دزفول- دزفول شهري زيبا و ديدني در شمال استان خوزستان با داشتن جاذبه هاي تاريخي ، مذهبي و طبيعي گردشگران وعلاقمندان به تاريخ اين بخش از ايران كهن فرا مي خواند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دزفول شهری برخوردار از تاریخی كهن كه قدمت آن به چند هزار سال می ‌رسد با نام های 'دزپل' یا 'دژپل' و در اصطلاح محلی دزفیل و دژپیل كه مُعرب آن دسفول است از گذشته تا به امروز شهرت یافته است.

در زمان ساسانیان پلی بر روی رود دز به منظور برقراری ارتباط بین پایتخت جدید یعنی جندی شاپور و شوشتر بنا شد و نگهبانانی برای حفاظت از این پل در قلعه ای كه به همین منظور ساخته شد گماشته شدند كه به همین دلیل دژپل نام گرفت.

مردم ساكن جندیرشاپور پس از ویرانی این شهر به كناره رود دز مهاجرت كردند و بنای شهر دزفول كنونی را پایه ریزی كردند، در طول تاریخ بعد از اسلام دزفول گاهی آباد و گاهی ویران شد اما پیشرفت واقعی آن همزمان با دوره تاریخی بنای سد دز توسط ایتالیایی‌ها و نیز در30 سال اخیر به وجود آمده است.

دانشگاه جندی شاپور در سال271 بدست شاهان ساسانی در دزفول بنا نهاده شد، این فرهنگستان دارای یك بیمارستان آموزشی و یك كتابخانه بود،بیمارستان جندی شاپور نخستین بیمارستان آموزشی جهان بود كه دانش‌های فلسفی و پزشكی درآن تدریس می‌شد.

گویش مردم این شهرستان از گویش های باستانی فارسی به شمار می رود كه در آن ریشه‌های فراوانی از پارسی میانه دیده می شود، این گویش همانندی های زیادی با گویش شوشتری دارد.

فرآورده‌های چوبی، نمدمالی، گیوه دوزی، سبدبافی، خراطی، نازك كاری چوب از قبیل قلیان، زیرقلیان، شمعدان، چوب لباسی، نمكدان و زیرسیگاری از جمله صنایع دستی مردم شهرستان دزفول به شمار می ‌آید.

ازدیگر صنایع این‌منطقه می ‌توان ورشوسازی را نام برد، در شهرستان دزفول كارگاه‌های ورشوسازی نیز دایر است و در آن‌ها وسایل‌چای خوری و سینی و منقل تهیه می‌شود.

قلم‌زنی روی طلا و نقره و زرگری‌ نیز در این شهرستان رواج دارد.

اقلام صادراتی دزفول متنوع هستند و مهمترین آنها عبارتند از: گندم ، جو، تره بار ، مركبات ، گل و گیاه ، شكر، پوست ، پشم ، فرآورده های لبنی و بعضی از تولیدات صنعتی است.

محصول قلم نی كه از حدود سیصد سال پیش در دزفول رایج شد و سریعا توسعه پیدا كرد ، دو فقره از اقلام و كالاهای عمده تجاری دزفول است كه نه تنها در تمام ایران بلكه به كشورهای دیگر از قبیل ، تركیه، مصر ، چین ، عراق و برخی دیگر از كشورهای خاورمیانه صادر و مورد مصرف بوده و اوج رونق این صنعت را از اوایل حكومت قاجار می توان به حساب آورد البته هم اكنون نیز قلم نی دزفول به اكثر نقاط ایران به ویژه تهران و اهوازارسال می شود.

با آغاز جنگ تحمیلی، دزفول یكی از شهرهایی بود كه بیش از 170 بار مورد حمله موشكی قرار گرفت ، در تاریخ 31 شهریور 1359 هواپیماهای عراقی، پایگاه چهارم شكاری دزفول وحدتی رامورد حمله قرار دادند.

پس از آن نیروهای عراق بارها به شهر دزفول را از طریق هوایی بمباران وبا موشك مورد حمله قرار دادند كه در طول جنگ ایران و عراق آسیب‌های زیادی دید اما پس از جنگ بازسازی شد.

شهر دزفول درمیان كشورهای حوزه خلیج فارس به 'بلد الصواریخ' یعنی 'شهر موشك‌ها' مشهور شد، پس از جنگ به پاس مقاومت مردم این شهر و پشتیبانی بی نظیر ازرزمندگان اسلام در دفاع مقدس، به عنوان شهر نمونه مقاومت انتخاب و در تقویم تاریخ كشوردر روز چهارم خردادماه جای گرفت.

مهم‌ترین اثار تاریخی دزفول:

پل قدیم دزفول یكی از محل های بسیار زیبا و دیدنی است كه میهمانان نوروزی و گردشگران زیادی از این آثار منحصربفرد تاریخی كه نشانگر اوج معماری كهن است دیدن می كنند.

پل قدیم دزفول بیش از 1740 سال قدمت دارد كه شاپور اول ساسانی به كمك اسیران رومی آن را بر روی رود دز بنا كرد كه به همین دلیل به پل رومی نیز مشهور است،این پل به منظور عبور ارابه‌های جنگی در جنگی به نام 'اپودا' بین 'والرین' روم و شاپور اول ساخته شده بود.

آسیاب های آبی

آسیاب های آبی , یكی دیگر از آثار ارزشمند تاریخی ، معماری و گردشگری شهرستان دزفول بوده و به شماره 3984 در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده اند و آنچه امروز به عنوان آسیاب های آبی شناخته می شود ، مجموعه ای است از سازه های آبی كه در گذشته به عنوان بند و آسیاب استفاده می شده است.

چغامیش

چغامیش در جلگه‌ای كه آبادی‌های شاه‌آباد در شمال و شلگهی در غرب و كهنك در شمال شرقی و دولتی و جلیعه در جنوب آن واقعندنیز هر ساله میزبان شمار زیادی گردشگر و باستان شناس ودر ایام نوروز نیزپذیرای میهمانان نوروزی و كاروان های راهیان نور است.

چغامیش پوشیده از كوزه شكسته‌های فراوانی بود كه پس از اولین مطالعه و بررسی روشن شد از عهد پیش از خط باقی مانده‌اند.

كاوشگری‌هایی كه از سال 1961 تا 1966 میلادی توسط موسسه شرقی دانشگاه شیكاگو انجام گرفت نشان داد كه چغامیش شهری از دوران پیش از اختراع خط است و قدمت آن به حدود سی‌ و چهار قرن پیش از میلاد می‌رسد.

حمام های تاریخی

در دزفول دو حمام تاریخی مشهور وجود دارد یكی حمام كرناسیون (موزه مردم شناسی) كه به شماره 8477 در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یكی از بناهای زیبای معماری دوره قاجاریه در دزفول است و در مركز محله كرناسیون در شمالی ترین قسمت بافت قدیم قرار دارد و دیگری حمام وزیر است كه در خیابان سی متری نزدیك پل جدید دزفول واقع است.

این دو حمام با سبك و معماری بسیار زیبا میزبان و خواستگاه گردشگران،باستان شناسان و نیز علاقمندان به آثار تاریخی ایران می باشند كه با دیدن این آثار و موزه مردم شناسایی با سبك و سیاق زندگی و تاریخ كهن مردم منطقه آشنا می شوند.

مساجد تاریخی دزفول

مسجد جامع قدیمی ترین و مهمترین مسجد شهر دزفول است كه در مركز فعلی شهر دزفول قرار داشته و قدمت زیاد مسجد به خوبی از شبستان اصلی مسجد و ستون های آن نمایان است.

مسجد شیخ معزی نیز در بازار كهنه شهر دزفول واقع است، ایوان نمازخانه این مسجد دارای ده دستون قطور و یك محراب با گچ بری به سبك صفوی و یك نوار گچ بری دالبر و نقش اسلیمی شاه عباسی است.

مسجد لب خندق, از مساجد بزرگ و قدیمی شهر دزفول است، بنای كنونی مسجد مربوط به دوره قاجاریه وبعد از آن است و مشتمل بر سردر صحن نسبتا وسیع ایوان گلدسته شبستان هایی با پوشش طاق و گنبد بر روی پایه های آجری و تزیینات كاشی كاری است.

زیارتگاهها وبقاع متبركه دزفول

دزفول، برای رزمندگان اسلام از اقصی نقاط كشور مملو از خاطرات این دوران است، رزمندگان در دزفول به زیارت سبزقبا برادر امام رضا (ع) می رفتند و به مناجات می پرداختند ,این آستانه متبركه همواره میزبان شمار زیادی از كاروان های راهیان نور و میهمانان نوروزی است.آرامگاه محمدبن جعفرطیار دیگر زیارتگاهی است كه در فاصله پنج كیلومتری شهر دزفول واقع و زایران زیادی هر ساله از اقصی نقاط كشوربه این زیارتگاه می آیند و نذورات خود را ادا می كنند.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

این آرامگاه قرون متوالی است كه در روستای شاه‌آباد در 10 كیلومتری دزفول قرار دارد، گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور كاملا جلوه‌گر است.

بقعه علي مالك

بقعه علی مالك یكی دیگر از آثار تاریخی دزفول است كه در نزدیكي پل واقع شده است، این بقعه 2 اطاق مربع شكل دارد و سقف اتاق‌ها مدور است و با آجر ضربي پوشش یافته و گچ‌اندود و رنگ‌آمیزي شده و بناي بقعه به دوران قاجار مربوط است.

كاروانسراهای دزفول

كاروانسراهای دزفول از روزگار آبادانی آثار ویرانه یا نیم ویرانه‌هایی بجای مانده است كه شاید به روزگار حكومت 'واختشتوخان' ، در دوران صفوی بنا شده و رونق داشته‌اند.

دو كاروانسرا از بازمانده ویرانه‌های كاروانسراها و بازارها، نیمه سالم بازمانده و امروز نیز مورد استفاده پیشه‌وران و انبار داران و بازرگانان است كه نام یكی افضل و نام دیگری كاروانسرای قندی است و در شهر دزفول واقعند.

روستاي لیوس دزفول

این روستا، شاهكاری سنگی از دل تاریخ در 73 كیلومتري جاده ی شمال شهرستان دزفول و فاصله هوایی 51 كیلومتری شهر از توابع دهستان سید ولي الدین بخش شهیون دزفول و در دامنه كوه لنگر واقع شده است.

به رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستاي تاریخي در بافت كهن خانه ها هنوز هم شاهد نحوه معیشت ،فرهنگ و سنن، گویش ، آداب و رسوم و برپایي مراسم مختلف به شیوه كاملاً سنتي است.

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی ، بزرگترین آبشار خاورمیانه یكی از جاذبه های طبیعی شگفت انگیز دزفول است، این آبشار با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر یكی ازآثار طبیعی بی نظیرو بسیار ارزشمندی است.

این آبشار در رشته كوههای زاگرس و در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول و در نزدیكی كوه سالن در 100 كیلومتری از مركز شهر دزفول قرار دارد و دارای تنوع زیست محیطی بسیار زیبایی است و هر ساله علاقمندان به طبیعت و گوهنوردان زیادی به منطقه برای دیدن این بخش از طبیعت زیبای دزفول سفر می كنند.

پارك های دزفول

پاركهای دولت،بعثت،ساحلی دز موسوم به علی كله و پارك خانواده مهمترین و زیباترین پاركهای دزفول به شمار می روند ضمن اینكه نوارساحلی باامكانات و تجهیزات رفاهی نیز میزبان شمار زیادی گردشگر و میهمان نوروزی است.

مجتمع ورزشی ، تفریحی و سیاحتی پارك خانواده ( پارك بانوان) در اسفند ماه 1387 توسط شهرداری دزفول به مساحت 10 هزار متر مربع افتتاح شد. پارك خانواده در صبح ویژه خانم ها و در شب ها برای استفاده عموم شهروندان است.

در این پارك امكاناتی نظیر رستوران ، باند سلامت پیاده روی به طول 1٫5 كیلومتر ، باند دوچرخه سواری به طول 1٫2 كیلومتر ، غرفه های خود اشتغالی ، زمین های بازی تنیس، دو زمین فوتبال دستی ، سات های ورزشی ، بركه زیبا، سالن های چند منظوره ، زمین هایی ویژه سایر ورزش ها برای بانوان نظیر بسكتبال ، والیبال ، دوچرخه سواری و غیره در فضایی سبز و مفرح جانمایی شده است.

پارك رعنا،مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول،پارك جمهوری،پارك جنگلی لاله ،،شهر بازی و خانه پرندگان ،بقعه آقا رودبندو دهها مكان دیدنی ،آثار تاریخی و طبیعی و مذهبی دیگرازجاذبه های شهرستان دزفول می باشند كه زمینه حضور سالانه دهها هزار گردشگر و میهمانان نوروزی واعضای كاروانهای راهیان نور در منطق را فراهم كرده اند.

7279/538

سرخط اخبار استان‌ها