۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 80045940
T T
۰ نفر

معاون گردشگري ميراث فرهنگي، ‌صنايع دستي و گردشگري استان قزوين، از برگزاري جشن سمنوپزان در دولتخانه صفوي به منظور حفظ و احياي آداب و رسوم فرهنگي بومي استان در آستانه سال نو خبر داد.

'نادر محمدی' روز دوشنبه در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پخت سمنو یكی از سنت‌های زیبا و قدیمی مردم قزوین است كه علاوه بر فرهنگ بومی، جنبه اعتقادی و مذهبی دارد و با گذشت سالیان دراز هنوز هم در محله های تاریخی شهر قزوین این آیین اجرا می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشن سمنوپزان در آستانه سال نو در بنای تاریخی عالی قاپو اظهار داشت: طبق سنت دیرین مراسم سمنوپزان بصورت مشاركتی و با هدف برآورده شدن حاجات در فضایی مملو از معنویت و خلوص پخته می‌شود و اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین نیز با هدف احیای این سنت قدیمی در ایام نوروز در بنای تاریخی دولتخانه صفوی (عالی قاپو) به پختن سمنو اقدام كرد.

محمدی ادامه داد: مراسم سمنوپزان در سال جاری در فهرست میراث معنوی كشور به ثبت رسید و امیدواریم با ساماندهی و همراهی مردم فهیم قزوین بتوانیم این مراسم را در نوروز91 برگزار و نسبت به معرفی آن گامی برداریم.

این مسوول یادآور شد: مراسم سمنوپزان از امروز تا هفتم فروردین ماه صبح‌ها در باغ عالی قاپو برگزار و علاقه مندان می‌توانند ضمن بازدید از بنای تاریخی دولتخانه صفوی در این مراسم شركت كنند.

7389/ 1644

سرخط اخبار استان‌ها