۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 80045872
T T
۰ نفر

رشت - 'يا مقلب القلوب و الابصار يا مدبر الليل و النهار يا محول الحال و الاحوال، حول حالنا الا احسن الحال' آغاز سالي نو و نوروزي ديگر را نويد مي دهد.

لحظه های مانده به پایان سال كنار سفره هفت سین مزین به قرآن كریم، سبزه، تخم مرغ های رنگی، ماهی قرمز و .... دستان‌مان را به سوی پروردگار بالا می بریم و با دلی مملو از امید می‌خوانیم یا مقلب القلوب و الابصار ... را و با تمام وجود از خالق هستی می خواهیم كه بگرداند حال ما را به نیكوترین حال‌ها.

اینگونه نوروز، سال جدید و جشنی دیگر را آغاز می كنیم، نوروز جشنی به درازای تمدن بشری كه توانسته از گذشته های بسیار دور تا به امروز به حیات خود ادامه دهد و جاودان باقی بماند.

نوروز جشن بزرگ و زیبای ایرانیان، ارمغان دل انگیز بهاران، پیام آور تحول و پاكیزگی، مهرورزی، مهربانی، دوستی، شادی و طراوت است.

نوروز هنگامه ای است آغاز شونده با بهار، ریشه در آداب و رسوم ملت ایران دارد و از سنت‌های ماندگار و جاودان ایرانیان است.

نوروز كه از راه می رسد بهار طبیعت نیز آغاز شده، همه چیز تازه و زیبا می شود و خرمی و سرسبزی همه جا را فرا می گیرد و طبعیت جانی دوباره می گیرد.

چه خوب است كه ما نیز در نوروز همگام با طبیعت تازه شویم، چشم ها را از زشتی ها و دل‌ها را از كینه ها و كدورت ها پاك كنیم، قشنگ ببینیم و زیبا بیندیشیم.

بالاخره بعد از روزها دلواپسی و تكاپو برای خانه تكانی، خرید لباس نو، سبز كردن سبزه، تهیه سفره هفت سین، خرید بهترین هدیه برای كسانی كه دوست‌شان داریم، زیارت قبر عزیزان در خاك آرمیده در 'آخرین پنجشنبه سال' ، نوروز و سال جدید را آغاز می كنیم.

همزمان با سال نو و نوروز، عید دیدنی ها نیز آغاز می شود در این روز، كوچكترها با دسته گل و شیرینی به نزد بزرگترها می روند و سال نو را به همدیگر تبریك می گویند.

چه خوب گفته اند كه 'عید برای بچه هاست'، بچه ها در این دید و بازدیدها بیشتر از بقیه شور و هیجان دارند و خوشحالند، بزرگترها نیز با دادن عیدی شادی آنان را بیشتر می كنند.

دید و بازدیدها معمولاً تا سه چهار روز اول نوروز صفای بیشتری دارد كه البته در مواردی تا پایان عید نیز ادامه می یابد.

ما نیز در این سال جدید برای همه هموطنان سالی پر از موفقیت و سلامتی را آرزومندیم و یاد و خاطره عزیزانی كه نوروز سال 90 در كنارشان 'یا مقلب القلوب و الابصار ....' را خواندیم و در عیددیدنی ها نیز كنارمان روشنی‌بخش محفل‌مان بودند و اكنون به دیار باقی شتافتند، گرامی می‌داریم.

همچنین در این بهار طبیعت؛ یاد و خاطره امام راحل حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و شهدای انقلاب اسلامی را كه با فداكاری ها و از جان گذشتگی های خود اینگونه آرامش، عزت، افتخار و شادی را به كشور ما هدیه دادند، گرامی می داریم.

روحشان شاد...ك/4

7286/695

سرخط اخبار استان‌ها