ايلام- شهرستان دره شهر، همان 'ماداكتو' يا شهر تاريخي 'سيمره' در دامنه كبيركوه و در كنار رودخانه خروشان سيمره واقع شده است.

به گزارش ایرنا، این شهرستان با داشتن بیش از 430 اثر تاریخی و باستانی سالانه میزبان 100هزار گردشگر و مسافر نوروزی از داخل و خارج كشور است.

بیشترین آثار تاریخی این شهرستان متعلق به دوره ساسانی- اسلامی و پس از اسلام بوده كه از مجموع آنها 180 اثر در فهرست آثار تاریخی ملی به ثبت رسیده است.

قدیمی ترین اثر تاریخی دره شهر 'شهر تاریخی سیمره' بوده كه همه ساله در روزهای تعطیلات نوروزی با استقبال چشمگیر گردشگران مواجه می شود.

مهمترین آثار تاریخی دره شهر 'پل گاومیشان' بر روی رودخانه سیمره، گنجینه باستان شناسی، دژ بهرام چوبین، دژ نظامی شیخ مكان، آتشكده چهار تاقی، شهر تاریخی سیمره، پل چم نمشت بر روی رودخانه سیمره، قلعه های تاریخی، آبشار هفت آسیاب، آبشار ماربره، پل خدایی و پل ماژین است.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: هرسال این اداره در تعطیلات نوروزی برنامه های متنوعی برای پذیرایی از گردشگران دارد.

'رحیم تقیان' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برپایی گنجینه آثار تاریخی، توزیع نقشه راهنمای گردشگری و اجرای برنامه های موسیقی محلی و سنتی همراه با ساز و دهل از جمله این برنامه ها است.

وی ادامه داد: وجود آثار تاریخی متنوع موجب شده هر سال در ایام تعطیلات نوروز هزاران نفر از گروه های مختلف مردم از مناطق مختلف كشور به این شهرستان سفر كنند.

او بیان كرد: تمهیدهای لازم اكنون برای استقبال از مهمانان نوروزی این شهرستان مهیا شده است.

شهر تاریخی دره شهر در 110 كیلومتری جنوب ایلام واقع شده است. ك/4

7171/565

سرخط اخبار استان‌ها