گرگان- قايم مقام مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي گفت: اهل تسنن و تشيع هردو فرزندان نظام اسلامي هستند و در تمام برنامه ريزي هاي كلان كشور اعم از توسعه فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي از جايگاه يكساني برخوردار مي باشند.

به گزارش ایرنا، آیت الله 'سید موسی موسوی' روز دوشنبه در جلسه كارگروه آموزشی ویژه مدیران، مدرسین مدارس علوم دینی اهل سنت گلستان با اشاره به اینكه حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب همواره براین اصل مهم تاكید داشته اند، افزود: درهمین راستا تمام دولت ها از بدو پیروزی انقلاب اسلامی این مساله را مدّ نظر جدّی قرار داده و به آن پرداخته اند.

وی گفت: رهبری همواره در تمام نشست های عمومی و بعضاً خصوصی كه با حضور مسوولین عالی‌رتبه كشوری برگزار می شود، برداشتن نگاه همسان و رسیدگی اساسی به استان های اهل سنت‌نشین به خصوص مناطق كمتر توسعه یافته و محروم تاكید ویژه‌ای دارند.

آیت اله موسوی، افزود: استان های سنّی‌نشین كشور در طول دوران جنگ تحمیلی، سمبلی از مقاومت و ایثار بودند و به راستی در تمام مراحل سخت و دشوار نشان داند كه به تمام آرمان های انقلاب اسلامی پایبند خواهند بود.

قایم مقام مجمع جهانی تقریب اسلامی، با اشاره به منویات رهبر فرزانه انقلاب مبنی براینكه مراجع شیعه، علما و سخنوران باید در بحث های مربوط به تقریب به صورت عملی وارد عرصه و میدان شوند، گفت: اهل تسنن در استان های مرزنشین باید این مساله را در زمینه های فرهنگی، اجتماعی به صورت عینی و ملموس احساس نمایند.

وی افرادی همچون راشد الغنوشی درتونس، مرحوم شیخ شلتوت، شیخ احمد طیب در مصر را از اعضا و شخصیت های مهم تقریبی برشمرد و گفت: با وجود سلطه حكومت مبارك در مصر دانشگاه الازهر با ندای تقریبی خود باعث وقوع انقلاب در آن كشور شد.

وی افزود: همچنین افردی همچون شهید برهان الدین ربانی رییس جمهور سابق افغانستان و یا سران مقاومت اسلامی فلسطین و جهاد اسلامی همگی حول محور تقریب و با باور مبارزه با تهاجم رژیم صهیونیستی و دیگر دشمنان مسلمین حركت می كنند.

آیت الله موسوی، گفت: دشمنان اسلام سعی دارند با بزرگنمایی اختلافات بسیار جزیی درمیان مسلمین وحدت و اتحاد آنان را تضعیف و وفاق آنان را كمرنگ نمایند كه مقابله با این مهم در گرو هوشیاری نخبگان تقریبی است.

وی ادامه داد: ائمه جمعه اهل سنت باید بحث های تقریب بین مذاهب را از طریق تریبون های نمازجمعه و جماعات طرح نمایند و درباب محوریت وحدت ونقشه های شوم دشمن، مردم را هوشیار نمایند.

وی با بیان اینكه عدم بهره گیری از تمام توان اهل سنت دربرنامه ریزی ها یك ضعف محسوب می شود، اظهار امیدواری كرد: برنامه های مدونی را با مشاركت اهل سنت در سرلوحه امور داریم كه بزودی اجرایی خواهد شد.

7467/579/587