خوي، اروميه - امام جمعه خوي با تبريك فرارسيدن سال نو و آرزوي توفيق براي تمام خدمتگذاران نظام در سال جديد گفت: عيد واقعي، توفيق انجام وظيفه، تطهير نفس و تصفيه روح است

حجت الاسلام و المسلمین سید رضی موسوی شكوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عید یعنی بازگشت انسان به فطرت ذاتی خود، تحول در فكر و اندیشه و عمل برای رسیدن به مبداء هستی و ذات باریتعالی است.

وی با تبریك عید نوروز به ملت ایران و مردان و زنان مومن آذربایجان غربی به فلسفه نوروز از دیدگاه اسلام پرداخت و اظهار كرد: نوروز از آیین های باستانی ایرانیان است كه دین مقدس اسلام آن را از خرافات و برخی محرمات پالایش كرده و بعضی از آداب و سنن جدیدی را بر اساس ضوابط و معیارهای ارزشی بر آن افزوده است.

وی استحباب غسل و روزه ذاری ، نیایش و دعای تحویل سال، پوشیدن لباس های نو و پاكیزه، استعمال بوی خوش و صله ارحام را از جمله اعمالی برشمرد كه از ناحیه معصومین(ع) در ارتباط با روز نوروز توصیه شده است.

امام جمعه خوی انتظار فرج را از جمله توصیه های معصومین (ع) به مسلمانان در عید نوروز عنوان كرد و افزود: در روایات معصومین(ع) روز تحقق حاكمیت حق و ولایت الهي در جامعه، مهم‏ترین عید شمرده است.

وی در ادامه سخنان خود اضافه كرد: بر مبنای فرمایشات ائمه معصومین (ع) بزرگ ‏ترین عید پیروان مكتب اهل بیت(ع) ظهور منجی عالم بشریت و روز تحقق حاكمیت مستضعفان، استقرار حكومت عدل و قسط و نابودي بي‏عدالتي در سراسر جهان است.

حجت الاسلام شكوری با بیان اینكه روزي كه ارزش‏هاي والاي انساني حفظ شده و گوهر وجود آدمي در باتلاق گناه و گرداب نافرماني آلوده نشود، آن روز عید است چرا كه مولاي متقیان امیرمؤمنان(ع) فرمودند: روز عید روزي است كه عبادات انسان مورد پذیرش پروردگار قرار می گیرد، بخشایش خداوندي نصیب آدمي می شود و انسان از گناه و آلودگي دور می ماند.

رئیس حوزه های علمیه خوی تأكید كرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی عید نوروز از لحاظ آداب و سنن معنوی و اجتماعی ابعاد جدیدی به خود گرفته كه در اتّحاد ، انسجام و تعاون ملت متعهد ایران اسلامی نقش اساسی دارند.

وی اظهار كرد: پیام های نوروزی مسؤولان نظام به ویژه رهبر كبیر انقلاب و بنیاد گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری مدظله، نامگذاری سال ها توسط رهبر معظم انقلاب و سخنرانی در روز اول فروردین، توسعه و گسترش سفرهای معنوی و زیارتی از قبیل سفر به مشهد مقدس، قم و اخیراً سفر به كربلای معلّی و مكّه معظّمه از جمله آیین هایی هستند كه بعداز پیروزی انقلاب به آیین ای نوروزی اضافه شده است.

وی بازدید از مناطق جنگی و عملیاتی جبهه ها در قالب كاروان های راهیان نور جهت مشاهده رشادت ها، ایثارگری ها رزمندگان اسلام را نیز از جمله آیین هایی دانست كه نوروز را با معنویت گره زده است.

7128/583

سرخط اخبار استان‌ها