مسكو - 'رضا سجادي' سفير كشورمان در روسيه با اشاره به پيروزي ولاديمير پوتين در ششمين دوره انتخابات رياست جمهوري اين كشور، چشم انداز توسعه روابط ميان مسكو و تهران در عرصه هاي مختلف را روشن و اميدواركننده خواند.

به گزارش ایرنا، سجادی روز دوشنبه در گفت و گو با رادیو 'سرویس خبری روسیه' اظهار داشت: تجربه دو دوره قبلی ریاست جمهوری پوتین نشان داده است كه اصول و مبانی سیاستگذاری خارجی وی به سمت كشورهای شرق و آسیایی مبتنی است و وی در مقالات انتخاباتی خود بارها بر این نكته تاكید كرد كه اولویت سیاست خارجی روسیه در دوره مدیریت وی اوراسیایی خواهد بود.

وی افزود: روسیه در چهار سال گذشته و در راستای اجرای سیاست غرب گرایی یكسویه خود متوجه این نكته شد كه نادیده گرفتن جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه مستقل جوابگوی منافع مسكو نیست.

سفیر كشورمان در روسیه درباره مذاكرات ایران و گروه 1+5 نیز تاكید كرد: ایران آماده است در اولین زمان ممكن وارد گفت و گو شود اما گروه 1+5 برای تعیین زمان و مكان مذاكرات، به هماهنگی های بیشتری نیاز دارد.

وی یادآور شد: غربیها در اصل در ارتباط با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ذینفع نبوده و از این موضوع برای افزایش فشار به كشورمان سوءاستفاده می‌كنند.

وی تشریح كرد: غرب مشغول بازی سیاسی با ایران است و تحریمهای ضدایرانی اخیر نیز هدفی غیر از سخت كردن زندگی مردم عادی ندارد. مقامهای روس نیز بخوبی به این نكته پی بردند و وزیر امور خارجه روسیه و دبیركل شورای امنیت ملی این كشور اشاره كردند كه اقدامهای تحریمی غرب، به حل برنامه هسته ای ایران ربطی ندارد.

سجادی همچنین امكان عملی شدن ادعاهای آمریكا و رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله نظامی به ایران را بعید دانست و گفت: غربیها یاد گرفته اند كه در امور كشور های بحران زده با ابعاد گسترده اختلافات داخلی و دارای حكومتهای فاقد پشتوانه مردمی مداخله نظامی كنند، اما حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن سال جاری و انتخابات مجلس و انسجام حول ولایت فقیه نشان داد كه حمله به چنین كشوری حماقت محض است.

وی با بیان این كه امروزه دیگر دنیا فهمیده است كه ایرانیان هرگز تسلیم برتری جویی آمریكا و غرب نمی شوند، افزود: ما بخاطر كسب استقلال از آمریكا 100 هزار نفر از دست دادیم و در جنگ هشت ساله تحمیلی نیز بیش از 300 هزار شهید دادیم و باز هم آماده ایم برای دفاع از خاك میهن جان مان را فدا كنیم و آمریكا بهتر از هر كسی از این امر آگاه است.

اروپام/2240**518**1577

سرخط اخبار جهان