رشتخوار - عضو انجمن ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري رشتخوار گفت: سفره هفت سين نوروزي رشتخوار سلامتي را ترويج مي كند.

محمود ذباح روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: یكی از سنت‌های نوروز در ایران چیدن سفره هفت سین است كه نمادی از بركت و برگرفته از زندگی اقوام گذشته بوده و هر یك از سین ‌هایی كه در این سفره قرار می‌گیرد، نمادی از بركت است.

وی اظهارداشت: علاوه برآن در هر یك از آنها ردپایی از خواص درمانی نیز یافت می‌شود كه شاید علت اصلی انتخاب آنها برای سفره هفت سین برگرفته از همین ویژگی ‌ها باشد.

او گفت: سین‌ های سفره هفت سین نوروزی منابع غنی از انواع ویتامین ‌ها و مواد معدنی است كه موجب تقویت سیستم دفاعی بدن شده و می‌توانند از جسم انسان‌ در برابر ابتلا به بیماری ‌هایی مانند انواع سرطان ‌ها و بیماری ‌های قلبی و عروقی محافظت كنند.

وی افزود: نوروز در ایران به خصوص منطقه رشتخوار جشن‌ رستاخیز طبیعت‌ و نو شدن‌ زندگی و جنبش‌ و تكاپو و كار و كوشش‌ ‌است‌.

او گفت: قراردادن‌ نوروز در آغاز بهار، از روزگار ملكشاه‌ سلجوقی‌ (465 تا 485 هجری ‌قمری‌) برقرار گشت‌ كه‌ به‌ نام‌ سازنده‌ آن‌ (تاریخ‌ جلالی‌- تاریخ‌ ملكی‌) نامگذاری‌ شد. در این‌هنگام‌ به‌ فرمان‌ ملكشاه‌، اخترشناسانی‌ همچون ‌عمر خیام‌، حكیم‌ لوكری‌، میمون‌ بن‌ نجیب‌ واسطی‌، ابوالمظفر اسفزاری‌ و چند تن‌ دیگر به‌اصلاح‌ تقویم‌ دست‌ یافتند.

این عضو میراث فرهنگی و گردشگری رشتخوار كه از اساتید تاریخ این دیار است در باره عید نوروز دراین منطقه گفت: از ورود برج‌ اسفند، جنب‌ و جوش‌ خانه تكانی و داد و ستد در بازارها ظاهر گشته‌، مردم‌ به ‌تهیه‌ وسایل‌ عید پرداخته و مقدم‌ بر همه‌، رخت‌ و لباس‌ برای‌ خود و اطفال‌ تهیه می كنند.

وی افزود: سبز كردن‌ سبزی‌ نیز از دیگر سنت ها می باشد كه‌ در این راستا زن‌ خانه‌ به‌ تعداد جمعیت‌ خانواده‌، مشت‌ گندم‌، عدس‌ و ماش‌ برداشته‌ و در ظرفی‌ سفالین یا هر ظرف دیگر امروزی می ریزد و با هر مشت‌، نیت‌ سلامتی‌ و تندرستی، خوشی‌ و خوشبختی‌، مال‌ و گشایش‌ و آنچه‌ را كه‌ به‌ هر یك‌ از افراد مربوط می‌گردد، می نماید و با ریختن كمی آب و انداختن پارچه بر روی آنها به سبز كردن آنها می پردازد.

وی به تن كردن لباس نو، صله ارحام، عیادت از بیماران، بزرگان دین، علما و پدر و مادر را از جمله برنامه‏ هاي مردم این دیار در عید نوروز عنوان كرد./3

2718 /664

سرخط اخبار استان‌ها