ميانه ، تبريز - مدير جهاد كشاورزي شهرستان ميانه با تاكيد بر اهميت توسعه بخش كشاورزي در جهت ايجاد اشتغال براي فارغ التحصيلان كشاورزي و روستاييان فاقد زمين گفت: اين امر علاوه بر اشتغالزايي در توليد محصولات كشاورزي نيز موثر خواهد بود.

' نادر زارع تالی ' عصر روز یكشنبه در جلسه كارگره توسعه بخش كشاورزی این شهرستان، بر استعداد یابی و شناسایی اراضی ملی و دولتی مناسب و تخصیص اراضی قابل واگذاری تاكید كرد و افزود: در اسرع وقت با هماهنگی های لازم این امر عملی خواهد شد.

وی گفت: برای تحقق این امر دو هزار و چهار میلیارد ریال تسهیلات تخصیص یافته است.

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان میانه نیز در این جلسه گفت: مراتع و اراضی ملی این شهرستان شناسایی شده و مراحل قانونی برخی از این مراتع و اراضی انجام و سند آن به نام دولت صادر شده و در واگذاری آنها مشكلی وجود ندارد.

علی مهریان افزود: بعضی از اراضی مرتعی در سطح روستاها توسط كشاورزان تصرف شده و در آن زراعت می شود كه اداره منابع طبیعی اقدامات قانونی را برای رفع تصرف به عمل می آورد.

مدیر امور منابع آب شهرستان میانه نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینكه زیرساخت ها در اراضی پایاب سدها آماده بوده و آب مطمئن موجود است، واگذاری اراضی ملی و مراتع در پایاب سدها در اولویت قرار می گیرد.

ادیب، به افت سفره های زیرزمینی و كاهش منابع آبی شهرستان به علت خشكسالی سالهای اخیر و برداشت های بی رویه اشاره كرد و افزود: صدور مجوز حفر چاه محدودیت دارد و حدود 62 روسـتا در بخش های كندوان و تركمن چای جزء مناطق بحرانی می باشند.

وی پیشنهاد كرد اراضی ملی درجه 1 و 2 جهت مقرون به صرفه بودن برای احیاء اراضی و تولید به متقاضیان واگذار شود.

در این جلسه مقرر شد توسط گروهی متشكل از نمایندگان جهاد كشاورزی و منابع طبیعی اراضی ملی و دولتی مستعد و قابل واگذاری شناسایی و امور آب در رابطه با تامین آب اراضی پیشنهادی بررسی های لازم را انجام و نتیجه را اعلام نماید.

همچنین مقرر شد مسوولیت و اختیارات كارگروه توسعه بخش كشاورزی در هر بخش به بخشداران تفویض و ابلاغ اعضای هر بخش صادر وافراد حایز شرایط نیز توسط اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی بعد از تعیین تكلیف زمین و آب و زیربناهای موجود برای واگذاری زمین به آنها معرفی شوند.

در ادامه مقرر شد واگذاری اراضی مستعد جهت اجرای طرحهای تولیدی كشاورزی در صورت تامین آب به تشكل ها و شركتهای متشكل از فارغ التحصیلان بخش كشاورزی و … در اولویت قرار گیرد.

7231/587

سرخط اخبار استان‌ها