اروميه - معاون سياسي اجتماعي استاندار آذربايجان غربي از خبرگزاري جمهوري اسلامي ' ايرنا ' مركز آذزبايجان غربي به خاطر پوشش مناسب خبري، انعكاس مطلوب عملكرد دستگاه هاي اجرايي و بازتاب توسعه و پيشرفت استان در سال 90 تقدير كرد.

ابراهیم فتح الهی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی آذربایجان غربی در سال 90 در معرفی ظرفیت ها و توانمندی های استان و ایجاد فضای سالم و رقابتی رسانه ای به خصوص فضاسازی مناسب و مطلوب در انتخابات مجلس شورای اسلامی موفق عمل كرده است.

وی، كسب رتبه برتر ایرنای آذربایجان غربی در پنجمین جشنواره مطبوعات ‌خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی آذربایجان غربی را به خبرنگاران و كاركنان ایرنا تبریك گفت و اضافه كرد: امیدواریم این تلاش و كوشش در سال های آینده نیز تداوم یابد.

فتح الهی اظهار كرد: ایرنا در سال 90 ضمن پوشش خبری خوب اخبار و رویدادهای مركز استان ( ارومیه)، موفق شده است، اخبار و رویدادهای دیگر شهرستان ها به خصوص شهرستان های مرزی و دور افتاده استان را متناسب با ظرفیت ها، پیشرفت ها و توسعه شاخص های برخورداری منعكس كند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با تاكید بر نقش رسانه اعم از نوشتاری و مجازی گفت: رسانه ها در گسترش عدالت اطلاعاتی، برقراری متمدانه ارتباطات اجتماعی، نظم آفرینی اجتماعی و تقویت مشاركت مدنی و ماندگاری تمدن نقش اساسی دارند.

فتح الهی با عنوان اینكه نظام های اجتماعی و دولت ها وظیفه سر و سامان دادن به نظام ارتباطات را بر عهده دارند افزود: ولی تمدن ها زمانی شكل می گیرند كه نظام ارتباطات اجتماعی شكل گرفته باشد.

وی، لازمه ماندگاری تمدن ها را اطلاع رسانی به موقع، وسیع و گسترده دانست و اضافه كرد: مطبوعات و رسانه ها به معنی اعم در دنیای امروز برای برقراری نظام ارتباطات باید در همه حوزه ها د نقش آفرینی كنند كه برقراری این نظام به نظم اجتماعی كمك می كند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجلن غربی ادامه داد: نظم آفرینی اجتماعی كه توسط مطبوعات و رسانه ها انجام می گیرد از جنس قاعده حاكمیتی نیست بلكه متمدنانه و آگاهانه است و جوامعی كه مردمان آن رهبران و مدیران خود باشند ذاتا شیفته آیین تمدن می شوند و هزینه های اجتماعی در چنین جوامعی به شدت پایین می آید و نیازی به كنترل های اجتماعی ندارند.

فتح الهی برقراری متمدانه ارتباطات اجتماعی را از دیگر وظایف و كاركردهای مطبوعات و رسانه ها عنوان كرد و یاد آور شد: مطبوعات اهرم كنترل اجتماعی هستند، مطبوعات به خاطر ارتباط با لایه های اجتماعی نسبت به بدنه جامعه، نقش نظارتی و كنترل قوی تری می توانند ایفا كنند و از این حیث مشابه مجلس شورای اسلامی هستند كه می تواند به كاركرد همه بخش های نظام نظارت كنند.

وی، آگاهی بخشی اجتماعی، برای جلوگیری از عقب ماندگی جامعه را یكی دیگر از نقش های جدی رسانه ها برشمرد و گفت: لازمه آگاهی بخشی اجتماعی توسط مطبوعات، رصد كردن تحولات و رویداد ها است، توانایی تحلیل اوضاع زمان و آینده پژوهی یكی دیگر از نقش های مهم مطبوعات و رسانه هاست.

فتح الهی با عنوان اینكه رسانه ها پل ارتباطی میان مردم و مسوولان هستند افزود: گسترش عدالت اطلاعاتی از دیگر كاركرد های مهم رسانه است كه طی آن خبرنگاران خواسته ها و مطالبات اجتماعی مردم را منتقل می كنند و بخشی از جریان عدالت اجتماعی را برقرار می سازند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، تقویت مشاركت مدنی را مهمترین نقش رسانه ها دانست و ادامه داد: افزایش كارایی نظام در عرصه های بین الملل و افزایش اقتدار ملی وابسته مشاركت بالای مردم در اركان سیاسی كشور است.

وی افزود: آگاهی دادن و اطلاع رسانی و شفاف سازی جریان اطلاعات زمینه های مشاركت اجتماعی را فراهم می كند و مطبوعات در این حوزه به خوبی ایفای نقش می كند.

فتح الهی در ادامه این گفت و گو با تجلیل از همه خبرنگاران، مطبوعات و رسانه های محلی استان به دلیل پوشش مطلوب اخبار نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: فعالیت مطبوعات استان در جهت افزایش مشاركت مدنی مردم در انتخابات قابل تمجید بود كه در این میان خبرگزاری جمهوری اسلامی آذربایجان غربی نقش بسیار برجسته ای داشته است.

583

سرخط اخبار استان‌ها