۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۲:۲۷
کد خبر: 80046024
T T
۰ نفر

زاهدان- توفان شن و گرد و خاك كه روز گذشته با سرعت 100 كيلومتر بر ساعت زاهدان و حومه و بخشي از نيمه شمالي سيستان و بلوچستان را درنورديد و موجب اختلال در زندگي روزمره مردم شد، اكنون فروكش كرده است.

به گزارش ایرنا، بحرانی شدن وضعیت هوا و افزایش ریزگردها در شهرستان زاهدان تنفس را برای شهروندان دچار مشكل كرد و همچنین موجب انباشت ماسه بادی ها در خانه های مردم شد.

وزش شدید باد به چند اصله درخت و همچنین تابلو و بنرهای تبلیغاتی سطح شهر زاهدان خساراتی وارد كرد و در چند نقطه از شهر موجب قطعی برق برای چند ساعت شد.

توفان و گرد و خاك روز گذشته دید افقی را در نواحی مركزی استان به 50 متر كاهش داد به طوری كه موجب اختلال در ترددهای جاده ای و همچنین مسدود شدن محورهای زاهدان- بم و بم- ایرانشهر شد.

همچنین توفان و گرد و خاك شدید باعث لغو پروازهای عصر و شب گذشته در فروردگاه بین المللی زاهدان شد.

فرماندار و رییس ستاد حوادث غیر مترقبه زاهدان نیز در این زمینه به ایرنا گفت: علت لغو دو پرواز عصر و شب گذشته از فرودگاه بین المللی این شهرستان به مقصد تهران طوفان، گرد و خاك شدید و كمی دید بوده است .

'لطیف صادقی' افزود: طوفان با سرعت بالای 100 كیلومتر و غلظت شدید هوا خساراتی به بخشهای مختلف زاهدان نیز وارد كرده است .

وی قطع طولانی مدت شبكه برق برخی مناطق زاهدان طی روز جاری را نیز ناشی از همین عامل عنوان كرد.

مسوول پیش بینی اداره كل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این باره به ایرنا گفت: حداكثر سرعت توفان روز گذشته در شهرستان زاهدان به 110 كیلومتر بر ساعت رسید كه غلظت گرد و غبار هوا را به حد بحران رساند.

'مرتضی فرجی' بیان كرد: از امروز صبح سرعت باد در زاهدان و حومه رو به كاهش نهاده به طوری كه اكنون سرعت باد در این منطقه 36 كیلومتر بر ساعت است.

او اظهار داشت: روز گذشته غلظت گرد و غبار دید افقی را در زاهدان، نصرت آباد و زابل تا 50 متر و در خاش، راسك، سراوان و ایرانشهر تا 500 متر كاهش داد.

وی پیش بینی كرد، با استقرار و نفوذ زبانه های سیستم پرفشار و سرد شمالی در ساعات پایانی شب گذشته به این منطقه، تا روز سه شنبه تداوم وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاك را در شهرهای شمالی استان خواهیم داشت.

او افزود: نفوذ سامانه مذكور سبب تقویت ناپایداری های جوی به صورت وزش باد و كاهش دما در مرزهای شرقی سیستان و بلوچستان تا روز سه شنبه هفته جاری خواهد شد.

وی بیان كرد: گرد و خاك شب گذشته در زاهدان و حومه به همراه باد شمالی در حال نفوذ به شهرهای جنوبی تر استان است كه پیش بینی می شود كاهش دید و بروز اختلال در ترددهای جاده ای این نواحی را در پی داشته باشد.

او اضافه كرد: دریای عمان نیز متاثر از وزش شدید باد در نواحی مركزی و شمالی سیستان و بلوچستان طی امروز و فردا (سه شنبه) مواج است.

7315/7437

سرخط اخبار استان‌ها