۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۵۹
کد خبر: 80045987
T T
۰ نفر

خرم آباد - لرستان با آب و هواي دلپذير و رودخانه هاي زلال و خروشان داراي آبشارهاي منحصر بفرد طبيعي است كه از اين منظر مي توان اين خطه را سرزمين آبشارها ناميد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان لرستان یكی از استان های غربی كشور است كه 28 هزار و64 كیلومترمربع وسعت دارد، این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در ناحیه میانی زاگرس در مسیر جریان دو توده هوا قرار دارد كه موجب جبهه های باران زا می شود.

شبكه ها و رودخانه های استان با توان آبی 9 میلیارد مترمكعب یكی از غنی ترین شبكه های آب های روان كشور است، جاری شدن این رودها در برخی نقاط استان مناظر طبیعی و آبشارهای منحصر به فردی را ایجاد كرده كه طراوات و جلوه ای خاص و بی بدیل را به نمایش گذاشته است.

آبشارهای هفتگانه لرستان هركدام در نوع خود با چشم اندازهای زیبا همه ساله پذیرای سیل عظیم گردشگرانی است كه از مناطق مختلف كشور برای استراحت و تفریح به این دیار سفر می كنند.

آبشارهای معروف استان شامل 'شوی یا تله زنگ، بیشه، آب سفید، نوژیان، چكان، سركانه، وارك و افرینه است.

آبشار نوژیان در 51 كیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی ) به ارتفاع 95 متر و عرض تاج پنج متر واقع شده است. این آبشار یكی از زیبایی های طبیعت لرستان است كه هر ساله بسیاری از مردم را به سوی خود جلب می كند.

گردشگاه جنگلی نوژیان بالای كوه تاف قرار دارد كه طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی است.

همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و همچنین جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند و اوقات فراغت خود را دراین مكان تفریحی سپری می كنند.

یكی دیگر از این آبشارها به 'آبشار شوی' معروف است كه زیباترین آبشار ایران به شمار می رود و این آبشار در جنوب شهرستان دورود و در10 كیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده، ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است كه چشم انداز زیبایی را به طبیعت اطراف خود بخشیده و از سوی دیگر اطراف آن مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است.

این آبشار در گویش محلی به 'طاف شوی' معروف است و راه دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ است.

آبشار آب سفید نیز یكی از آبشارهای دیدنی در منطقه ذلقی الیگودرز و به فاصله حدود 50 كیلومتری واقع شده، ارتفاع آبشار حدود 65 متر و عرض تاج آن در فصل پرآبی حدود هشت متر است، این آبشار از دل كوه صخره ای به بیرون سرازیر و در مسافت كوتاهی به یك حوضچه تبدیل می شود.

آبشار آب سفید در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است وپوشش جنگلی وگیاهی دراطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه گردشگری داده است.

آبشار بیشه نیز یكی از زیباترین آبشارهای كشور است كه درایستگاه راه آهن بیشه در شهرستان دورود واقع شده كه فاصله این آبشار تا شهرستان دورود 35 كیلومتر، ارتفاع آن 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است.

از شهرستان دورود به طرف آبشار مناطق دیدنی در كنار رودخانه سزار وجود دارد كه می توان به آبشار های فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره كرد.

برای رفاه حال گردشگران و مسافران نوروزی 17 پلاژ، هفت چادر اسكان، بازارچه محلی، تلفن همگانی، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی در كنار آبشار زیبا و دیدنی بیشه وجود دارد.

آبشار چكان در جنوب شهرستان الیگوردز نیز از عجایب و شگفتی های طبیعت لرستان است كه در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان در فاصله 141 كیلومتری شهرستان خرم آباد واقع شده و دارای 30 متر ارتفاع وعرض تاج چهار متر است.

همچنین آبشار وارك نیز در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد یكی از آبشارهای زیبای كشور است و فاصله ان با شهر خرم آباد حدود 60 كیلومتر است.

سرچشمه آبشار وارك یك صخره سنگی است كه پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد.

آبشار سركانه در روستای گریت بخش پاپی نیز در 50 كیلومتری شهرستان خرم آباد قرار دارد كه دارای ارتفاع 15متر وعرض تاج 17 متر بوده و از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری دیدنی استان لرستان محسوب شود.

فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یك ساعت پیاده روی است و در گویش محلی به 'تاف هفت چشمه' نیز معروف است.

آبشار افرینه در كنار روستایی به همین نام در مسیر جاده خرم آباد به اندیمشك قرار دارد و این آبشار زیبا در فصل بهار و تابستان علاقه مندان و گردشگران زیادی را به خود جلب می كند.

دراین میان زیبایی های طبیعی و گردشگری لرستان در فصل بهار دو چندان می شود و این استان سرسبز می تواند بهترین مكان برای تفریح و استراحت گردشگرانی باشد كه برای تجدید و تقویت روحیه نیاز به مسافرت دارند و برهمین لرستان در ایام نوروز و آغاز فصل بهار آماده استقبال و پذیرایی از خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی است.

1625/587