شميرانات - سرپرست اداره محيط زيست شهرستان شميرانات از كشف و ثبت 22 مورد تخلف زيست محيطي در مناطق حفاظت شده اين شهرستان در سال 90 توسط محيط زيست خبر داد.

'علی یعقوبی نژاد' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه تخلفات مذكور در زمینه های شكار و صید غیرمجاز ثبت شده است، افزود: محیط بانان اداره محیط زیست در حوزه استحفاظی شهرستان شامل مناطق حفاظت شده ورجین، البرز مركزی، جنوبی و زیستگاه های آزاد واقع در شهرستان شمیرانات است.

وی گفت:‌ متهمان پس از تشكیل و تكمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

یعقوبی نژاد افزود: در موارد یاد شده 10 قبضه اسلحه شكاری مجاز و یا غیرمجاز بدون پروانه حمل كشف شد.

وی ضرر و زیان ناشی از 22 مورد كشف شده را بیش از 800 میلیون ریال ذكر و خاطرنشان كرد: تاكنون 15 میلیون و 160 هزار ریال وصول شده است.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان شمیرانات تصریح كرد: ‌به منظور مبارزه با پدیده زمین خواری و جلوگیری از تصرف عدوانی اراضی ملی داخل مناطق حفاظت شده و حفاظت از زیستگاه ها و زیست بوم ها، در سال جاری هفت پرونده به میزان 26 هزار متر مربع از تصرفات عدوانی تشكیل كه در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

وی گفت: 14 فقره پرونده نیز در مراحل تكمیل و كسب نظر و استعلام از اداره منابع طبیعی شهرستان مبنی بر تعیین وضعیت اراضی است كه پس از كامل شدن پرونده، به آنها رسیدگی و برخورد قانونی می شود.

وی از رفع تصرف 40 هزار مترمربع از اراضی ملی خبر داد و افزود: دستور رفع تصرف 226 هزار متر مربع از اراضی ملی تصرفی مربوط به سال های گذشته نیز با مساعد شدن شرایط جوی در دستور كار این اداره قرار می گیرد.

منطقه حفاظت شده 28 هزار هكتاري ورجین در15 كیلومتري شرق تهران قرار دارد كه دسترسي به آن از مسیر جاده لشگرك امكان‌پذیر و شكار در آن ممنوع است.

منطقه یاد شده از نظر تنوع زیستی اهمیت زیادی داشته و از دیرباز مورد توجه بوده است.

حضور گونه‌های بارز حیات وحش كه به سادگی در حاشیه منطقه مشاهده می‌شوند، از مواردی است كه بر جاذبه های آن می‌افزاید.

قوچ و میش البرز مركزی، كل و بز، پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای و گراز مهم‌ترین گونه‌های حیات وحش این منطقه به شمار می‌روند.

تهرام/7244/ /1556/

سرخط اخبار جامعه