دهلي نو- طي سه سال اخير 33 فروند هواپيماي جنگنده هند درسوانح مختلف هوايي سقوط كرد كه در پي آن 26 نفر از پرسنل دفاعي ازجمله 13خلبان نيروي هوايي اين كشور كشته شده اند.

به گزارش ایرنا وزیر دفاع هند روز دوشنبه در گزارش به پارلمان این كشور درخصوص سوانح هوایی افزود: این تعداد هواپیما شامل جنگنده جگوار، میراژ 2000، سوخو و میگ بوده است.

'ای.كی آنتونی' در باره دلایل سقوط این جنگنده ها گفت : اكثر این حوادث به علت خطای انسانی و نقص فنی رخ داده و درهر حادثه برای نیروی هوایی هند توسط دادگاه داد خواست تشكیل شد.

وی گفت : كم تجربه بودن برخی خلبانان را كه یكی از دلایل سقوط است نمی توان انكار كرد اما با این حال، بهبود مهارت از خلبانان، یك فرایند مداوم است و طی چند مرحله درحال برنامه ریزی و انجام است.

وی گفت: برخی از اقدامات صورت گرفته شامل افزایش استفاده از شبیه سازی است كه با مدیریت منابع و مدیریت ریسك عملیاتی درانجام پروازها و ماموریتهای واقعی نقش قابل توجهی در كسب مهارت و ماموریتهای امن برای خلبانان دارد.

وی همچنین درخصوص هواپیماهای میگ 21 گفت: روند خارج كردن این هواپیما براساس طول عمر و ملاحظات عملیاتی در حال انجام است و این نوع هواپیما به طور كامل از ماموریت نیروی هوایی هند خارج خواهد شد.

آساق ** 589**1577

سرخط اخبار جهان