پكن - از ديدگاه سفير ايران 1390 سال شكل گيري زيرساختها براي تعميق و توسعه همه جانبه روابط راهبردي ايران و چين بود.

به گزارش ایرنا، ' مهدی صفری ' روز دوشنبه و در آخرین روز سال 1390 در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مهمترین تحولات در روابط دو كشور را تشریح كرد.

وی سخنان نسبتا مفصل خود را با تاكید بر این نكته شروع كرد كه روابط ایران و چین در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین هماهنگی دو كشور در مسایل منطقه ای و بین المللی مهم و راهبردی است.

صفری گفت: ما با ایجاد زیرساختها تلاش داریم روابط تجاری دو كشور را در سال جدید بیش از پیش به جلو ببریم و در همین حال صادرات كالاهای ایرانی به چین را نیز به عنوان یك محور اساسی مد نظر داریم كه باید انجام شود.** چهلمین سالگرد برقراری روابط

سفیر ایران در این مصاحبه با اشاره به اینكه در سال 90 دو كشور چهلمین سالگرد برقراری روابط رسمی دیپلماتیك را در آیین های مختلف برگزار كردند، گفت: اما ریشه روابط دو كشور تاریخی و متمدن ایران و چین به حدود 2500 سال قبل می رسد و همواره معروف بوده كه این ارتباط و دوستی بین دو ملت از طریق جاده ابریشم شكل گرفته است.

وی گفت: در موزه های چین از جمله موزه شهر ' گوانجو ' آثار فراوانی مشاهده می شود كه شاهد روابط دوستانه ایران و چین در دوران مختلف تاریخ است.** ملاقاتی كه در توسعه روابط بسیار تاثیرگذار بود

صفری دیدار آقایان 'محمود احمدی نژاد' و ' هو جین تائو' روسای جمهوری ایران و چین در شهر ' آستانه ' در جریان آخرین اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای را یك ملاقات راهبردی برای توسعه روابط تهران - پكن دانست.

وی گفت: این ملاقات یك دیدار بسیار مهم در حاشیه اجلاس شانگهای بود كه پس از آن زمینه توسعه روابط دو كشور در همه ابعاد شكل گرفت.

وی همچنین به برگزاری كمیسیون مشترك ایران و چین در اوایل سال 90 اشاره كرد و افزود: این برنامه ریزی نیز یكی از كارهای مهمی بود كه در ابعاد رشد روابط اقتصادی و تجاری دو كشور بسیار تاثیر داشت.** تداوم دیدارها در سال 91

سفیر ایران با تاكید براینكه سفر مقام های عالیرتبه ایرانی و چینی در سال 91 نیز برای تحكیم روابط تداوم خواهد داشت، گفت: در سالی كه رو به پایان است هیاتهای بسیاری ازجمله در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو كشور رفت و آمد كردند كه دستاوردهای بسیاری نیز در توسعه روابط داشت.

وی با اشاره به سفر اردیبهشت ماه ' علی اكبر صالحی ' وزیر امور خارجه ایران به پكن و دیدار وی با ' شی جین پینگ' معاون رییس جمهوری چین، گفت: امیدواریم بزودی دیدار ' یانگ جیه چی ' وزیر امور خارجه چین از تهران شكل بگیرد.

وی افزود: همچین قرار است در سال جدید 'محمد رضا رحیمی ' معاون اول رییس جمهور اسلامی ایران در اجلاس مجمع آسیایی 'بوائو' كه در چین برگزار می شود، شركت كند.

وی افزود: با توجه به ملاقاتهایی كه در حاشیه اجلاس بوائو صورت می گیرد، سفر آقای رحیمی برای توسعه روابط مفید و مهم خواهد بود.** تاكیدهای احمدی نژاد

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تاكید احمدی نژاد برای بالا بردن سطح روابط دو كشور بخصوص در زمینه تجاری گفت: در سال 1388 حجم تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلار بود و در سال 1389 این رقم به حدود 30 میلیارد دلار رسید.

وی تاكید كرد: اما با تلاشهای فراوان و درك متقابل طرفین برای تحكیم روابط، ارزش مبادلات تجاری ایران و چین در سال 1390 به 45 میلیارد دلار رسید كه حدود 54 درصد رشد نشان می دهد.

وی این رقم را قابل قبول توصیف كرد و افزود: از این حجم تجارت، 30 میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران به چین است كه حدود شش میلیارد آن به صادرات غیر نفتی ایران بر می گردد.** اهمیت سرمایه گذاری چینی ها

سفیر ایران با اشاره با اینكه یكی از محورهای كاری سفارت ایران در سال 1390 تلاش برای متقاعد كردن شركتهای چینی برای سرمایه گذاری مستقیم در ایران بود، گفت: با همكاری سازمان سرمایه گذاری كشورمان در سال 1389 برای نخستین بار با كیفیت بالا دست اندركاران ایرانی در نمایشگاه سرمایه گذاری چین در پكن شركت كردند.

صفری گفت: نخستین همایش معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران نیز در حاشیه این نمایشگاه شكل گرفت و در سال 1390 نیز غرفه ایران به عنوان غرفه برتر از نظر تعداد بازدیدكنندگان از سوی برگزار كننده نمایشگاه انتخاب شد.

وی اظهارداشت: منابع چینی اعلام كردند كه در دومین همایش فرصتهای سرمایه گذاری ایران، حضور شركتهای چینی نسبت به سایر كشورها كه سمینار مشابهی برگزار كردند، گسترده تر از سال قبل بود.

سفیر ایران افزود: آمار نشان می دهد كه در سال 1389 میزان سرمایه گذاری مستقیم چین در ایران با 400 درصد رشد به 511 میلیون دلار رسید و این رقم بدون شك در سال جاری بالاتر است كه رقم دقیق آن هنوز مشخص نشده است.** كیفیت كالاهای چینی

صفری با اشاره به اینكه در سال جاری قرار دادهای متعددی با طرف چینی به امضا رسید كه در توسعه روابط موثر است، گفت: امضا قرار داد برای استاندارد كالاهای ارسالی به ایران یكی از دستاوردهای مهم در سال 90 محسوب می شود.

وی گفت: با تلاشهای زیادی كه صورت گرفت از این پس كانتینر كالایی نخواهد بود كه به مقصد ایران بارگیری شود و شامل بازرسی و استاندارد نشود.

وی تاكید كرد: براساس تفاهمنامه ای كه با چین امضا شده از دی ماه امسال كالاهای صادراتی به ایران حتما باید گواهی بازرسی در مبدا داشته باشند و بیش از 250 مركز این كار را انجام می دهند.

وی تصریح كرد: این اقدام برای كشور ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا یكی از مشكلاتی كه در سال های اخیر در تجارت با چین مواجه بودیم، ورود كالاهای با كیفیت پایین بود.

وی گفت: با اجرای این برنامه از این پس ما در بازار ایران شاهد كالاهای صادراتی با كیفیت از چین خواهیم بود.

صفری با این حال افزود: اما برخی كالاهای چینی است كه از طریق غیر مستقیم مانند كشورهای همسایه وارد ایران می شوند كه ما مسوولیتی در مورد كیفیت آنها نداریم و باید برای آنها نیز در داخل كشور چاره اندیشی شود.** ایران مقصد گردشگری چین

سفیر ایران در چین در ادامه این مصاحبه گفت: پس از امضا قرار داد توریسم بین مقام های دو كشور، اكنون حدود چهار ماه است كه ایران جزو یكی از مقاصد و اهداف توریسم چین محسوب می شود.

صفری افزود: متاسفانه علیرغم وجود نام 110 كشور در فهرست مقاصد توریستی چین ، نام كشور عزیز ما در آن وجود نداشت كه با پیگیری های فراوان ، نام جههوری اسلامی ایران از تیرماه سال 1390در فهرست مقاصد توریستی چین ثبت شده است.

وی تاكید كرد: اكنون آژانس های مسافرتی چین اجازه دارند تورهای جمعی به ایران اعزام كنند.

وی درباره اهمیت قرار گرفتن نام ایران در فهرست مقاصد توریستی چین با اشاره به اینكه در سال جاری حدود 70 میلیون چینی به خارج از كشورشان سفر كردند، گفت : اگر ما بتوانیم تسهیلاتی ایجاد كنیم كه یك میلیون نفر از مردم چین در طول سال از ایران بازدید كنند، مبلغ قابل ملاحظه ای به سهم درآمد گردشگری كشورمان افزوده ایم و كمك مناسبی نیز به افزایش درآمدهای غیر نفتی خواهد بود.** صادرات به چین چرا نه

صفری كه در هر مناسبت و دیداری تاكید دارد كه باید نگاه به چین در مورد صادرات كالاهای ایرانی عوض شود، در این گفت وگو نیز بر این موضوع تاكید كرد.

وی می گوید، چین بازار مصرفی بسیار خوبی است كه تجار و بازرگانان ایرانی می توانند در آن به فعالیت مطمئن و با سود بپردازند.

وی با اشاره به جمعیت یك میلیارد و 375 میلیون نفری این كشور گفت: از این جمعیت حدود 850 میلیون نفر آنان شهرنشین هستند و تا پنج سال آینده این جمعیت به یك میلیارد نفر می رسد.

صفری با تاكید براینكه از دیدگاه من بیش از 250 میلیون چینی اكنون دارای قدرت خرید بالا هستند، افزود: ما در ایران كالاهای با كیفیت مطلوب داریم كه مورد نیاز چینی هاست و در این بازار خریدار دارد.

وی مواد غذایی ، میوه جات ، فرش ، صنایع دستی ، زیور آلات ، سنگ های قیمتی و داروهای گیاهی را از جمله كالاهای ایرانی دانست كه در چین خواهان بسیار دارد.

وی تاكید كرد: برخلاف آنچه تصور می شود كه آیا به چین هم می شود صادرات كرد، من معتقدم حتی ما می توانیم به بازار چین ماشین آلات نیز صادر كنیم .

سفیر ایران تصریح كرد با همكاری سازمانهای دولتی و رسانه های همگانی، نگاه واردات محور باید در داخل ایران تغییر كند و این باور در بازرگانان و تجار ایرانی ایجاد شود كه می توان به بازار چین نیز صادرات كالا داشت.** چشم انداز 500 میلیون دلار صادرات فرش

سفیر ایران صادارت فرش را به عنوان یكی از زمینه های آمادگی بازار چین برای پذیرش كالاهای ایرانی می داند و می گوید: حدود دو سال قبل كه صادرات فرش ایران به چین آغاز شد رقم مبادلات به 300 هزار دلار می رسید .

وی افزود: اما اكنون ما می توانیم به جرات بگویم كه این رقم امسال به هشت میلیون دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینكه بازار چین در حال شناخت فرش ایران است، تاكید كرد: ظرفیت این بازار برای خرید فرش ایران بیش از 500 میلیون دلار است.** چینی ها حقایق ایران را ببینند

صفری در ادامه مصاحبه با خبرنگار ایرنا به اعزام چند گروه از كارشناسان، خبرنگاران و سردبیران چینی طی سال 1390 به ایران اشاره كرد.

وی با اشاره به بمباران اطلاعاتی غرب علیه ایران گفت: ما در چند نوبت ازجمله در 22 بهمن امسال گروهی از سردبیران و كارشناسان چینی را به كشورمان اعزام كردیم تا از نزدیك حقایق را ببینند و برای ملت خود منعكس كنند.

وی با اشاره به منصف بودن خبرنگاران چین در اطلاع رسانی افزود: گزارشگرانی كه از ایران بازدید كرده اند به مردمی بودن مسوولان كشور، آرامش ملت ایران، وطن پرستی و استقلال طلبی همراه با حفظ دین و ارزشها تاكید داشتند.

صفری گفت: بسیاری از افرادی كه از ایران بازگشته اند اكنون در جهت بسط روابط دو ملت ایران و چین تاثیرگذار شده اند.

سفیر ایران تاكید كرد: در برنامه ریزی های انجام شد برای سال 91نیز اعزام هیاتهای رسانه های چین به ایران ادامه خواهد یافت.

سفیر ایران در پایان این مصاحبه بار دیگر بر اهمیت روابط راهبردی دو كشور تاكید كرد و اظهار داشت: تحولات و موضعگیری های سال 1390 نشان داد ایران و چین ظرفیتهای بسیار زیادی برای توسعه و تحكیم روابط دو جانبه و چند جانبه دارند.

آساق ** 275 **1577

سرخط اخبار اقتصاد