همدان-ششمين همايش بين المللي جمعيت شناسي با عنوان تحولات ساختار سني جمعيتي ايران در مهر ماه سال 91 در دانشگاه بوعلي سيناي همدان برگزار مي شود.

'حسین محمودیان' دبیر این همایش روز دو شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:كاهش بی‌سابقه‌ باروری و ثبات نسبی مرگ‌ومیر در سطح پایین باعث تغییر در ساختار سنی جمعیت ایران شده است.

وی اظهار داشت:نسبت كم سالان در جمعیت تقلیل پیدا كرده و در مقابل به خاطر پایین ‌بودن نسبی سهم كهنسالان، سهم جمعیت واقع در سنین كار و فعالیت اقتصادی در مقیاس بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و موجب ایجاد پدیده‌ای در اقتصاد جمعیت ایران شده كه از آن با عنوان پنجره‌ی جمعیتی یاد می‌ شود.

وی ادامه داد:چنانچه این پدیده‌ به درستی مدیریت و هدایت شود پاداش‌های جمعیتی بسیاری در زمینه‌ی رشد و توسعه‌ی اقتصادی خواهد داشت.

وی عنوان كرد:انجمن جمعیت‌شناسی ایران با هدف بررسی تحولات صورت‌گرفته در ساختمان سنی جمعیت ایران و آثار و پیامدهای آن، ششمین همایش خود را با محوریت 'تحولات ساختار سنی جمعیت و پیامدهای آن در ایران' برگزار می‌كند.

وی اضافه كرد: بررسی پویایی ساختار سنی و پیامدهای جمعیتی، پیامدهای اقتصادی تحولات ساختار سنی، پیامدهای اجتماعی ـ فرهنگی تحولات ساختار سنی، پیامدهای بهداشتی ـ بهزیستی و تحولات ساختار سنی چهار محور برگزاری این همایش است.

وی افزود:علاقه‌مندان به شركت در این همایش، بایستی مقاله‌های خود را حول یكی از محورهای همایش بر اساس دستورالعمل تدوین و نگارش مقاله تهیه و از طریق وب سایت همایش در زمان تعیین‌شده به دبیرخانه‌ی علمی همایش ارسال كنند.

وی گفت: در برگزاری این همایش، سازمان‌ها و نهادهای دیگری چون دانشگاه تهران، مركز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، صندوق جمعیت ملل متحد در ایران، مركز آمار ایران، پژوهشكده‌ی آمار و سازمان ثبت احوال كشور همكاری و مشاركت دارند.

گفتنی است؛علاقمندان برای شركت در این همایش می توانند برای كسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه بوعلی سینا همدان مراجعه كنند.

7530/551

سرخط اخبار استان‌ها