رشت - نيلوفرهاي آبي تالاب، در آستانه نوروز نغمه بهاري مي سرايند تا گردشگران را از انزلي تا صومعه سرا با شاهكاري از خلقت پروردگار آشنا كنند.

تالاب انزلی یكی از زیباترین مناظر آبی گیلان سبز است. این تالاب به وسیله پنج آبراه یا 'روگا' با اسكله بندر و از آنجا با دریای خزر مربوط می شود. چهار روگا در شرق شبه جزیره 'میان پشته' و یك روگا در غرب آن كه روگای 'تازه بكنده' نامیده می شود، ارتباط تالاب را با دریا برقرار می سازند.

تالاب ، پوشیده از انبوه گل‌های نیلوفر آبی است كه غنچه ها و برگ های آن سر از آب بر آورده و منظره بدیع و زیبایی را به‌وجود می آورند.

مسافران و مشتاقانی كه سوار بر قایق‌های پارویی از میان گل‌های نیلوفر آبی می گذرند و آن‌ها را لمس می كنند، در حالت رؤیایی و شاعرانه خود احساس می كنند كه بر فراز ابرها به پرواز درآمده‌اند.

این احساس به ویژه هنگامی ‌دل‌انگیزتر است كه تصویر توده های ابرهای سفید ، همراه با رنگ آبی آسمان شفاف در میان آب های آرام انعكاس یابد و انسان در حالی كه آسمان و ابرها را زیر پای خود تماشا می كند، حركت آرام خویش را بر روی آب ادامه دهد.

تالاب در نقاطی از میان شهر انزلی می گذرد كه این نقاط به‌وسیله پل هایی به هم متصل شدند. پل ولایت، بزرگ‌ترین پلی است كه دو قسمت شهر معروف به میان پشته (انزلی) و غازیان را به هم وصل می كند.

این پل و تماشای گوشه ای از زیبایی تالاب ، توفیق اجباری است برای مسافرانی كه قصد عبور از انزلی به سمت شهرها یا استان های غربی را دارند كه بی شك نمی توانند از این همه زیبایی به راحتی بگذرند و تلاش می كنند از هر طریقی ، نظاره‌گر زیبایی‌های آن از نزدیك شوند.

وجود همین تالاب است كه انزلی را علاوه بر جاذبه های دیگر گردشگری، از شهرهای دیگر گیلان متمایز ساخته و زیبایی رویایی به این شهر بخشیده است.

انزلی مهمترین بندر شمالی ایران در حاشیه جنوب غرب دریای خزر و در فاصله 40 كیلومتری شهر رشت واقع شده است.

انزلی در محل پیوستن تالاب به دریای خزر و بر روی رسوب های دلتایی آن قرار گرفته و به همین جهت؛ شهر از سه قسمت تشكیل شده است. بخش غربی یا انزلی، بخش میانی یا شبه جزیره میان پشته و بخش شرقی به نام غازیان است. شبه جزیره میان پشته كه در محل اتصال روگاها با دریا به‌وجود آمده، در فاصله میان انزلی و غازیان قرار گرفته و از زیباترین مناظر طبیعی و ساختمانی برخوردار است.

بازار هفتگی شنبه بازار انزلی كه در كنار روگای تازه بكنده تشكیل می شود، با انبوه قایق هایی كه در روگا رفت و آمد می كنند، از دیدنی های بسیار زیبای این شهر به شمار می رود.

این شهر از مهم‌ترین بنادر تجاری ایران در ساحل دریای خزر به شمار می رود و دیگر اینكه با توجه به قرار گرفتن در ساحل ماسه ای ، موقعیت مناسبی را برای گردشگران به منظور تفریح و استراحت فراهم كرده است.

این بندر زیبا دارای امكانات اقامتی، پذیرایی و اماكن تفریحی بسیار زیادی می باشد كه می تواند به گردشگران عرضه نماید. ماهیگیری بر روی تالاب ، قایق سواری و اسكیت سواری از مهمترین تفریحات آبی و مفرح بخش در این شهر دل انگیز است.

در خصوص نام انزلی نظرات متعددی وجود دارد از جمله ساكنان قدیمی انزلی روس ها بودند كه به واسطه زیبایی این شهر، آن را زنزلی نامیده اند (به معنی بمان و توقف كن) و در روایتی دیگر چنین آمده كه فرمانده قشون عرب به منظور استراحت سپاهیانش در این مكان گفت انزل یعنی فرود آیید و در برخی منابع انزلی را به معنی لنگرگاه و یا دروازه می نامند اما عده ای معتقدند دو برادر به نام‌های غازان خان و انزل خان بانیان این شهر بوده اند كه نام دو بخش شهر انزلی از نام آنها اقتباس شده است.

حصیر بافی، نازك كاری چوب، معرق و نقاشی مینیاتور از عمده تولیدات صنایع دستی این شهرستان است. پارك ساحلی و بلوار، تالاب سرخانگل، كاخ موزه نظامی میان پشته از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر هستند.

فانوس دریایی، برج ساعت، پل قدیمی غازیان، عمارت شهرداری، ساختمان موزیك، مناره مسجد قائمیه، بانك ملی انزلی و كلیسای مریم مقدس از جاذبه های تاریخی هستند كه گردشگران می‌توانند با قدمت این شهر بیشتر آشنا شوند.

بقاع متبركه بی بی حوریه، امام زاده صالح از نوادگان امام موسی كاظم(ع) ، بقاع آقا سید محمد نجفی و امامزاده ابراهیم نیز فرصت مناسبی برای رونق اكوتوریسم مذهبی محسوب می شوند.** صومعه سرا:

نام صومعه سرا به قولی برگرفته از نام عارف قرن چهارم و پنجم هجری قمری (شیخ عبدالله صومعی) است و به قولی دیگر وجود صومعه هایی كه در این شهر بوده است .

این شهر امروزه به دلایل مختلف از جمله موقعیت جغرافیایی آن كه از جهت غرب به ماسال شاندرمن و رضوانشهر و از شمال به انزلی و مشرق به رشت متصل است، اهمیت بی شماری یافته است.

مردم صومعه‌سرا به گویش گیلكی (بیه‌پس) تكلم می كنند.

مناره گسكر صومعه‌سرا یكی از جاذبه های تاریخی این شهرستان است؛ این مناره در بخش مركزی از توابع شهرستان صومعه سرا و در 36 كیلومتری غرب شهرستان رشت واقع شده است.

مناره گسكر در سر راه یك جاده قدیمی معروف به شاه عباسی واقع شده و یادآور مناره های عظیم سلجوقی در دیگر نقاط ایران است. ارتفاع 29 متر و قطر آن در پایه هفت متر و منار شكل مخروطی دارد . یك ستون نگهدارنده در وسط به عنوان تكیه گاه به ابعاد 55 در 55 سانتیمتر به پلكان مارپیچ داخلی و جداره بیرونی منار ایستایی داده است. هیچ كتیبه ای كه تاریخ بنا و بانی آن را معرفی كند، وجود ندارد.

منار با آجرهای مربع شكل بنا شده و جز در قسمت فوقانی كه دو نوار آجر كاری تزیینی آن را زینت داده، در سایر قسمت ها كاملاً ساده و بدون آرایش است. با توجه به شكل مناره و مصالح به كار رفته آن می توان مناره گسكر را در رده میل ها و مناره های دوره سلجوقی قرار داد.

از مهمترین محصولات كشاورزی این منطقه برنج، توتون و محصولات جالیزی را می توان نام برد.

پرورش كرم ابریشم و زنبورعسل نیز در این شهرستان دارای موقعیت ممتاز كشوری است و در بخش منابع طبیعی و از نظر كاشت صنوبر و تولید چوب این شهرستان مقام اول را داراست.

تالاب هند خاله، نرگستان و سیاه درویشان، باغات چای و مزارع توتون، دهكده ییلاقی تنیان و پارك جنگلی سیاه‌كوه از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود.

تالاب بین المللی انزلی با حدود 19 هزار هكتار در ساحل جنوب غربی دریای خزر دلتای سفیدرود در جنوب بندر انزلی در گیلان واقع كه 55 درصد این تالاب در حوزه شهرستان صومعه سرا قرار گرفته است.

خرابه های قدیمی گسكر هفت دغنان، اثر باستانی مناره بازار و سید خروسه ، حمام كسماءپل گاز روباز و پل خشتی گوراب تولم نیز از دیگر جاذبه های تاریخی هستند كه بدون تردید دیدن آن ها گردشگران را به ذوق می آورد.

مزار بی بی فاطمه (خیرنساء)، بقعه پیر ولی خان، بقاع متبركه سید جعفر، سید مهدی، سید زكی، سید سلطان و سید جلال الدین نیز زیارتگاه ها و اماكن مذهبی این شهرستان هستند.

منطقه ساحلی تالابی باقلاكش، منطقه جلگه كوهپایه تنیان، منطقه كوهپایه جنگلی سیاه كوه و مناطق جلگه ای گسكر و نوخاله مناطق نمونه گردشگری صومعه سراست.

روستای سیاه درویشان روستای هدف گردشگری می باشد.ك/4

7296/695

سرخط اخبار استان‌ها