شيراز - خريدهاي نوروزي و پيشقراولان مسافران ورودي به شيراز كه در آخرين روزهاي منتهي به سال 90 اوج گرفته ، اين شهر را با انبوه ترافيك مواجه كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در حالی كه پرونده تقویمی سال 90 در حال بسته شدن است ، بساط دستفروشان عرضه كننده سبزه ، ماهی گلی ، گلدان های گل سینره و سنبل در حاشیه پیاده روها گشوده شده است و مردم را به سوی خود فرامی خواند.

جنب و جوش مردم در این لحظات واپسین سال 90 برای تدارك و تهیه مایحتاج خود و گستردن سفره هفت سین ، حكایت از حركتی مضاعف در معابر و خیابان های شهر دارد.

خیابان های شیراز دیرسالی است درچنین ایامی پذیرای انبوه مردم است اما فضای محدود و گشوده شدن بساط دستفروشان در گوشه و كنار آن ، روان سازی حركت پر شور مردم را كند كرده و نفس شهر را به شماره انداخته است.

پاسداشت سنت های نیكواگر چه شیوه ای پسندیده است لیكن مقدمات برپایی سنت ها به ویژه درعصرماشینی كه خودرو به عنوان عضوی از اعضای خانواده ها به شمار می آید و برخی حتی برای خریدی ساده با آن روانه كوچه و خیابان می شوند

شهر را با معضل ترافیك مواجه ساخته است.

قفل شدن خیابان ها از حجم بالای خودرو در آخرین روزهای سال 90 اگر چه تلخی گرفتاری در ترافیك را به دنبال داشته اما شیرینی در آستانه سال نو را نیز در ذهن مردم به همراه دارد.

بیشترمكان هایی كه مردم شیراز و مسافران نوروزی برای خرید مایحتاج خود و یا دیدار از آثار تاریخی انتخاب می كنند در بافت قدیم این شهر قرار دارد كه این بافت معمولا با كمبود پاركینگ مواجه است .

شهردار بافت تاریخی وفرهنگی شیراز در این زمینه گفت: در نوروز سال آینده 27 پاركینگ با گنجایش هفت هزار واحد پاركینگ در محدوده بافت تاریخی و فرهنگی شیراز آماده خدمات رسانی به شهروندان و میهمانان نوروزی است.

مهندس علی رحیمی افزود: انتظار می رود با توجه به پیش بینی این تعداد پاركینگ، گردشگران و میهمانان نوروزی در نوروز سال 91 با مشكل پارك خودرو مواجه نشوند.

وی ضمن اشاره به وجود جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی فراوان در این منطقه ادامه داد: هر سال حجم عظیمی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه دیدن می كنند و ایجاد امكانات رفاهی به منظور خدمات رسانی مطلوب و پذیرایی شایسته از آنها، به ارتقای جایگاه ملی و بین المللی شهر شیراز كمك می كند.

او اظهار داشت: از جمله این پاركینگ ها كه به صورت پراكنده در نقاط مختلف منطقه و نزدیك به اماكن گردشگری و مورد بازدید میهمانان درنظر گرفته شده است می توان به پاركینگ احمدی با گنجایش یك هزار و 200 خودرو واقع در ضلع جنوبی پایانه احمدی، پاركینگ بین الحرمین با گنجایش 800 خودرو، پاركینگ طالقانی با گنجایش 550 خودرو و پاركینگ های ضلع شمالی و جنوبی حرم مطهر شاهچراغ (ع) با گنجایش 550 خودرو اشاره كرد.

شهردارمنطقه تاریخی - فرهنگی در مورد اجرای طرح بهسازی ورودی پاركینگ حرم مطهر شاهچراغ (ع) نیز گفت: اجرای این طرح كه شامل آسفالت معابر و رنگ آمیزی دیواره ها می شود، متناسب با عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) بوده و اجرای آن بیش از 300 میلیون ریال هزینه دربرداشته است.

رحیمی اضافه كرد: وجود 400 اثر ارزشمند تاریخی، هشت دروازه، 12 مركز و چندین محور فرهنگی - تجاری در این محدوده باعث می شود در ایام نوروز، شمار میهمانان در این منطقه بیش از مناطق دیگر باشد.ك/2

679

سرخط اخبار استان‌ها