قم- موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در زمره قديمي ترين موزه هاي كشور است و مجموعه اي غني از آثار تاريخي و فرهنگي را در خود جاي داده است .

به گزارش ایرنا، این موزه در آبان ماه سال 1314 هجری شمسي در محوطه داخلي حرم مطهر تاسیس شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به میدان آستانه انتقال یافت.

آثار نگهداری شده دراین موزه شامل مجموعه های متنوعی است كه در دوره های مختلف تاریخی به آستانه مقدسه كریمه اهل بیت حضرت 'فاطمه معصومه '(س) و سایر بقاع متبركه اهدا شده است .

در موزه آستان مقدس قم، 15 مجموعه متنوع از آثار هنری و تاریخی دوران اسلامی و پیش از اسلام از جمله قرآن‌های خطی، تابلوهای خط و تذهیب، مسكوكات تاریخی، كاشیكاری ، سفالینه‌ها، حجاری، نقاشی، فلزكاری، پارچه‌های دستباف، قالی‌ و قالیچه های دستباف، خاتم‌ كاری و منبت كاری ، سنگ های مقدس و تزئینی، آثار چینی و بلورین و انواع تمبرهای ایرانی و خارجی گرد آوری شده است.

قرآن های نفیس خطی این موزه از قرن دوم هجری تا قرن چهاردهم از وقفیات عصر صفویه تا پایان دوره قاجاریه است كه از انواع خط كوفی، ثلث ، نسخ و برخی با ترجمه فارسی به خط نستعلیق به تحریر درآمده است.

تابلوهای خط و تذهیب از بخش های دیگر این موزه و شامل تابلوهای قرآنی، تابلوهای قطعه سازی، زیارت نامه ها، تابلوهای مذهب قرآن و حدیث جدید و معاصراست؛ این تابلوها به خط محقق ثلث و نسخ، و متعلق به دوره سلجوقی، ایلخانی، تیموری، صفوی و قاجار است.

مجموعه مسكوكات موزه آستان مقدس قم، از جنس طلا، نقره و مس متعلق به سه دوره اشكانی، سكه های ساسانی و سكه های ادوار اسلامی است كه قدیمی ترین سكه اسلامی مربوط به سال 80 هجری قمری و قدیمی ترین مسكوكات دوره پیش از اسلام متعلق به دوره اشكانی در این موزه به چشم می خورد.

آثار نقاشی موجود در این موزه، تبلور هنر نگارگری یا مینیاتوراز ادوار صفوی، قاجار و معاصر است كه بخش اعظم این آثار شامل تابلوهای نقاشی، شمایل امامان معصوم (ع)، تابلوهای رنگ و روغن مربوط به سلاطین قاجار، نقاشی روی قاب آینه، رحل های قرآنی، روی قلمدان و نقاشی های مینایی می باشد.

قالی و قالیچه های دستباف از مجموعه آثار هنری موزه آستان مقدس قم است؛ این آثار در طرح های مختلف از جمله قالی های ترنج دار، گلدار، قالی های گلدانی، طرح شكارگاه و باغی و قالیچه های سجاده طرح محرابی از جنس ابریشم، كرك و پشم در دوره صفوی بافته شده است.

در بخش پارچه های دستباف موزه، پارچه های ابریشمی، كتان، مخمل، شال، ترمه، ماهوت با نقوش انسانی، حیوانی و گیاهی با استفاده از شیوه های مختلف سوزن دوزی از قبیل نقره دوزی، یراق دوزی، پته دوزی، تكه دوزی، شمسه دوزی، ملیله دوزی، قلابدوزی و گلابتون دوزی تزیین شده اند.

بزرگترین و نفیس ترین كاشی موزه آستان مقدس قم از مجموعه كاشی های زرین فام مرقد علی بن جعفر متعلق به قرن هشتم دوره ایلخانی است؛ مجموعه كاشیكاری شامل كاشی های ستاره ای زرین فام، كاشی های معرق ، كاشی های چلیپا و كاشی های خشتی با كتیبه های قرآنی، اشعار فارسی و احادیث نبوی است.

سفالینه های نفیس این موزه در دو بخش سفالینه های دوره پیش از میلاد مسیح فاقد لعاب به نقش ساده گیاهی و هندسی وسفالینه های دوران مختلف اسلامیدارای لعاب زرین فام، فیروزه ای و لاجوردی مربوط به مناطق باستانی سیلك كاشان، ری، جرجان، نیشابور و قم تقسیم بندی شده است.

آثار فلز كاری های نفیس، آثارحجاری از جنس مرمر با نقش برجسته رجال قاجاری، كتیبه هایی به خط جناب میرزا غلامرضا از خوشنویسان عهد قاجاری، آثار خاتم كاری و منبت كاری، رحل های قرآنی، درهای خاتم كاری قدیمی حرم مطهر با اشعاری از محتشم كاشانی و نیز درهایی با روكش سراسری نقره با اشعاری از شوریده شیرازی، از دیگر آثار موجود در موزه آستان قدس قم می باشد.

این موزه غنی فرهنگی- تاریخی، كمتر مورد بازدید زائران و گردشگران می گیرد و حل این مسئله نیازمند برنامه ریزی، بهره مندی از رسانه ها و تشكیل ستادی ویژه برای راهنمایی زائران و معرفی زیر مجموعه های این استانه مقدس است .

ك/4

553/8138 / 556

سرخط اخبار استان‌ها