۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۲:۰۴
کد خبر: 80045994
T T
۰ نفر

همدان- تپه تاريخي گيان به عنوان يكي از قديمي‌ترين آثار تاريخي استان همدان مدفن اسكلت يك انسان باستاني است.

به گزارش ایرنا، تپه گیان از جمله تپه های منحصر به فرد غرب كشور است كه در 19 كیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و 2 كیلومتری سرآب گیان و در گنار روستایی به همین نام قرار گرفته است و به عنوان یكی از قدیمی ترین آثار تاریخی قایل بازدید و تحقیق است.

باستان شناسان قدمت این منطقه را 37 قرن قبل از میلاد مسیح (ع) می دانند و مورخان را عقیده بر این است كه 5500 تا 5700 سال قبل در این تپه مردمانی می زیسته اند كه از اقوام بومی ایران بوده اند و تمدنی شبیه به تمدن بین النهرین داشته اند ولی بعدها این قوم توسط اقوام اروپایی و آسیایی از بین رفته و قوم جدید تمدن درخشان جدیدی را به وجود آورده اند كه با تمدن بین النهرین شباهتی نداشته است .

برای اولین بار یكی از مورخین به نام ' هرتسفلد' در تپه گیان یك نوع سفال منقوشی می بیند كه بنا به اظهار وی نمونه هایی از آن سفال ها را در سال 1936 میلادی نزد عتیقه فروشان همدان دیده است بنابراین چند سال بعد موزه لور پاریس به پرفسور رومن گریشمن و ژرژ كنتنو ماموریت می دهد تا كاوش های وسیع تری را در این محل انجام دهند ماحصل این كاووش ها دستیابی به آثاری از دوره مس و سنگی تا هزاره اول قبل از میلاد بود.

این آثار بر اساس لایه نگاری كاوشگر پنج طبقه را شامل می شود و مدل لایه نگاری گریشمن در گیان سال ها مبدا تاریخ نگاری منطقه غرب كشور را تشكیل می داد و پس از آن گیان مدت ها از كانون توجه خارج شد.

سرپرست هیات باستان شناسی تپه باستانی گیان نهاوند گفت: در پژوهش های میدانی انجام شده در سال 1390 مهمترین هدف تعیین عرصه محوطه و پیشنهاد حریم آن به منظور حفاظت فیزیكی در برابر عوامل تخریب و تهدید تپه بود و تعداد 27 گمانه در همه جهات تپه انتخاب و كاوش شد.

'علی خاكسار' اضافه كرد: براساس بررسی های باستان شناسی در حین كاوش در یكی از گمانه های جبهه شمالی تپه در عمق حدود دو متری به طور اتفاقی به یك نمونه تدفین مربوط به عصر مفرغ برخورد شده كه این تدفین به صورت چاله گور ساده ای بود كه اسكلت مردی حدود 35 ساله را شامل می شد.

وی اظهار داشت: نكته جالب توجه آنكه این تدفین به صورت طاق باز انجام شده و صورت به طرف بالا، دهان كاملا باز و شانه ها به زمین چسبیده اند و دست راست بر روی سینه و دست چپ روی شكم قرار دارد.

وی خاطرنشان كرد: شواهد مشخص می كند پاها به طور نامنظمی جمع شده و به سمت راست خوابیده اند این شیوه تركیبی از چمباتمه ای و طاق باز است كه نمونه آن در تپه جمشیدی توسط گریشمن معرفی شده ولی در گیان این نمونه دیده نشده و در كنار اسكلت تعدادی اشیا سفالی و برنزی به دست آمد.

خاكسار اضافه كرد: اشیا سفالی شامل شش آبخوری ساخته شده از سفال نخودی و قرمز منقوش و اشیا مفرغی شامل چهار ظرف به شكل آبخوری- دو حلقه رینگی در كنار بازو – دو حلقه كه به شكل نادری به استخوان فك فیكس شده بودند و دو حلقه كوچك گوشواره- یك خنجر (شمشیر) و اشیا مفرغی دیگری در روی سینه و پایین شكم است.

گفتنی است قدیمی ترین آثار تپه گیان به دوره مس سنگی تعلق دارد ، سفال دوره مفرغ گیان خوب پخته شده و با خطوط افقی ‏ موجدار در شانه و گردن سفال تزیین شده است .

همچنین سفال گیان از رنگ نخودی شروع ، به سفال قرمز تبدیل و سپس سفال رنگی منقوش ظاهر می شود و سفال های طبقه چهار گیان بسیار شبیه سفال شوش هستند .

تپه باستانی گیان در در مجاورت شهر گیان و در 15 كیلومتری شهرستان نهاوند قرار دارد .

7521/551

سرخط اخبار استان‌ها