ورامين - بقعه متبركه امامزاده يحيي (ع) در روستاي كهنه‌گل در جنوب ورامين نزديك مسجد جامع در ميان صحن امامزاده واقع شده است.

بقعه متبركه امامزاده یحیی (ع) از بناهای مهم زیارتی شهرستان ورامین و همواره مورد توجه مردم شهرستان و همچنین مسافران این شهرستان بوده و هست.

این مكان، مدفن امامزاده یحیی(ع) یكی از نوادگان امام‌ زین‌العابدین (ع)است كه پس از وفات در این مكان به خاك سپرده شده ‌است.

بقعه متبركه مذكور علاوه بر این كه یكی از زیارتگاههای مهم شهرستان ورامین است، از نظر معماری به عنوان یكی از مهمترین بناهای تاریخی این شهرستان محسوب می‌شود.

هسته ‌اصلی بنای بقعه متشكل از یك طرح هشت ضلعی از داخل و چهار ضلعی از بیرون با یك ورودی از جانب شمال است.

گنبد آن شلجمی شكل است كه درگوشه آن چهار فرورفتگی عمیق دیده می‌شود.

كالبد بنا با آجر ساخته شده و مربوط به قرن هفتم هجری است.

داخل بقعه بر خلاف منظر ساده و بی‌پیرانه بیرون آن، دارای محراب كاشی و ازاره‌های كاشی ستاره‌ای شكل‌بوده با كاشی‌های نیلی رنگ جلادار تزیین شده‌ است، استاد سازنده‌ی این كاشی 'علی بن محمد بن‌ابی‌طاهر' و تاریخ آن ‎ 663هجری است.

در بالای ازاره كتبه‌ای گچبری به‌خط ثلث برجسته حاوی كلام‌خدا و رسول اكرم (ص) در زمینه‌ی گل و بوته جلب نظر می‌كند كه گرداگرد حرم دور می‌زند و تاریخ محرم سال ‎ 707هجری و بانی بنا 'ابومحمد زید ' یاد شده ‌است.

اثر نفیس و كم نظیر دیگراین امامزاده سنگ قبر محراب گونه كاشی آن است كه امضای دو استاد كاشی ساز كاشانی را با خود داشته كه تاریخ سال آن ‎705 قمری است و در زمان حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.

ضریح قدیمی بقعه به‌صورت چوبی با خانه مربع بوده و ضریح فعلی فلزی ‌است.

از این بقعه جهانگردانی چون، مادام ژان دیولافوا در سال ‎ 1881میلادی، زاره قبل از سال ‎ 1910 و آندره‌گدار دیدن كرده‌اند.

مكان یاد شده در ایام مذهبی بویژه در ماه محرم و نیز روزهای تاسوعا و عاشورا پذیرای عزاداران عاشقان ائمه‌ اطهار است.

با وجود قدمت و نیز اثر مهم این بنا، بقعه متبرك امامزاده یحیی(ع) مانند دیگر بناهای متبرك و قدیمی ورامین مورد بی‌توجهی قرار گرفته و دست طبیعت صدمات جبران ناپذیری به كالبد این بنا وارد كرده است.

بنای مذكور به شماره ‎ 199در قهرست آثار تاریخی ایران به ‌ثبت رسیده و در سال ‎ 1382شمسی با نظارت كارشناسان میراث فرهنگی استان تهران مرمت و بازسازی شد.

تهرام/7254 /1556/

سرخط اخبار فرهنگ