همدان - مدير اسناد و كتابخانه ملي منطقه غرب كشور گفت: به همت فرهنگ دوستان همداني و در سه ماه پاياني سال جاري 30 برگ سند قديمي، 9 جلد كتاب و 532 قطعه عكس قديمي به اين مجموعه اهدا شد.

سید 'قاسم بلوری' روز دو شنبه در این خصوص اظهار داشت: قدیمی ترین سند در بین اسناد اهدا شده مصالحه نامه ای مربوط به سال 1281 قمری (1243 شمسی) و توسط آقای علی زارعی به این مدیریت اهدا شده است.

وی افزود: عكس های اهدایی نیز مربوط به سال های 1300 تا 1358 شمسی و با موضوع تاریخ اجتماعی مردم همدان، تاریخ ورزش دوچرخه سواری در همدان، سال های انقلاب و دفاع مقدس، هیات های عزاداری و وقایع مهم تاریخ در همدان است.

بلوری با قدردانی از اهدا كنندگان این اسناد قدیمی به این مركز اظهار داشت: نگهداری اسناد و تصاویر تاریخی و كتب خطی و چاپ سنگی در منازل و صندوقچه ها آسیب های جبران ناپذیری را برای این آثار تاریخی كه بخشی از تاریخ پر افتخار ایران اسلامی است وارد كرده و در بیشتر موارد موجب نابودی آنها می شود.

وی خواستار همكاری شهروتدان در این زمینه شد و گفت: با توجه به اینكه شرایط لازم برای نگهداری اصولی اسناد تاریخی در منازل و یا سایر دستگاه ها و سازمان ها وجود ندارد بنابراین برای حفاظت از این آثار و میراث تاریخی و ارزشمند ایران باید از تخصص و امكانات آرشیوی سازمان اسناد ملی بهره گرفت.

بلوری گفت: آثار اهدایی مردم به اسناد ملی با ذكر نام صاحب اسناد و رعایت امانت داری مادی و معنوی به نمایش گذاشته شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار داده می شود.

وی افزود: این مدیریت برای غنی تر شدن آرشیو ملی ایران اسلامی و همچنین شناسایی و مستندسازی اسناد و تصاویر موجود در آرشیو خود به كمك محققان و پژوهشگران و به ویژه افراد با تجربه استان احتیاج دارد كه امید است بیش از پیش با این مجموعه همكاری كنند.

مدیریت اسناد و كتابخانه ملی منطقه غرب كشور با تحت پوشش قرار دادن استان های لرستان، كردستان، ایلام، كرمانشاه و همدان از سال 1371 فعالیت خود را به مركزیت همدان آغاز كرده است و تاكنون بیش از 2میلیون و 500 هزار سند دارای ارزش تاریخی را شناسایی و به بایگانی پر افتخار ملی ایران اسلامی منتقل كرده است.

7525/551

سرخط اخبار استان‌ها