۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۴۲
کد خبر: 80045969
T T
۰ نفر

دمشق - منابع ديپلماتيك غربي در دمشق اعلام كردند كه هيات فني اعزامي از سوي 'كوفي عنان ' نماينده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب براي حل بحران در سوريه بامداد دوشنبه وارد شهر دمشق پايتخت سوريه شد.

این منابع در اظهاراتی كه امروز در روزنامه الوطن چاپ دمشق منتشر شد ، افزودند كه اعضای این هیات شامل معاونان عنان و برخی شخصیت های عربی هستند.

منابع دیپلماتیك گفتند كه اعضای این هیات در جریان این سفر سه روزه با مقام های سوریه در ارتباط با اعزام ناظران بین المللی به این كشور برای اطلاع از اوضاع گفت و گو و تبادل نظر می كنند.

بر پایه این گزارش انتظار می رود كه این هیات با 'فیصل مقداد' جانشین وزارت خارجه و مهاجرین سوریه در ارتباط با ماموریت خود گفت و گو كند.

دو طرف توافق كرده اند تا اطلاعات مربوط به این ماموریت بدور از اعلام رسانه ای باشد تا بتواند با موفقیت مواجه شود.

اعضای این هیات از ژنو و نیویورك عازم دمشق شده بودند.

وزارت خارجه و مهاجرین سوریه پنجشنبه گذشته از اعزام هیات فنی نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب برای بحران سوریه استقبال كرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه سوریه این استقبال در چارچوب تلاش های این كشور به منظور موفقیت ماموریت عنان انجام می شود.

'جهاد مقدسی' سخنگوی وزارت خارجه و مهاجرین سوریه نیز پیشتر تاكید كرده بود كه دمشق مصمم به همكاری برای موفقیت ماموریت فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب در ارتباط با سوریه است.

وی در نشستی با خبرنگاران داخلی و خارجی در محل این وزارتخانه افزود موفقیت این ماموریت به نفع سوریه است.

مقدسی تصریح كردكه حل بحران در سوریه نیازمند همكاری همه جانبه طرف های داخلی، منطقه ای و بین المللی است.

عنان روز شنبه گذشته در جریان یك سفر دوره ای برای حل بحران سوریه از قاهره وارد دمشق شد. نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه در سفر به این كشور با 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه، و جمعی از شخصیت های دینی و مخالف دولت سوریه دیدار و گفت و گو كرد. وی در ادامه سفر دوره ای خود از دمشق عازم قطر شد.

عنان در ادامه از قطر عازم تركیه شد و در جریان این سفر با مقام های این كشور و مخالفان دولت سوریه مستقر در تركیه دیدار و گفت و گو كرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در جریان سفر به تركیه اعلام كرد كه پیشنهادهای ملموسی به دمشق داده و منتظر پاسخ آن است.

عنان در جریان این سفرها در مصاحبه های مختلف بر مسالمت آمیز بودن راه حل ناآرامی های سوریه و رد مداخله خارجی در ارتباط با آن تاكید كرده است.

' احمد فوزی' سخنگوی عنان نیز در ارتباط با پیشنهادهای وی به مقام های سوریه پیشتر اعلام كرده بود كه تلاش ها برای حل مساله سوریه در مسیر درست قرار دارد و وی پیشنهادهایی مبنی بر توقف درگیری‌ ها، ورود كمك ‌های بشردوستانه به سوریه و گفت ‌و گو با مخالفان به دمشق ارایه كرده است و انتظار می ‌رود كه دمشق به زودی به آنها پاسخ دهد.

دمشق پاسخ خود را به پیشنهادهای عنان روز سه شنبه گذشته ارایه كرد.

خاورم**ا.ا**1436**5981

سرخط اخبار جهان