مهاباد - شهرستان مهاباد، كه به نگين 'آذربايجان' مشهور است، با بيش از 80اثر تاريخي و باستاني امسال نيز همانند سال هاي گذشته آماده پذيرايي از مسافران و گردشگران نوروزي است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان مهاباد با ده ها اثر تاریخی، باستانی و گردشگری و طبیعت بكر و زیبایش، خود را آماده كرده تا در ایام نوروز میزبانی شایسته برای مسافران و گردشگرانی باشد كه این خطه از میهن اسلامی را برای تعطیلات خود برگزیده اند.

معاون استاندار آذربایجان غربی و فرماندار مهاباد با بیان جایگاه عید نوروز در فرهنگ ایرانیان و اهمیت برگزاری باشكوه آن برای اقشار مختلف مردم گفت: با توجه به اهمیت این ایام در نزد اقشار مختلف مردم تمهیدات ویژه ای برای استقبال شایسته از گردشگرانی كه مهاباد را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب كرده اند، اندیشیده شده است.

'خضر كاك درویشی'، گفت: برای پذیرایی هرچه بهتر از گردشگران در ایام تعطیلات نوروز، تمام دستگاه های اجرایی این شهرستان بسیج شده و ازآمادگی كاملی در تمام زمینه ها برخوردار هستند.

مهاباد، در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و همه ساله صدها هزار گردشگر از این شهرستان دیدن می كنند.

از جمله آثار تاریخی و گردشگری مهاباد می توان به 'گوردخمه فخریگاه' اشاره كرد.

این اثر تاریخی در دل كوه ایجاد شده كه بنای آن را به 'فره ورتیش'، یكی از پادشاهان ماد، نسبت می دهند.

'برده كنته'، هم یكی دیگر از آثار تاریخی شهرستان مهاباد است كه قدمت آن به هزاره نخست قبل از میلاد بر می گردد.

غار آبی، تاریخی 'سهولان' هم اثری با جاذبه های فراوان گردشگری دارای نكات قابل توجهی بوده و آثار فرهنگی و تاریخی به قدمت هشت هزار سال در این غار به دست آمده است.

حمام 'لج' در روستایی به همین نام در 20 كیلومتری مهاباد یكی از حمام های دوره صفویه است كه مدنیت این منطقه را به خوبی نشان می دهد.

از دیگر آثار تاریخی مهاباد كه قدمتی 200 ساله دارد و تعدادی از خیران این شهرستان بانی آن بوده اند حمام 'میرزا رسول' است.

مسجد جامع مهاباد، نیز برجسته ترین و بی نظیرترین اثر تاریخی اسلامی مربوط به دوران صفویه محسوب می شود.

با توجه به اینكه عمده آثار تاریخی و باستانی در مهاباد به صورت تپه هستند و ناشناخته باقی مانده اند حدود 90 درصد این آثار در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده اند.

حدود یكصد تپه و بنای ناشناخته در 90 روستای مهاباد با همكاری اداره میراث فرهنگی مهاباد و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی شناسایی شده است.

645

سرخط اخبار استان‌ها