۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۲:۲۰
کد خبر: 80046018
T T
۰ نفر

همدان-مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همدان از مرمت مدرسه علميه شيخ علي‌خان زنگنه خبر داد.

'اسدالله بیات' روز دوشنبه در گفت ‌و گو با ایرنا افزود: با توجه به قدمت این بنا، نیاز به مرمت اساسی در آن احساس می‌شد، كه با تامین اعتبار و تعیین پیمانكار این مهم در سال جاری به انجام رسید.

وی تصریح كرد: مدرسه علمیه زنگنه در فاصله كمی از میدان مركزی همدان قرار گرفته‌ و حدود 3500 متر مساحت دارد.

این مقام مسوول یادآور شد: شیخ علی‌خان زنگنه از وزرای شاه عباس دوم این مدرسه را در عهد صفویه وقف طلاب علوم دینی كرد و از آن زمان به بعد مركز تعلیم علوم اسلامی و تربیت عالمان دینی منطقه به شمار می‌آید.

بیات اظهار داشت: در حال حاضر 120 طلبه در مدرسه علمیه شیخ علی‌خان زنگنه مشغول به تحصیل‌اند كه 50 طلبه آن به صورت دایم در حجره‌های مدرسه اقامت دارند.

مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: مدرسه علمیه شیخ علی خان زنگنه حدود 340 سال در زمینه ترویج مبانی اسلام و تعلیم و تبلیغ آموزه های دینی فعالیت دارد و در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

بیات اضافه كرد: فضای آموزشی و بنای این مدرسه جزو آثار تاریخی به ثبت رسیده و زیر مجموعه اداره كل میراث فرهنگی به شمار می رود.

گفتنی است این مدرسه از آثار دوره صفویه است كه به دستور شیخ علی خان زنگنه وزیر شاه سلیمان صفوی در سال 1090 هجری قمری ساخته شده است.

این مجموعه دارای یك هشتی ورودی و 36 باب حجره طلاب در پیرامون حیاط وسیع مركزی است و در مقابل هریك از حجرات ایوان مسقف كوچكی ایجاد شده كه به طاق های جناغی زیبا شمای دلپذیری را به محوطه داخلی بنا داده و روی بدنه سقف ایوان ها نیز تزیینات برجسته آجركاری بكار رفته است.

7521/551

سرخط اخبار استان‌ها