما مقام اول استان را دارا می باشد و خرمای پیارم آن شهرت جهانی دارد.ك/3

7193/668

سرخط اخبار استان‌ها