۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۰:۱۴
کد خبر: 80045836
T T
۰ نفر

سنندج -شهرستان بانه در استان كردستان در چند سال اخير به عنوان يكي از نقاط گردشگري و از مقصدهاي اصلي مهمانان نوروزي همواره مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروزه مهمانان نوروزی كه به غرب و شمال غرب كشور مسافرت می كنند، یك روز را به شهربانه اختصاص می دهند.

طبیعت زیبای شهربانه و رونق بازار و تجارت در آن توجه مسافرین نوروزی را به خود جلب كرده است.

وجود كوه های سربه فلك كشیده واستوار از جمله آربابا،دوزین، بابوس، جنیره ، پیرمراد و گردنه خان و‌ همچنین آب و هوای مطبوع، جنگل های متنوع و زیبا، چشمه سارهای خود جوش و گوارا، سد مخزنی و هزاران منظره و جلوه های زیبا و بازار كالاهای ارزان قیمت، شهر بانه را به مكانی زیبا و دیدنی برای گردشگران و مسافران تبدیل كرده است.

در طول سال به ویژه در ایام تعطیل، صدها هزار مسافر از اقصی نقاط ایران از چشم اندازهای طبیعی و متنوع و كالاهای لوكس ایرانی وخارجی بانه دیدن می كنند.

بانه در سال‌های اخیر به مهم‌ترین كانون تجاری استان كردستان تبدیل شده و در سه سال اخیر بیشترین تعداد گردشگران استان به علت وجود مراكز و بازار خرید كالاهای ارزان، طبیعت سرسبز و توسعه‌ی مراكز اقامتی و پذیرایی و مهمان‌نوازی مردم منطقه از این شهرستان بازدید كرده اند.

شهر بانه در شمال غربی استان كردستان و در 262 كیلومتری سنندج و در مجاورت مرز عراق قرار گرفته است.

بانه شهری كوهستانی با متوسط بارندگی 750 میلی‌متر در سال، با جنگل‌های زیبا و كوه نمادین آربابا از مهم‌ترین مناطق گردشگری استان می‌باشد.

* پارك های كوهستانی دوكانان و پیرمراد *

این دو پارك در مجاورت هم و در دامنه كوه آربابا با چشم‌اندازی بسیار زیبا به شهر بانه قرار گرفته‌اند. زیارتگاه پیرمراد به عنوان جاذبه‌ی زیارتی كه مورد احترام مردم بانه است در داخل این مجموعه قرار دارد.

بیشتر مسافرانی كه قصد استراحت در دامان طبیعت را دارند، به دلیلوجود امكانات لازم در دامنه‌ی كوه زیبای آربابا در این دو پارك كوهستانی توقف می كنند.

*دریاچه سد بانه *

این دریاچه‌ی كوچك به علت قرارگیری در مسیر جاده‌ی سقز به بانه زیبایی خاصی به منطقه داده، بطوریكه منظره زیبای آن از فراز گردنه‌ی خان نمایان است.

این دریاچه به علت موقعیت ممتاز آن (10 كیلومتری شهر بانه) و پوشش جنگلی اطرافش یكی از مكان‌های عمده جذب و استراحت گردشگران می‌باشد.

* صنایع دستی *

شالبافی، پستك بافی، گلیم بافی، كلاش بافی، دوخت و تزیین لباس های محلی از جمله صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود.

در این شهرستان گونه ای خاص از بز زیست دارد، كه از پشم آن برای تولید لباس كردی مردانه مرز(رانگ و چوخه) استفاده می شود.

* سوغات و شیرینی *

در شهرستان بانه نوعی شیرینی به نام گوژمه تولید می شود، كه به عنوان سوغاتی مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد.

7354/533/587