تهران - ميزان اشعه فرابنفش (يو وي) در روز سه شنبه اول فروردين سال 91 ، از ساعت 9 تا 14 بين 3.4 تا 6.4 خواهد بود كه اين ميزان در ساعت 12 ظهر به بيشترين حد خود يعني 6.4 مي رسد.

به گزارش ایرنا به نقل از سایت 'یو.وی.اورنس' (میزان اشعه فرابنفش)، رعایت نكات بهداشتی مانند استفاده از كلاه‌های لبه دار، لباس‌های آستین بلند و یقه دار و عینك‌های آفتابی بخصوص زمانی كه در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند را از ساده‌ترین روش‌های مقابله با آثار منفی اشعه 'یو وی' روی بدن اعلام كرده است.

اشعه ماوراء بنفش (UV) یكی از پرتوهای نور خورشید است كه نه دیده می شود و نه گرمایی را از خود منتشر می‌كند.

این اشعه منجر به آفتاب سوختگی و در صورت شدت یافتن منجر به پیری زودرس، چروكیدگی پوست، آسیب چشمی و در نهایت سرطان پوست می‌شوند.

واحد اندازه گیری اشعه فرابنفش mws/cm (میلی وات ثانیه/سانتیمتر مربع) است كه در میزان 2.9-0 بی خطر است و شهروندان نیازمند پوشش خاصی نیستند.

در مقیاس 5.9-3 نوع تابش ملایم است كه استفاده از عینك دودی پیشنهاد شده است.

اما از این درجه به بعد این اشعه به نوبه خود می تواند مشكلاتی برای افرادی كه در معرض آن قرار می گیرند، ایجاد كند و استفاده از كلاه و لباس های مخصوص الزامی می شود.

در شدیدترین حالت كه درجه فرابنفش به بالاتر از 10.9 می رسد، افراد باید از قرار گرفتن در نور آفتاب به طور جدی خودداری كنند.

بر اساس شاخصه‌های موجود، میزان اشعه فرابنفش UV به پنج بخش تقسیم می‌شود كه یك تا 2 آن بی‌خطر، سه تا پنج كم‌خطر، شش تا هفت خطر زیاد، هشت تا 10 خطر بسیار زیاد و 11 به بالا خطر بسیار شدید است.

بر آورد این شاخص در روز اول سال 1391 در ساعت 9 به میزان 3.4، ساعت 10 به 5.1، ساعت 11 به 6.2، ساعت 12 به بیشترین میزان خود یعنی به 6.4 می رسد كه تا ساعت 14 با كاهش تشعشعات فرابنفشی به 3.8 خواهد رسید.

اشعه یو.وی همچنین كاربردهای مثبتی هم دارد كه از آن جمله آنها می توان به ضد عفونی كردن آب آشامیدنی، تخریب باكتری ها و تحریك پذیری شدید روی اعضای حسی سطحی اشاره كرد.

تهرام/1699/ /1556/

سرخط اخبار جامعه