يزد - امام جمعه ابركوه گفت : نوروز همزمان با 27 رجب و نزول جبرئيل بر پيامبر اكرم (ص) بوده است و نوروز همزمان با وقتي بود كه پيغمبر (ص) علي(ع) را بر دوش گرفت تا بتها را از كعبه به زير افكند و نوروز همزمان با عيد غدير خم و بيعت با اميرالمومنين (ع)بوده است.

حجه الاسلام والمسلمین سیدابراهیم حسینی به مناسبت عید نوروز در گفتگو باخبرنگار ایرنا اظهار داشت : عید نوروز عیدی است كه مورد تائید دین نیز قرار گرفته و اساسا هر سنتی كه با شئونات توحیدی مغایر نباشد مورد تایید اسلام است و به آن جهت مثبت می بخشد.

وی گفت : نوروز یكی از زیباترین اوقات خاطره انگیز و میراث ایران باستان و عید ملی است كه این سنت كهن با فطرت تنوع جوی بشر منطبق است .

وی افزود: عید نوروز نیز از این مقوله از لسان روایات و ادعیه به دست می آید كه باید در وقت تحویل سال طالب تحول حال از محول الحول الاحوال باشیم .

وی ادامه داد: اگر با دیدگاه الهام دینی به عید نوروز نگاه كنیم این عید ملی وجهه مذهبی نیز به خود میگیرد و در پرتو آن صدقه ، احسان به مستمندان ، صله ارحام تفقد و دیدار از غم دیدگان ، شاد كردن بی نوایان از دستاوردهای این مناسبت محسوب می شود.

حسینی اضافه كرد: طی سالیانی نگاه جاهلانه و غافلانه به این عید باستانی شد و با این نگاه ، عید لهو و لعب و بوالهوسی و منكرگرائی و عیاشی برای جمعی بوده است اما این عید باید عید واقعی شود و به جایگاه خود برگردد.

وی گفت : نوروز همزمان با ظهور مهدی آل محمد(ص) و پیروزی او بر دجال است كه او را در میدان كناسه كوفه به دار می كشد.

وی همچنین موضوعاتی مانند پهلو گرفتن و به زمین نشستن كشتی نوح و دیگر مناسبتهای مذهبی تاریخی منتسب به نوروز شده است افزود: صبغه مذهبی این مناسبت را مضاعف می كند چنانچه مرحوم شیخ طوسی (بنیان گذار حوزه مقدسه نجف) از معلی ابن خنیس روایت میكند كه امام صادق (ع) فرمود : هرگاه نوروز فرا رسید در آن روز غسل كن و لباس پاكیزه بپوش و خود را معطر و خوشبو كن و نوروز را روزه بگیر و پس از نافله های یومیه و بعد از نماز ظهر و عصر دو ركعت نماز عید نوروز بخوان بدین گونه كه در ركعت اول بعد از حمد ده بار سوره قدر و در ركعت دوم بعد از حمد ده بار سوره كافرون بخوان و در نماز دوم ركعت اول بعد از حمد ده بار توحید و در ركعت دوم بعد از حمد ده بار سوره ناس و فلق را بخوان و سپس سجده شكر به جای آور(تا آخر روایت)ضمن اینكه از نوروز كه عید طبیعت است باید درس عبرت بگیریم و بهار سال را با بهار عمر همسو نمائیم و با سیر و سفر در زمین به قدرت و عظمت حضرت حق بیشتر ، پی ببریم . والحمدالله رب العالمین.ك3

7539/1968

سرخط اخبار استان‌ها