تبريز- رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: مجارشين روستايي تاريخي است كه در دل طبيعت سرسبز، بكر و كوهستاني استان واقع شده و در تعطيلات نوروز آماده بازديد گردشگران مي باشد.

' تراب محمدی ' روز دوشنبه افزود: 'مجارشین' گنجینه ای از آثار تاریخی، مناظر طبیعی و جاذبه های گردشگری متعدد و متنوع به شمار می رود.

وی گفت: یكی از این آثار، 'بوشلار' یا خانه هایی در دل كوه است كه این خانه های صخره ای در دل كوه كنده شده ودارای طاقچه هایی هستند كه نشان از زندگی انسان ها در این محل در گذشته های دور دارد.

وی، یكی دیگر از مناطق تاریخی روستای مجارشین را مسجد صخره ای آن اعلام كرد و گفت: این مسجد با قدمت سده‌ های میانی و متاخر دوران‌ های تاریخی پس از اسلام، در اسفند سال 1385 به ‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان در فهرست آثار ملی افزود: گورستان تاریخی مجارشین یكی دیگر ازمناطق تاریخی این روستاست كه در آن سنگ قبرها دارای نوشته هایی به زبان عربی هستند.

محمدی، این گورستان را از آثار به جا مانده از دوران های تاریخی پس از اسلام عنوان كرد و گفت: مجارشین در اصل 'میرزانشین' و به معنای اقامتگاه امیرزادگان و بزرگان بوده است.

وی مجارشین را روستایی ییلاقی با آب و هوای كوهستانی معتدل خواند و گفت: این روستا به علت وجود انبوهی از درختان و چشمه های فراوان كه بعضی از آنها جزو چشمه های آب معدنی هستند و همچنین عبور رودخانه 'گنبر چایی' از كنار آن، از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است.

دبیر ستاد دایمی تسهیلات سفر آذربایجان شرقی ابراز كرد: مجارشین از روستاهای تابعه شهرستان اسكو است كه مانند سایر آثار تاریخی این شهرستان در ایام نوروز آماده بازدید گردشگران خواهد بود.

7237/587

سرخط اخبار استان‌ها