۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 80045977
T T
۰ نفر

زاهدان- سيستان و بلوچستان سرزمين افسانه ها و واقعيت هاي زيباست، از بلنداي خواجه و پهندشت سيستان تا آبهاي نيلگون درياي عمان، وجب به وجب اين سرزمين كهن پوشيده از بناهاي قديمي و مناظر روح افزا و چشم نواز است كه در آستانه نوروز باستاني ديگر براي پذيرايي از مهمانان آمادگي كامل دارد.

به گزارش ایرنا، این سرزمین كهن كه قدمتی چند هزار ساله دارد، از اقلیمی متمایز برخوردار است بگونه ای كه دریا، دشت، كویر، جنگل، آتشفشان، رودخانه و كوه در این خطه كنار هم شكل گرفته و طبیعتی منحصر به فرد را به وجود آورده است.

در آستانه سال نو، همه امكانات برای ایجاد لحظاتی خوش برای مسافران نوروزی در این استان مهیا شده و همه تهمیدات از سوی دستگاههای اجرایی برای خدمات رسانی مطلوب به مسافران اندیشیده شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان در این زمینه با تاكید بر فراهم شدن همه امكانات برای پذیرایی مطلوب از مسافران نوروزی در استان گفت: همه تدابیر به منظور ایجاد لحظاتی مفرح برای گردشگران در منطقه اتخاذ شده است.

'علی محمد آزاد' با اشاره به برخی تبلیغات منفی درباره این استان گفت: تعطیلات نوروزی فرصتی مناسب برای معرفی شایسته این استان زرخیز و پرجاذبه است تا مسافران نوروزی و مهمانان خاطره ای خوب از این خطه خاطره انگیز برای همیشه در ذهنشان نقش بندد.

وی افزود: برای هر چه بهتر معرفی كردن این استان همه دست اندركاران و دستگاههای ذیربط در تعطیلات نوروز باید فعالیت مضاعفی داشته باشند.

او بیان كرد: تاریخ این استان حكایت از قدمت فرهنگ و هنر منطقه دارد كه به جهات مختلف در گذشته نه تنها مورد حمایت قرار نگرفته بلكه با محدودیت هایی نیز مواجه شده است.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: 440 منطقه گردشگری اعم آثار باستانی و تاریخی و جاذبه های طبیعی در این استان پذیرای میهمانان و گردشگران نوروزی است.

'حسنعلی شهركی' با بیان اینكه امكانات و خدماتی خوب برای پذیرایی هر چه بهتر از مسافران نوروزی فراهم شده است، اظهار داشت: ظرفیت اسكان مهمانان نوروزی در واحدهای اقامتی از قبیل هتل ها، مهمانپذیرها، هتل آپارتمان ها، كمپ ها، مهمانسراهای ادارات، خوابگاههای دانشجویی و مدارس در منطقه به ازای هر روز 53 هزار و 208 نفر پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین برای ارایه خدمات امدادی، بهداشتی، انتظامی و قضایی به مسافران نوروزی 20 پایگاه نظامی، 35 پایگاه هلال احمر، 90 پایگاه امداد پزشكی و 16 داروخانه شبانه روزی در سطح سیستان و بلوچستان در تعطیلات نوروز فعال خواهد بود.

وی فعال شدن 62 مركز درمانی با كشیك ویژه، شش قاضی، هشت شورای حل اختلاف، 24 پایگاه امداد خودرو، شش شركت بیمه در ایام نوروز را از دیگر خدمات دستگاههای اجرایی سیستان و بلوچستان برای مهمانان نوروزی برشمرد.

شهركی با بیان اینكه سازمان میراث فرهنگی نیز 26 كیوسك و پایگاه اطلاع رسانی برای راهنمایی مسافران پیش بینی كرده است، افزود: 76 پایگاه اطلاع رسانی مربوط به هلال احمر و سایر سازمانها و نهادهای سیستان و بلوچستان نیز در تعطیلات نوروز فعال خواهد بود.

وی گفت: در تعطیلات نوروز دو تلویزیون شهری برای ارایه راهنمایی های لازم به مسافران در شهرهای زاهدان و چابهار فعال می شود و 80 هزار بروشور راهنمای مسافر بین مهمانان توزیع خواهد شد.

وی بیان كرد: 215 ناظر همكار با ستاد دائمی تسهیلات سفر سیستان و بلوچستان از ارگان هایی نظیر موسسات گردشگری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حكومتی و دانشگاه علوم پزشكی كار نظارت بر خدمات رسانی ارگان ها به میهمانان نوروزی را برعهده خواهند داشت.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: هشت موزه، 14 نمایشگاه صنایع دستی، 11 بازارچه سنتی، 41 جایگاه عرضه سوخت بصورت شبانه روزی در سراسر سیستان و بلوچستان برای بازدید و ارایه خدمات به مهمانان نوروزی در نظر گرفته شده است.

شهركی با بیان اینكه طی تعطیلات نوروز 450 ساعت جشن، جشنواره و مسابقه فرهنگی در سیستان و بلوچستان برگزار و 18 سفره هفت سین در منطقه برپا می شود، افزود: هفت ایستگاه صلواتی و پذیرایی رایگان از مسافرین نیز در نقاط پرتردد استان فعال خواهند بود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز گفت: عوامل و همكاران این اداره آماده اجرای طرح نوروزی و خدمت رسانی مناسب به مسافران در طول تعطیلات آخر سال هستد.

'رسول راشكی' افزود: 430 امدادگر در سطح 37 پایگاه ثابت و سیار امدادی و 25 پایگاه جوانان جمیعت هلال احمر سیستان و بلوچستان از 24 اسفند ماه جاری تا 14 فروردین سال 91 در جاده های استان شبانه روزی به مسافران خدمت رسانی خواهند داشت.

وی اظهار داشت: نیروهای مستقر در این پایگاه ها اطلاعات مورد نیاز مسافران و میهمانان استان را در قالب بروشور، ویژه نامه، كتابچه های آموزشی ارایه می دهند.

راشكی گفت: 60 دستگاه خودروهای سبك و سنگین امدادی و فوریتهای پزشكی در ورودی شهرها و نقاط حادثه خیز سیستان و بلوچستان با پایگاه های امدادرسانی نوروزی هلال احمر استان همكاری می كنند.

معاون راهداری اداره كل راه و ترابری سیستان و بلوچستان نیز گفت: 80 پایگاه ثابت و سیار راهداری از 25 اسفندماه امسال تا 21 فردورین سال 91 در محورهای اصلی، فرعی و روستایی استان مستقر خواهند شد.

'ملك محمد راهواره' افزود: این تعداد شامل 50 پایگاه امداد و نجات و 30 پایگاه راهداری زمستانی است كه در هزارو 200 كیلومتر راه اصلی، 600 كیلومتر راه فرعی و 400 كیلومتر راه روستایی كار امدادرسانی به مسافران نورورزی را برعهده دارند.

وی اظهار داشت: همچنین پایگاه های سیار ویژه طرح زمستانی كه در نقاط پر حادثه مستقر بودند جمع آوری نشده و 30 پایگاه راهداری زمستانی در طول تعطیلات نوروزی با گشت زنی در محورهای با حجم ترافیك بالا كه احتمال وقوع حادثه در آنها وجود دارد، مسوولیت رفع چاله ها و مشكلات سطح جاده ها و تعمیر تابلوهای خراب را بر عهده دارند.

معاون راهداری اداره كل راه و ترابری استان بیان كرد: 120 دستگاه ماشین آلات سبك و سنگین در اجرای طرح نوروزی برای پایگاه های راهداری مستقر در محورهای ارتباطی استان در نظر گرفته شده است.

سرپرست راه و ترابری جنوب سیستان و بلوچستان نیز گفت: 150 اكیپ راهداری ثابت و سیار و 270 نفر راهدار در تعطیلات نوروز به مسافرانی كه قصد سفر به ساحل دریای عمان را دارند، خدمت رسانی خواهند داشت.

'براتعلی حسینی' افزود: همچنین با تجهیز 14 راهدارخانه ثابت و سیار به دهها دستگاه ماشین آلات سبك، سنگین و سایر نیازهای ضروری، 19 اكیپ امدادی - تعمیراتی نیز در محورهای ارتباطی جنوب سیستان و بلوچستان به مسافران نوروزی خدمات ارایه می دهند.

فرمانده پلیس راه سیستان و بلوچستان نیز گفت: 100 گشت محسوس و 45 گشت نامحسوس ویژه طرح نوروزی در محورهای ارتباطی این استان مستقر شده اند.

سرهنگ'عبدالرضا صالحی' افزود: با افزایش حجم سفر در محورهای ارتباطی سیستان و بلوچستان طی تعطیلات نوروز، بیش از 25 درصد توان خودرویی پلیس راه استان نیز افزایش یافت تا به روان سازی مسیرها كمك شود.

وی اظهار داشت: ماموران پلیس راه در قالب گشت های محسوس و نامحسوس و استفاده از نیروهای كمكی از سایر ارگان های ناجا موظفند در تعطیلات نوروز با اجرای تمهیدات خاص جاده ها را برای سفر آسان مسافران ایمن كنند.

رییس مركز فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی - درمانی زاهدان نیز گفت: 95 پایگاه ثابت و 15 پایگاه سیار مركز فوریت های پزشكی در محورهای ارتباطی سیستان و بلوچستان فعال شده و تا پایان تعطیلات به مسافران نوروزی خدمات ارائه می دهند.

'فریبرز راشدی' افزود: در هر 30 كیلومتر از محورهای ارتباطی پر تردد سیستان و بلوچستان یك پایگاه ثابت فوریتهای پزشكی وجود دارد و پایگاه های سیار نیز بیشتر در ورودی شهرها و نقاط حادثه خیر مستقر هستند.

وی با بیان اینكه 500 نفر نیروی امدادی و 150 دستگاه خودرو حمل بیمار به مسافران خدمات رسانی می كنند، گفت: با هماهنگی صورت گرفته پزشكان متخصص بصورت شیفتی در تمام مراكز درمانی استان طی تعطیلات نوروزی برای ویزیت بیماران آماده هستند.

وی افزود: همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته در تعطیلات نوروز 46 مركز درمانی مستقر در مناطق روستایی و شهری واقع در طول مسیر جاده ها خدمات واكسیناسیون و مبارزه با بیماری های بهداشت محیط را ارائه می دهند.

رییس مركز فوریت های پزشكی زاهدان گفت: 31 داروخانه شبانه روزی و 11 آزمایشگاه سیار در تعطیلات نوروز در سطح شهرهای سیستان و بلوچستان خدمات دارویی و آزمایشگاهی را به مردم منطقه و مسافران ارائه خواهند داد.

7315/7437 / 1449