كرمانشاه - امام جمعه صحنه گفت: اسلام، آيين نوروز ايرانيان را به دليل صله رحم و پاكيزگي تاييد كرده و آن را موجب افزايش محبت، عطوفت و مهرورزي بين مردم مي شود.

حجت الاسلام و المسلمین ' احمد زارعی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینكه نوروز، عید ایرانیان قدیم بوده و از زمان آریایی ها، هخامنشیان و ساسانیان وجود داشته ، اظهار داشت: سنت تكریم و جشن نوروز از فلات ایران برخاسته و به مذهب و قومی ارتباط ندارد.

وی با بیان این كه اعیادی كه همراه با روح اسلامی و یگانگی خداوند باشد مورد احترام اسلام است، افزود: اسلام ، نوروز ایرانیان را به دلیل صله رحم و پاكیزگی تایید كرده است.

حجت الاسلام زارعی خاطرنشان كرد: عید نوروز می تواند مانند سایر اعیاد اسلامی زمینه بازگشت انسان به فطرت الهی خود باشد.

وی با بیان اینكه روایات اسلامی عید واقعی را روز بدون گناه می دانند، اظهار داشت: هر روزی كه انسان كارهایش رنگ الهی پیدا كند، آن روز عید است.

وی اظهار داشت: بهار، فصل نو شدن طبیعت است از این رو انسان ها نیز باید با الهام از طبیعت اخلاق خود را تازه كرده و در درون خود تغییر ایجاد كنند.

امام جمعه صحنه غسل كردن، پوشیدن لباس تمیز و عطر زدن را از دستورات اسلام در عید نوروز دانست و افزود: براساس برخی روایات این عید روزی است كه خداوند از همه عهد گرفت كه از او و فرستادگانش اطاعت كنند و روزی است كه حضرت مهدی (عج) ظهور می كنند.

وی افزود: همه باید در این ایام كدورت ها را از خود دور كنند و با كسب حلالیت از یكدیگر، شادی و نشاط را در خانواده ها، بین اقوام و آشنایان و همسایگان با دید و بازدید فراهم كننند.

امام جمعه صحنه در پایان اظهار امیدواری كرد؛ سال جدید توام با خوشی و بركت برای مردم، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت و سالی پر از صفا و محبت برای همگان باشد.ك/3

567

سرخط اخبار استان‌ها